Polityka, Z ostatniej chwili

Polska przygotowuje się na zakup i przyjęcie szczepionki na COVID-19

Opublikowano: Listopad 12, 2020 o 8:02 am   /   przez   /   komentarze (0)

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Komisja Europejska ma podpisać umowę na dostawę szczepionek, które według firm farmaceutycznych mają 90 proc. skuteczność. Polska już teraz przygotowuje się do zakupu i przyjęcia tych szczepionek. Dzięki zawartym umowom, nasz kraj otrzyma je w tym samym czasie, co inne państwa UE. Polska będzie chciała zakupić ok. 20 mln szczepionek na COVID-19. 

Już teraz pracujemy nad planem dystrybucji szczepionki. Do Polski może ona trafić za 3-4 miesiące – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. W pierwszej kolejności szczepionka trafi do seniorów oraz służb medycznych i mundurowych, które wspierają realizację działań walki z pandemią – dodał.

Jak wyjaśnił szef rządu, Polska będzie chciała mieć ok. 20 mln szczepionek na koronawirusa. Nasz kraj otrzyma je w tym samym czasie, co inne państwa UE. Przyjęcie szczepionki będzie dobrowolne.

Choć prace nad szczepionką przeciw COVID-19 niosą nadzieję na szybsze pokonanie koronawirusa, to nadal konieczne jest przestrzeganie obostrzeń. Naszym celem jest powrót do normalności w życiu społecznym i gospodarczym – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. Szczepionka i dyscyplina to dwa skrzydła tego samego działania – wyjaśnił.

Działania w sprawie zakupu szczepionek przeciwko COVID-19

Komisja Europejska prowadzi prace dotyczące zakupu szczepionek przeciwko COVID-19 od czerwca 2020 r. Rada Sterująca, w której Polska posiada swojego delegata, zajmuje się negocjacjami w sprawie zakupu szczepionek przeciwko COVID-19 na podstawie porozumienia państw członkowskich UE. Negocjacje prowadzone są z producentami najbardziej obiecujących szczepionek w celu zapewnienia dostępu do ich wystarczającej ilości

W Ministerstwie Zdrowia powołany został zespół, który decyduje o kwestiach zakupu szczepionek przeciwko COVID-19 dla Polski. Dzięki umowom, nasz kraj zapewnił sobie prawo do korzystania z szczepionek na zasadzie proporcjonalnej do wielkości populacji.

KPRM

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a