Info z urzędu, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Przydomowa instalacja zatrzyma deszczówkę lub wodę z roztopów. Można wnioskować o dotację

Opublikowano: Czerwiec 20, 2020 o 8:38 am   /   przez   /   komentarze (0)

Do 5 tys. zł na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe, będzie można otrzymać z nowego programu „Moja Woda”. W ramach projektu, Ministerstwo Klimatu oraz Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planują zainwestować 100 mln zł w łagodzenie skutków suszy w Polsce. Nabór wniosków rozpocznie się w lipcu. Gmina Stary Sącz przystąpiła do projektu.

Otrzymane pieniądze będzie można przeznaczyć na przewody odprowadzające wody opadowe, zbiornik retencyjny podziemny lub naziemny, oczko wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.

Każdy właściciel domu jednorodzinnego, czyli także i właściciel gospodarstwa rolnego, będzie mógł otrzymać dotację do 5 tys. zł, przy czym nie może to być więcej niż 80% kosztów, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 r.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże pieniądze do 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które są bliżej beneficjentów. To one będą przyjmowały od początku lipca 2020 r. wnioski właścicieli domów jednorodzinnych na przydomowe mikroinstalacje wodne.

Borykamy się z dwoma problemami. Z jednej strony susza a z drugiej strony podtopienia.mówi burmistrz Jacek Lelek -żeby przeciwdziałać niekontrolowanemu spływaniu wód i zatrzymaniu jej w przydomowych ogródkach to przystępujemy do programu „Moja woda”. 

Dotacje z programu „Moja Woda”, każdy ubiegający się będzie mógł przeznaczyć na:

– zakup, montaż i uruchomienie instalacji przeznaczonej do zagospodarowania wód opadowych i roztopowych;
– przewody odprowadzające wody opadowe;
– zbiornik retencyjny (podziemny lub nadziemny),
– oczko wodne,
– instalację rozsączającą,
– elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.

Program „Moja Woda” ma odciążyć kanalizację oraz zminimalizować ryzyko podtopień w trakcie nawałnic i intensywnych opadów deszczu .

fot. Dwa plastikowe podziemne zbiorniki magazynowe umieszczone pod ziemią do zbierania wody deszczowej, fot. Shutterstock

 

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a