Info z rejonu, Z ostatniej chwili

W Nowym Sączu zwolnień nie będzie. Nauczyciele i awanse!

Opublikowano: 31 sierpnia, 2016 o 8:26 am   /   przez   /   komentarze (0)

53 nauczycieli sądeckich placówek oświatowych otrzymało tytuł nauczyciela mianowanego. Uroczystość odbyła się w Zespole Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej, czyli popularnym „gastronomie” podczas dorocznej narady, poświęconej podsumowaniu ubiegłego i najważniejszym zadaniom w nowym roku szkolnym. Ślubowanie nowo mianowanych nauczycieli przyjął Zastępca Prezydenta Miasta Jerzy Gwiżdż.

Nie jesteście państwo tylko nauczycielami, ale także wychowawcami i opiekunami młodzieży – zaznaczył Zastępca Prezydenta, zwracając się do nowo mianowanych nauczycieli. – To bardzo ważne zadanie, bowiem w dziecku wychowuje się człowieka przyszłości. Bardzo państwu dziękuję za ten rok, w którym było mnóstwo sukcesów. Jest wśród nas na przykład dyrektor szkoły, z której pochodzi jedna z 25 osób, które najlepiej w tym roku zdały maturę – przypomniał Jerzy Gwiżdż.
Zastępca Prezydenta podkreślił, że w rocie ślubowania zawarte jest zobowiązanie nie tylko do rozwoju pełnej osobowości ucznia, ale i nauczyciela. Dodał także, że nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak trudna jest praca pedagoga. Podkreślił, że musi istnieć ścisła współpraca władz samorządowych z jednostkami oświatowymi. – Musimy tworzyć pełną jedność i spójność pomiędzy władzami miejskimi a każdą szkołą. Proszę pamiętać, że lojalność jest wpisana w zasady przyzwoitości – podkreślił Jerzy Gwiżdż.
Zastępca Prezydenta odniósł się także do planowanych zmian w oświacie. – Chcemy tak prowadzić oświatę szkolną, żeby nie zejść z jej poziomu przy jej reformowaniu i reorganizacji – zapewnił Jerzy Gwiżdż. Łączą się z tym kwestie finansowe. Jak zaznaczył Zastępca Prezydenta, oświata jest w pierwszym rzędzie zadaniem państwa.  – Nie uchylamy się jednak od tego, żeby dokładać do oświaty, robiliśmy to i będziemy robić nadal w ramach konieczności i możliwości budżetowych – zadeklarował Jerzy Gwiżdż.
Zwolnień nie będzie
Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Nowego Sącza Józef Klimek ocenia, że w tym roku nic znaczącego w oświacie się nie zmieni. Trzeba jednak dobrze przygotować się do zmian, które będą miały miejsce w roku przyszłym. – W sądeckiej oświacie najważniejsze jest pełne zrozumienie, wzajemna współpraca i spokój; to są elementy, które są potrzebne zarówno dorosłym, jak i dzieciom – podkreślił Józef Klimek.
Ważną częścią narady było przedstawienie struktury i założeń organizacyjnych sądeckiej oświaty w roku 2016/2017. Decydują o tym wyniki rekrutacji. Józef Klimek ocenia je pozytywnie. – Jeśli chodzi o przedszkola, to wywiązaliśmy się z ustawowego obowiązku. Pan prezydent Ryszard Nowak zapewnił miejsca wszystkim chętnym dzieciom cztero-, pięcio- i sześcioletnim – podkreślił dyrektor. Z tego tytułu uruchomiony został nowy oddział przedszkolny w Szkole Podstawowej nr 20.
Pomyślnie wypadła również rekrutacja w szkołach ponadgimnazjalnych. – Pomimo niżu demograficznego zrekrutowaliśmy do szkół ponadgimnazjalnych młodzież na tym samym poziomie, co w roku ubiegłym, co oznacza, że wszystkie stanowiska nauczycielskie są utrzymane – nie ukrywa satysfakcji dyrektor Klimek. –Generalnie rzecz ujmując: nie mamy zwolnień – podkreśla.
Widać dosyć ciekawe zjawisko: w zeszłym roku więcej młodzieży zrekrutowaliśmy do techników, w tym roku do liceów – dodaje Józef Klimek. Nie wiadomo z czego to wynika, zjawisko poddane zostanie szczegółowej analizie.
Nauczyciele: bez niepokojów
Podobnie jak dyrektor Klimek, nauczyciele również podchodzą do zbliżającego się roku szkolnego ze spokojem. – To ostatni rok przed reformą i jakichś zmian nie widzę – mówi Aleksander Rybski, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nowym Sączu. – Rekrutacja poszła u nas bardzo dobrze i na razie nie widzę jakichkolwiek powodów do niepokojów – podkreśla dyrektor.
Przystępuję do tego nowego roku z dużymi nadziejami, wszystko idzie w dobrym kierunku – dodaje Anna Gadzina z Zespołu Szkół nr 5 Specjalnych. – Zobaczymy, jak będą wyglądały zmiany w oświacie, teraz wszystko jest na świeżo. Nowy rok przyniesie, jak myślę, pewne decyzje i będziemy wiedzieć, na czym stoimy.
Nie tylko kadry
Sprawy kadrowe to niejedyny, ani nawet dominujący temat spotkania. Dyrektorzy rozmawiali też o budżecie oświatowym, w tym wykorzystaniu środków na doskonalenie nauczycieli i zmianach w przepisach prawa, dotyczących oświaty. Wśród zagadnień szczegółowych znalazła się operacjonalizacja realizacji programu kluczowego nr 1 Strategii Rozwoju Miasta Nowego Sącza 2020+.
Innymi problemami, jakimi zajęli się dyrektorzy,  była między innymi realizacja programu czytelnictwa dla szkół, współpraca placówek oświatowych w zakresie pomocy pedagogiczno-pedagogicznej i kształcenie uczniów z potrzebami specjalnymi.
Na naradzie znalazło się miejsce na podsumowanie ogólnopolskiej debaty o edukacji „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel-Dobra Zmiana” oraz „Lekcje z ZUS – projekt dla szkół”. Dyrektorzy zapoznali się także z wynikami badań udziału w projekcie „Dbam o mój z@sięg”. Narada odbyła się w Zespole Szkół nr 1 im.Komisji Edukacji Narodowej.

UM NS

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"