Ludzie z pasją, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Strażacy z Przysietnicy odrestaurowali 100-letnią pompę

Opublikowano: 21 września, 2023 o 9:42 am   /   przez   /   komentarze (0)

Strażacy z OSP w Przysietnicy odrestaurowali i uruchomili 100-letnią pompę! Urządzenie nadal jest w stanie podać wodę na odległość 25 metrów.

Ochotnicza Straż Pożarna w Przysietnicy została założona w 1936 roku. Już w 1940 roku w czasach okupacji hitlerowskiej udało się pozyskać pompę przenośną. W latach powojennych straż wzbogaciła się o pompę na wozie, a w następnych latach o motopompę napędzaną silnikiem spalinowym. Wobec tego dotychczasowa pompa popadła w zapomnienie i przestała być używana. Pomysł jej reaktywacji zrodził się początkiem 2023 roku i był związany z przypadającym właśnie jubileuszem 750 lokacji miejscowości Przysietnica.

Częściowo niekompletna pompa znajdowała się za budynkiem remizy. Elementy metalowe były mocno skorodowane, gumy sparciałe a stolarka niemal doszczętnie zgnita. -Jako jednostka z blisko 90 letnią historią postanowiliśmy przeznaczyć środki na odnowienie tego zabytku – podkreśla prezes jednostki Marek Padula.– Po cichu liczyliśmy że uda się ją także na nowo uruchomić. Na szczęście trójka naszych druhów podjęła się tego zadania – dodaje. Wspomniani druhowie to Mateusz Borzęcki, Stefan Tokarczyk oraz Adam Tokarczyk, którzy wspomagani przez innych strażaków pieczołowicie przez okres 6 miesięcy pracowali nad eksponatem. Udało się na nowo wykonać stolarkę drewnianą z zachowaniem autentycznych okuć, które podobnie jak pozostałe elementy zostały dokładnie wyczyszczone a następnie ponownie pomalowane. Największym wyzwaniem było uzupełnienie brakujących elementów pompy i właściwe ich ustawienie.


Jednocześnie strażacy starali się poznać historię tej pompy. Jak przekazał naczelnik jednostki Łukasz TokarczykPompa przenośna a tak naprawkę sikawka jednocylindrowa „Tryumf” trafiła do naszej jednostki w 1940 roku. Była jednak używana wcześniej. Druhowie ustalili że produkowana była przez Fabrykę Narzędzi Pożarniczych „Strażak” w Warszawie według projektu inżyniera Józefa Tuliszkowskiego zgodnie z dwoma patentami. Ciężko jednoznacznie wskazać rok produkcji, gdyż zachowało się ich stosunkowo niewiele a znane egzemplarze różnią się od siebie. Najbardziej prawdopodobny jest jednak rok 1923 jako że w tym roku zarejestrowany został jej patent. Na uwagę zasługuje fakt że o ile w muzeach i prywatnych zbiorach znajduje się kilka zachowanych egzemplarzy o tyle wózek do jej transportu wydaje się być jedynym unikatem.

Całość prac pozwoliła na jej uruchomienie w połowie września 2023 roku. Okazało się że jest w stanie dość efektywnie podawać wodę i osiągać przy tym ciśnienie pozwalające uzyskać strumień na długość około 25 metrów. Strażacy deklarują że podczas różnego typu wydarzeń będą chcieli zaprezentować ją szerszej grupie oglądających.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"