Ludzie z pasją, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

#sadziMY las w Starym Sączu!

Opublikowano: 19 września, 2020 o 7:20 am   /   przez   /   komentarze (0)

18 września 2020 roku odbyła się ogólnopolska akcja #sadziMY . Darmowe sadzonki drzew były rozdawane w siedzibach wszystkich 430 nadleśnictw oraz 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Do akcji przyłączyło Nadleśnictwo Stary Sącz, które przygotowało 2200 drzewek. 

W akcję zaangażowali się także uczniowie klasy 6b Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu.Dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Stary Sącz i nadleśniczego Pawła Szczygła do uczniów trafiły sadzonki lipy i jodły. Uczniowie zabrali je do domu i posadzili w ogrodzie. Małe sadzonki to początek ich przygody. Wyrosną z nich drzewa, które w ciągu swojego życia zapewnią nam tlen, oczyszczą powietrze i złagodzą zmiany klimatu oraz staną się siedliskiem wielu organizmów a w przyszłości drewno z nich powstałe może stworzyć komuś dom. Z pewnością odwdzięczą się nam stukrotnie.

Ogólnopolską akcję #sadziMY oficjalnie zainaugurowali jej pomysłodawcy – Prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz (województwo pomorskie), najbardziej zniszczonym przez „huragan 100-lecia” w sierpniu 2017 r.

W Starym Sączu w akcje włączyli się mieszkańcy, leśnicy, służby mundurowe, uczniowie a także Mikołaj Rey -arystokrata i kucharz, potomek słynnego poety Mikołaj Reja.  To pokazuje, że całe polskie społeczeństwo czuje się odpowiedzialne za polską przyrodę, środowisko i lasy. 

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie.

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a