Edukacja, Z ostatniej chwili

W Starym Sączu bili rekord w przywracaniu czynności serca

Opublikowano: Październik 17, 2015 o 8:16 pm   /   przez   /   komentarze (0)

30 uciśnięć klatki piersiowej i dwa wdechy do płuc. I tak przez 30 minut.

16 października W Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu podjęto próbę bicia rekordu w przywracaniu czynności serca. Zaangażowanie uczniów było ogromne.

Uczniowie i nauczyciele gimnazjum postanowili odpowiedzieć na zaproszenie Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i przyłączyć się do wspólnego ustanawiania rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Akcja wpisuje się w obchodzony 16 października Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, zapoczątkowany w 2013 roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Celem akcji jest upowszechnianie wiedzy i umiejętności na temat udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe i niespodziewane zatrzymanie krążenia.

Koordynatorem akcji na terenie gimnazjum była nauczycielka edukacji dla bezpieczeństwa Agnieszka Obrzud. W akcję włączyli się uczniowie klas trzecich i drugich. Podczas próby obecna była wicedyrektor Wioletta Nowak a nad bezpieczeństwem uczniów czuwała szkolna pielęgniarka Anna Liburska.

Punktualnie o godzinie 12-ej na znak dany przez Jurka Owsiaka za pośrednictwem transmisji internetowej, rozpoczęła się próba bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Do masażu serca przystąpiła grupa 20 uczniów, którzy przez 30 minut w rytm piosenek „Stayin’ Alive” Bee Gees oraz „A wszystko to, bo ciebie kocham” zespołu Ich Troje kolejno prowadzili akcję reanimacyjną na dwóch fantomach.

Przy udzielaniu pierwszej pomocy najbardziej liczy się czas. Najważniejsze są pierwsze minuty od zatrzymania krążenia, które mogą zaważyć na życiu poszkodowanego. Stąd tak istotne jest, aby wszyscy umieli udzielić pierwszej pomocy w przypadku zatrzymania akcji serca. Liczymy na to, że rekord ustanowiony w 2013 roku właśnie w naszym kraju, kiedy w równoczesnej resuscytacji krążeniowo – oddechowej wzięło udział 83 tysięcy 111 osób, zostanie pobity na nowo – dzielą się swoim entuzjazmem uczniowie. – Wszystko wskazuje na to, że rekord został pobity! – podsumowywał tuż po zakończeniu akcji Jurek Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP. – Zadeklarowana liczba uczestników wyniosła ponad 88 tysięcy osób! Za tydzień znana będzie pełna, zweryfikowana ilość osób, które razem z nami wykonywały resuscytację krążeniowo-oddechową. Dziękujemy wszystkim, którzy byli dziś z nami. Ale tak naprawdę nie sam rekord jest najważniejszy – najważniejsze jest to, że tysiące osób z całej Polski, że setki instytucji, podjęło się zadania propagowania wiedzy o pierwszej pomocy. To największy sukces wieloletniego zaangażowania WOŚP w ten temat – podkreśla szef Orkiestry.

Każdy uczestnik wydarzenia otrzymał w prezencie apteczkę pierwszej pomocy a gimnazjum oficjalne podziękowanie za przyłączenie się do obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a