Edukacja, Z ostatniej chwili

Polsko- węgierska wymiana uczniowska

Opublikowano: Październik 29, 2017 o 7:37 am   /   przez   /   komentarze (0)

W dniach 22-25 pażdziernika 2017r. młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu oraz Szkoły Podstawowej w Gołkowicach gościła w swoich domach grupę uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły- Radnoti Miklós Gimnázium w Dunakeszi.

Późnym popołudniem w niedzielę w Domu Pielrzyma „Opoka” przy ołtarzu papieskim w Starym Sączu odbyło sie krótkie przywitanie gości. Podczas uroczystości polscy uczniowie poznali swoich węgierskich kolegów, z którymi mieli spędzić najbliższe dni. W uroczystości udział również wzięli: pan dyrektor Grzegorz Skalski, pani wicedyrektor Angelika Duda, pani dyrektor Renata Burchel oraz rodzice uczniów goszczących Węgrów.

Poniedziałek rozpoczęliśmy od wizyty w Instytucie Języków Obcych w PWSZ w Nowym Sączu.  Grupa została powitana przez panią dyrektor Monikę Madej- Cetnarowską, która w języku angielskim życzyła naszym gościom udanego pobytu w PWSZ oraz na terenie Sądecczyzny. Wzięliśmy udział w lekcji fonetyki prowadzonej przez pania J. Grygiel oraz uczestniczyliśmy w zajęciach z gramatyki, prowadzonych przez panią A. Cetnarowską, podczas których wraz ze studentami I roku poznawaliśmy tajniki czasów przeszłych.

Drugą część dnia spedziliśmy na zajęcich sportowych, które opierały się na komunikacji w języku angielskim. Jedną z konkurencji był tor przeszkód. Każda para musiała wybrać osobę, która z zasłoniętymi oczami musiała pokonać tor. Jedyną pomocą były instrukcje wydawane przez kolegę. Najlepszy czas uzyskali Adrian Ogorzały i Dominik Lizák, II miejsce zajeli  Daniel Podgórni  i Dániel Oleszka, III miejsce zajęły dwie pary- Justyna Hejmej i Nóra Kovács oraz Dominika Tobiasz i Kinga Pőcze. Na zakończenie współnego dnia zorganizowaliśmy turniej siatkówki. Każda  z 4 drużyn składała się z 3 par polsko- węgierskich. Zwyciężyła drużyna, w której skład weszli: Julia Kruczek, Viktória Szabó, Dominika Tobiasz,  Kinga Pőcze, Mikołaj Oleksy oraz Marcell Baráti.  Po zakończeniu zajęć uczniowie mogli spędzić czas wolny z rodzinami.

We wtorek udaliśmy się na wycieczkę do Krakowa. W trakcie podróży braliśmy udział w konkursie wiedzy na temat historii Krakowa z wyszczególnieniem węgierskich akcentów. Odbyliśmy również spacer, połączony ze zwiedzaniem miasta, gdzie pani przewodnik opowiedziała nam o polsko- węgierskich akcentach w Krakowie. Była to wyśmienita lekcja wspólnej historii, oczywiście w języku angielskim.

We środę nadszedł czas na pożeganie. Podczas tej uroczystości poznaliśmy zwycięzców wszystkich konkurencji oraz quizu. Pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Gołkowicach Renata Burchel oraz pani wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu Urszula Sadowska wręczyły nagrody laureatom. W konkursie wiedzy I miejsce zajęli Krzysztof Kudłacz oraz Csanád Harsányi. II miejsce- Julia Kruczek i Viktória Szabó. III miejsce przypadło Zuzannie Stafińskiej i Julii Kosz.

Na koniec były słowa podziękowań oraz zapewnień o następnych etapach wymiany polsko- węgierskiej. Wspónym zdjęciom i uściskom nie było końca, ale wiemy, że wspomnienia zostaną z nami na długo.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili sie do realizacji programu wymiany. Naszymi sponsorami byli: Spółdzielnia Pracy Piwniczanka w  Piwnicznej Zdroju, Bank Spółdzielczy w Starym Sączu, PHU BiurOwiec, Intytut Jęzków Obcych w PWSZ w Nowym Sączu, Miasto i Gmina Stary Sącz,  Starostwo  Powiatowe w Nowym Sączu.  Wszystkim szczerze dziękujemy!

Wdzięczni jesteśmy również uczniom oraz ich rodzinom, którzy w swoich domach gościli kolegów z Węgier.

Karolina Puścizna, Katarzyna Zaczyk

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a