Info z rejonu, Z ostatniej chwili

Poprad nie odetnie ich już od świata

Opublikowano: 12 października, 2018 o 7:59 am   /   przez   /   komentarze (0)

Po drodze w Suchej Strudze (gmina Rytro), która wiele lat temu została zniszczona przez wody Popradu, można już bezpiecznie przejechać. Mieszkańcy odetchnęli z ulgą – nie dość, że mają bezpieczny dojazd do domu, to nie powinna się już powtórzyć sytuacja, że zostaną odcięci od świata przez powódź.

Sporo energii i zabiegów na szczeblu wojewódzkim i ministerialnym kosztowało nas otrzymanie dofinansowania na remont tej drogi – mówi starosta nowosądecki Marek Pławiak. – Otrzymaliśmy jednak promesę na odbudowę zniszczeń powodziowych z 2010 roku. Prace zostały wykonane szybko i profesjonalnie, z uwzględnieniem uwag mieszkańców. Dzisiaj można już bezpiecznie przejechać betonową drogą, która będzie bardziej odporna na działanie wód Popradu niż asfalt.

To doskonała informacja dla mieszkańców gminy Rytro. Zabezpieczona została skarpa zbocza, aby wysokie stany Popradu nie powodowały jej podmycia i osuwania. Nawierzchnia jest wykonywana z betonu cementowego ze specjalnymi ławami pod bariery, które mają zapobiec podnoszeniu i podmywaniu nawierzchni w razie wezbrań Popradu.

Mieszkańcy mają prawie czterysta metrów nowej drogi – dodaje wicestarosta Antoni Koszyk. – Brzeg rzeki został zabezpieczony, a korpus drogi jest wzmocniony koszami siatkowymi i kamiennymi narzutami, które są zalane betonem. Dzięki temu tworzą zbrojony mur oporowy.

Inwestycja kosztowała blisko 2 miliony złotych.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a