Polityka, Z ostatniej chwili

Projekt „Pod Biało-Czerwoną” na finiszu

Opublikowano: 13 września, 2022 o 7:17 am   /   przez   /   komentarze (0)

Integracja lokalnych i ponadlokalnych społeczności, inspirowanie do refleksji nad patriotyzmem i przyszłością Polski oraz uczczenie 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej – to główne zadania projektu „Pod biało-czerwoną”, zorganizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Założeniem projektu jest to, aby w gminach w całej Polsce zostały postawione maszty z polską flagą. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita podpisał dzisiaj umowy na realizację programu w naszym województwie. Obecny był także poseł na Sejm RP Krzysztof Kozik.

W uroczystości, która miała miejsce w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, uczestniczyli przedstawiciele 22 gmin. Tylko do nich trafi dofinansowanie o wartości 171 962,01 zł. Łącznie w całej Małopolsce stanie 76 masztów z biało-czerwoną, a dofinansowanie dla naszego województwa wyniesie 560 830,67 zł.

„Warto być Polakiem” – tak kiedyś mówił śp. Prezydent Profesor Lech Kaczyński. Projekt „Pod biało-czerwoną” przypomina wartości, które niesie nasza flaga narodowa. Żyjemy w czasach, w których patriotyzm stawia przed nami inne zadanie niż te, które stawiała historia przed naszymi przodkami. Flaga niezmiennie przypomina jednak o drodze, jaką przeszły kolejne polskie pokolenia i jednoczy nas w duchu tradycji. Warto być dumnym z Polski. Warto być dumnym z polskości, która była naszą siłą pozwalającą dokonać nawet „Cudu nad Wisłą”. I warto, abyśmy byli zjednoczeni „Pod biało-czerwoną” – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Bardzo się cieszę, że mogę być z Państwem w tak uroczystej chwili. „Pod biało-czerwoną” to piękna i cenna inicjatywa. Musimy budować naszą tożsamość narodową. Cieszę się, że w tylu małopolskich samorządach powstanie maszt – symbol polskości i patriotyzmu – mówi poseł Krzysztof Kozik.

„Bitwa” o flagę
Adresatem projektu „Pod biało-czerwoną” były gminy – bezpośredni beneficjenci działań realizowanych w jego ramach. Jednak to od aktywnego udziału ich mieszkańców zależało ostateczne rozstrzygnięcie.

Aby wziąć udział w projekcie, mieszkańcy danej gminy musieli zebrać odpowiednią liczbę głosów poparcia. Głosowanie odbywało się za pośrednictwem internetu, a liczba wymaganych głosów poparcia uzależniona była od liczby mieszkańców gminy i wynosiła: 100 głosów – dla gmin do 20 000 mieszkańców, 500 głosów – dla gmin od 20 000 do 100 000 mieszkańców i 1000 głosów dla gmin powyżej 100 000 mieszkańców.

Zwycięskie gminy otrzymały środki na zakup i instalację masztu z polską flagą. Dofinansowanie pokrywane jest ze środków z rezerwy ogólnej budżetu państwa i wynosi maksymalnie 8 tys. zł na gminę.

Małopolskie gminy „Pod biało-czerwoną”
W pierwszej dziesiątce rankingu ogólnopolskiego znalazła się jedna gmina z Małopolski. Gmina Wiśniowa otrzymała 2723 głosy, plasując się tym samym na szóstej pozycji.

To bardzo ważne, aby w każdej lokalnej społeczności znajdował się symbol polskości, jakim jest nasza flaga narodowa. Realizowany pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego projekt „Pod biało-czerwoną” jest odpowiedzią na to założenie. W całej Polsce ponad 400 000, a w Małopolsce ponad 29 000 osób wzięło udział w projekcie. Dzisiaj dopełniamy ostatnie formalności. Ufam, że wszystko pójdzie sprawnie i jeszcze przed 11 listopada małopolska mapa wypełni się masztami, na których dumnie powiewać będzie biało-czerwona – dodaje wojewoda.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a