Ogłoszenia parafialne, Z ostatniej chwili

Starosądecki obraz św. Kingi zostanie przekazany Węgrom

Opublikowano: 19 lipca, 2021 o 11:04 am   /   przez   /   komentarze (0)

Stowarzyszenie Świętej Kingi  w Starym Sączu w dniu 24 lipca 2021 r. ofiaruje kopię obrazu kanonizacyjnego św. Kingi dla jedynego na Węgrzech (w Kungos) kościoła pod Jej wezwaniem. Dzisiaj (19 lipca) w starosądeckim klasztorze obraz został poświęcony.

W 2019 roku Stowarzyszenie podjęło decyzję o ufundowaniu dla 3 kościołów pod wezwaniem św. Kingi w Europie kopii obrazu kanonizacyjnego: Ukraina – Zakarpacie Berehowe ( Berekszasz ) , Kungos – Węgry i Rumunia przedmieścia Miercuera Ciuc.

Pierwszy obraz ufundowała członkini Stowarzyszenia a dwa następne uczestnicy Pielgrzymek Górskich Św. Kingi , członkowie i sympatycy Stowarzyszenia.

Obrazy namalował znany sądecki malarz Bernard Wójcik, absolwent ASP Kraków.

Parafia w Kungos na Węgrzech to miejsce szczególnie związane z naszym klasztorem. Cieszymy się, że ta więź jest podtrzymywana i pogłębiana -mówił ks Stanisław Śliwa.

Posłuchaj Mieczysława Witowskiego, prezesa stowarzyszenia:

W dniach 24-25.07 w Kungos na Węgrzech odbędzie się po raz pierwszy odpust św. Kingi na wzór starosądeckiego.

Kościół pw. św. Kingi w Kungos

Stowarzyszenie Św. Kingi w Starym Sączu otrzymało zaproszenie do uczestnictwa w tych uroczystościach od organizatora z Kungos – Arpad-hazi Szent Kinga Kulturalis Egyesulet. 9-osobowa delegacja będzie uczestniczyła w tych uroczystościach, jednocześnie promując Województwo Małopolskie a szczególnie Szlak Jana Pawła II.

Podczas tych uroczystości, 24 lipca br. z udziałem przedstawicieli: władz państwowych i Parlamentu Węgier, wojewódzkich Vesprim  i gminnych Kungos, ambasady RP w Budapeszcie, władz kościelnych; kopia starosądeckiego obrazu zostanie przekazana do węgierskiego kościoła. Następnego dnia przedstawiciel abp Vespim dr Giorgi Udvary dokona jego poświęcenia i instalacji w kościele.

????????????????????????????????????

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a