Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Służby są gotowe do zimy

Opublikowano: 7 listopada, 2017 o 9:03 pm   /   przez   /   komentarze (1)

Przygotowaniom powiatu nowosądeckiego do funkcjonowania w ekstremalnych warunkach zimowych poświęcone było dzisiejsze posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wziął w nim udział starosta nowosądecki Marek Pławiak oraz członek Zarządu Powiatu Franciszek Kantor. Obecny był także radny wojewódzki Witold Kozłowski.

To bardzo ważne spotkanie – podkreślił starosta Marek Pławiak. – Musimy mieć bowiem pewność, że jesteśmy przygotowani do nadchodzącej zimy. Tak, by mieszkańcy naszego regionu nie odczuli boleśnie jej skutków.

Przedstawiciele służb mundurowych, medycznych i ratunkowych, a także drogowcy zapewnili, że kierowane przez nich jednostki są przygotowane do zimy.

Mamy odpowiednią ilość soli, a podwykonawcy są gotowi do działania w każdej chwili – przekonywał Janusz Klag, kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Nowym Sączu. Halina Hajtek, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Sączu stwierdziła, że trzy powiatowe Domy Pomocy Społecznej są gotowe na ewentualne interwencyjne kierowanie tam osób wymagających pomocy.

W samej siedzibie PCPR można wygospodarować pięć miejsc noclegowych – dodała Halina Hajtek. – W każdej chwili jesteśmy też w stanie uruchomić doraźną pomoc psychologa, pedagoga i pracowników socjalnych.

Na podobne działania gotowy jest też Sądecki Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Nowym Sączu. Dysponuje on noclegownią, która może przyjąć po pięć kobiet i pięciu mężczyzn. 10 miejsc czeka dodatkowo w hostelu, do którego kierowane są m.in. ofiary przemocy. Uruchomiono także hostel dla osób, które się tej przemocy dopuszczają.

Mogą tam być kierowane na przykład osoby, które mają zakaz zbliżania się do najbliższych – wyjaśnia Czesław Baraniecki, dyrektor SOIK. – W placówce mamy łącznie sześć miejsc. Po trzy dla kobiet i mężczyzn.

Służby mundurowe nasilą w okresie zimy kontrole miejsc, w których mogą gromadzić się osoby bezdomne, narażone na śmierć z powodu wychłodzenia organizmu. Chodzi m.in. o altanki na terenie ogródków działkowych, pustostany, dworce, węzły ciepłownicze, klatki schodowe czy śmietniki.

Starostwo Powiatowe NS

Komentarze

Komentarze (1)

  • 7 listopada, 2017 o 10:35 pm M

    Przystojny ten na pierwszym zdjęciu że straży

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a