Kultura, Z ostatniej chwili

„Węgierska dusza i wyobraźnia – rzeźby Lajosa Győrfi w Starym Sączu

Opublikowano: Sierpień 27, 2019 o 8:40 am   /   przez   /   komentarze (0)

W piątek, 23 sierpnia 2019 roku w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu odbył się wernisaż wystawy „Węgierska dusza i wyobraźnia – rzeźby Lajosa Győrfi” z udziałem artysty.

Wystawa prezentuje twórczość jednego z najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy węgierskich – Lajosa Győrfi. Dzieła artysty nawiązują do historii Węgier, wyrażają szacunek do węgierskości i kultury europejskiej. Widoczne są w nich elementy tradycji polskiej – a to poprzez żonę – Polkę, która jest jego muzą.

Lajos Győrfi w swoim dorobku artystycznym ma kilkaset rzeźb, medali oraz drobnych form plastycznych.

Ekspozycja w Starym Sączu jest czwartą prezentacją w Polsce po Mińsku Mazowieckim, Warszawie i Krasnymstawie. Towarzyszy jej folder na temat twórczości Lajosa Győrfi i jego związków z Polską.

W uroczystym wernisażu uczestniczył rzeźbiarz z żoną oraz z synem mówiącym po polsku, który jest dyrektorem  Muzeum w Püspökladány i autorem tekstu o twórczości ojca.

Gośćmi wieczoru byli przedstawiciele Konsulatu Generalnego Węgier z Krakowa z Panią dr hab. Adrienne Körmendy, konsul generalną na czele. W spotkaniu udział wzięli również samorządowcy starosądeccy z Burmistrzem Starego Sącza Jackiem Lelkiem. Obok licznie zebranych czytelników byli również członkowie Stowarzyszenia w Starym Sączu – AMICI HUNGARIAE.

Ekspozycja została przygotowana i udostępniona przez Węgierski Instytut Kultury w Warszawie i Węgierskie Muzeum im. Ferenca  Karacsa w Püspökladány, a w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu wystawę zorganizowano we współpracy z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu oraz Stowarzyszeniem „Amici Hungariae”.

Ekspozycję w starosądeckiej bibliotece można obejrzeć do 21 września br.

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a