Ogłoszenia parafialne, Z ostatniej chwili

Pierwszy akord. Biskup poświęcił barokowe organy Głowińskiego z 1679r. w Starym Sączu

Opublikowano: 7 kwietnia, 2024 o 6:53 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Historyczne wydarzenie w parafii św. Elżbiety w Starym Sączu Biskup Andrzej Jeż poświęcił barokowe organy Głowińskiego z 1679. Po 2, 5 latach zakończyła się ich rekonstrukcja.


-W życiu mamy różne akompaniamenty mówił ks proboszcz Marek Taborale jest jeden szczególny, bardzo prosty w budowie. To prosty akord. Triada. Dziękuje, Proszę Przepraszam. Bez tych słów i wartości życie ludzkie byłoby puste i mało szlachetne. Tych dźwięków musimy się ciągle na nowo uczyć. Dzisiaj szczególnie chcemy położyć nacisk na słowo DZIĘKUJE. Dziękujemy Panu Bogu za Jego Opatrzność nad naszym miastem, dziękujemy Księdzu Biskupowi, że tyle razy naszej parafii i miejscowości okazał troskę, dziękujemy wszystkim, którzy nam pomogli w dokonaniu tego dzieła -pięknych i wyjątkowych organów.

Przed Mszą św. biskup Andrzej Jeż dokonał poświęcenia nowych organów. Podczas ceremonii poświęcenia miał miejsce uroczysty dialog jaki przeprowadził z organami, wzywając je do przebudzenia i wychwalania muzyką chwały Boga Ojca i Stworzyciela, Jezusa Chrystusa Odkupiciela i Ducha Świętego, który ożywia nas Bożym tchnieniem. Biskup wzywał organy, by zaniosły ludzkie błagania i śpiew przed tron Maryi oraz by obudziły wiarę tych, w których serca wdarły się wątpliwości. Zewnętrznym znakiem poświęcenia organów Panu Bogu był gest poświęcenia instrumentu.

W Polsce jest bardzo mało oryginalnych instrumentów barokowych i wcześniejszych. Zdecydowana większość to instrumenty przebudowywane, remontowane często w sposób niewłaściwy lub całkowicie niesprawne. Według dostępnych źródeł wiadomo, iż w Polsce nie ma ani jednego instrumentu ze szkoły Głowińskiego, który byłby kompletny i w pełni odzwierciedlał zamysł budowniczego.

W opinii dr. hab. Krzysztofa Urbaniaka – profesora Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi i eksperta w zakresie budownictwa organowego – starosądeckie organy są jedynym sprawnym instrumentem oddającym w pełni estetykę (czyli założenia techniczne i brzmieniowe) organistowskiej „szkoły krakowskiej II połowy XVII wieku”! Natomiast w całym regionie Sądecczyzny jest to pierwszy instrument tego rodzaju wykonany z wykorzystaniem tradycyjnych technik
barokowych.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"