Kultura, Ludzie z pasją, Z ostatniej chwili

Narodowe Czytanie w gościnnych ogrodach Biblioteki w Starym Sączu

Opublikowano: 10 września, 2023 o 10:16 am   /   przez   /   komentarze (0)

9 września w pięknych ogrodach Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu odbyło się Narodowe Czytanie pozytywistycznej powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Wszystkich zgromadzonych powitała dyrektor biblioteki pani Monika Jackowicz-Nowak a w rolę Elizy Orzeszkowej wcieliła się pisarka, publicystka i krytyk literacki pani Danuta Sułkowska.

Wśród czytających nie zabrakło mieszkańców Powiatu Nowosądeckiego i Gminy Stary Sącz, władz samorządowych, radnych powiatowych i miejskich, dyrektorów oraz przedstawicieli kół i stowarzyszeń.

Narodowe Czytanie to coroczna akcja zainicjowana przez prezydenta RP. Polega na publicznym odczytywaniu wybranych lektur, które odgrywają ważną rolę w polskiej kulturze. Do akcji przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Pierwsza edycja odbyła się w 2012 roku, kiedy wspólnie czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. „Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W II Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. „Nad Niemnem” to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"