Info z rejonu, Z ostatniej chwili

Starosta docenił druhów z Czerńca i zapowiedział zwiększenie dofinansowania OSP w powiecie

Opublikowano: 8 września, 2021 o 6:51 am   /   przez   /   komentarze (0)

Dwoma Złotymi i jednym Srebrnym Jabłkiem Sądeckim uhonorował starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski druhów z gminy Łącko, dziękując im za ofiarną ochotniczą służbę oraz działania na rzecz podnoszenia poziomu bezpieczeństwa na Sądecczyźnie.

Okazją do uhonorowania strażaków było uroczyste posiedzenie Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Łącku, które odbyło się w remizie OSP w Czerńcu. Złote Jabłko Sądeckie otrzymali druh Konrad Gurgul – wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Łącku, prezes OSP w Czerńcu i Tadeusz Kurnyta – członek Zarządu Oddziału, wiceprezes OSP w Czerńcu. Srebrne Jabłko Sądeckie odebrał druh Edward Jurkowski – przewodniczący Komisji Rewizyjnej Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Łącku, strażak OSP w Czerńcu.

Podczas posiedzenia starszy brygadier Paweł Motyka – prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Nowym Sączu wręczył zasłużonym druhom Złote Medale Za Zasługi Dla Pożarnictwa.  Strażakom podziękował też wójt gminy Jan Dziedzina.

Posiedzenie było okazją do wręczenia prezesowi OSP w Obidzy Wojciechowi Grońskiemu decyzji o włączeniu tej jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

– Gratuluję tego wyróżnienia druhom z Obidzy, a wszystkim strażakom dziękuję za to, że zawsze możemy na was liczyć – mówił starosta Marek Kwiatkowski. – W sytuacjach kryzysowych jesteście do dyspozycji i niesiecie pomoc mieszkańcom. Doceniając wasze zaangażowanie deklaruję, że podniesiemy o pięćdziesiąt procent kwotę dofinansowania jednostek OSP działających na terenie powiatu nowosądeckiego. Będą dodatkowe fundusze między innymi na podnoszenie wartości bojowej ochotniczych straży pożarnych.

Starszy brygadier Paweł Motyka podkreślił, że katalog działań strażaków stale się powiększa. W 2020 r. angażowano ich m.in. do działań związanych z pandemią wywołaną przez COVID-19.

– Obecne lato także obfitowało w wydarzenia, wymagające działań prowadzonych przez strażaków – podkreślił Paweł Motyka. – Wakacje rozpoczęły się od trąby powietrznej, która spowodowała poważne straty w gminach Chełmiec i Korzenna, a zakończyły je gwałtowne opady deszczu w całym regionie.

W powiecie nowosądeckim są 102 jednostki OSP. W gminie Łącko jest ich 12, pięć włączono do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Fot. Paweł Szeliga

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"