Ludzie z pasją, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Skarby z ziemi wydobyte. Sensacyjna wystawa archeologiczna w Starym Sączu

Opublikowano: 26 kwietnia, 2024 o 6:47 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Dzisiaj 26 kwietnia w Muzeum Regionalnym w Starym Sączu dokonano oficjalnego otwarcia stałej ekspozycji archeologicznej „Skarby z ziemi wydobyte”. Przez najbliższe dwa dni wystawę będzie można obejrzeć bezpłatnie w odremontowanej zabytkowej siedemnastowiecznej piwnicy Domu „Na Dołkach” – siedzibie Muzeum Regionalnego w Starym Sączu, przy ulicy Rynek 6.

Bardzo serdecznie gratuluję tej pięknej inicjatywymówił podczas otwarcia burmistrz Jacek Leleknie ukrywam, że serce mi czasem staje, bo nie tylko takie skarby jak monety wykopujecie spod ziemi. Znaleziska czasem są mniej zabytkowe a bardziej niebezpieczne. Efekty Waszej pracy można zobaczyć w Starym Sączu i jest to wspaniałe uhonorowanie historii i Waszej pasji.

Posłuchaj kustosza Muzeum Regionalnego Andrzeja Długosza.

Posłuchaj prezesa Stowarzyszenia Historyczno -Eksploracyjnego Sądecczyzny Stanisława Pustułki:

Uroczystego otwarcia i przecięcia wstęgi dokonał burmistrz Jacek Lelek, kustosz muzeum Andrzej Długosz, prezes Stowarzyszenia „Błyskawica” Stanisław Pustułka oraz radni Sławomir Szczepaniak i Julia Dziedzic.

Na wystawie prezentowane są po raz pierwszy,  znaleziska dokonane w ciągu ostatnich 3 lat na terenie Gminy Stary Sącz przez Stowarzyszenie Historyczno Eksploracyjne Sądecczyzny m.in. dwa zespoły monet:   pierwszy zespół datowany jest na XV – XVI wiek i składa się z 195 sztuk:  w tym denary czeskie –  Ferdynanda Habsburga, Maksymiliana Habsburga, węgierskie – Rudolfa I, saksońskie – Ernesta, Albrechta, Wilhelma, Władysława II Jagiellończyka.  Drugi zespół liczy 97 sztuk w tym ternary koronne i denary Władysława Jagiełły oraz monety Zygmunta III Wazy. Ponadto możemy podziwiać pojedyncze artefakty sprzed naszej ery oraz inne z okresu średniowiecza.

Pokazanie tych skarbów jest możliwe dzięki decyzji  Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie o przekazanie ich w depozyt Muzeum Regionalnemu w Starym Sączu.

W dniach 27 i 28 kwietnia 2024 r. (sobota – niedziela)w godzinach od 10.00 do 13.00 wystawę będzie można zwiedzić bezpłatnie. Od 1 maja muzeum będzie czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 16.00, w niedzielę od 10.00 do 13.00. W poniedziałki zamknięte.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"