Kultura, Z ostatniej chwili

XVIII Sądecki Festiwal Muzyki Organowej L’ARTE ORGANICA

Opublikowano: 16 czerwca, 2019 o 8:02 am   /   przez   /   komentarze (0)

18 czerwca  /wtorek/ 2019, godz. 19.15

Bazylika św. Małgorzaty

RÓŻNE BARWY ORGANÓW

Edward De Geest (Gandawa / Belgia)

Edward De Geest – ukończył z najwyższym wyróżnieniem Akademię Muzyczną i Teatralną w  Lokeren. Następnie studiował w Królewskim Konserwatorium w Antwerpii oraz Królewskim Konserwatorium w Gandawie, zdobywając nagrody Firmin Swinnena oraz Josepha Callaertsa, Prix d’Excellence oraz medal rządu Królestwa Belgii.

Jest laureatem Delta Organ Competition w Middelburgu w Holandii oraz Biennial National Organ Competition Alex Paepen Prize w Antwerpii. Sukcesy odniesione na konkursach organowych zapoczątkowały jego międzynarodową karierę koncertową, poza Europą występował w Japonii, Stanach Zjednoczonych, byłym ZSRR – do chwili obecnej wykonał łącznie 675 koncertów. Regularnie występuje w ramach Flandryjskiego Festiwalu Organowego Ghent and Historic Towns. Współpracował ze słynnymi dyrygentami, m.in. Laszlo Heltay, Philippe Herreweghe i in.

W latach 1973-1990 Edward De Geest uczył w licznych belgijskich akademiach muzycznych i w Konserwatorium w Gandawie. W 1990 został mianowany dyrektorem Akademii Muzycznej i Teatralnej w Eeklo, której funkcję dyrektora honorowego pełni obecnie (od 2011). W 1994 roku został tytularnym organistą Katedry św. Bawona w Gandawie. Jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Organowego w katedrze gandawskiej, w ramach którego występują najznamienitsi organiści świata. Jest także członkiem Komitetu Kulturowego Dziedzictwa Gandawy, Departamentu Historycznego Instrumentarium Organowego, a także Stowarzyszenia Konserwatoriów Flamandzkich, jak również Instytutu Lemmensa.

Dla uczczenia jego wybitnych zasług na polu promocji muzyki organowej na forum wewnątrzkrajowym i międzynarodowym, został w 2003 roku uhonorowany nagrodą miasta  Eeklo. W tym samym roku został odznaczony najwyższą klasą medalu paryskiego Société  Académique Française: Arts-Sciences-Lettres.

Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych (Klara, RTBF, Radio Rias Berlin, Radio Hilversum 5, Televizione Catalonia Espagnole i in.). Jego dyskografia obejmuje liczne dzieła Jana Sebastiana Bacha oraz kompozytorów działających w okresie od siedemnastego stulecia po czasy współczesne.

PROGRAM

Johann Friedrich Schmoll (1739-1794)

Moderato

Un poco allegretto

Moderato

Un poco adagio e grazioso

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)

VI Sonata organowa d-moll Vater unser op. 65 nr 6

Choral

            Andante sostenuto

            Allegro molto

            Fuge. Sostenuto

            Final. Andante

Louis Vierne (1870-1939)

Cathédrales op. 55 nr 3

Joseph Tilborghs (1830-1910)

Scherzo

Jean Absil (1893-1974)

Trois Pièces op. 127

Introduction

            Pastorale (na temat dawnej kolędy flamandzkiej)  

            Finale

Gabriël Verschraegen (1919-1981)

Andante

Partita na temat Veni Creator

26 czerwca (środa) 2019, godz. 19.15

Kościół św. Kazimierza

BACHOWSKA SPUŚCIZNA

Peter Van de Velde (Antwerpia / Belgia)

Peter Van de Velde – rozpoczął naukę gry na organach w wieku lat dziewięciu, jako dwunastolatek był już organistą parafialnego kościoła w Doel we Flandrii. Ukończył z wyróżnieniem antwerpską Akademię Sztuk Pięknych. Studia kontynuował w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Antwerpii, gdzie uzyskał tytuł magistra w 1996 roku i zdobył pierwsze nagrody z zakresu organów (kl. Stanislasa Deriemaekera) oraz innych wiodących przedmiotów.

W 2002 roku został powołany na stanowisko organisty tytularnego Katedry NMP w Antwerpii, największej i najznaczniejszej gotyckiej świątyni w krajach Beneluksu. Piastując tę funkcję,  opiekuje się dwoma wyjątkowej klasy instrumentami: romantycznymi organami Schyvena z 1891 roku oraz neobarokowym instrumentem  Metzlera (1993). Jest również organistą kościoła św. Michała w Antwerpii oraz członkiem licznych flamandzkich stowarzyszeń organowych.

Odbył liczne trasy koncertowe m.in. w Europie, Ameryce Północnej, Środkowym i Dalekim Wschodzie. Oprócz działalności solowej udziela się także jako kameralista współpracując z licznymi i znaczącymi śpiewakami, instrumentalistami, chórami i orkiestrami, często wykonując m. in. koncerty organowe z towarzyszeniem zespołów orkiestrowych.

Repertuar koncertowy Petera Van de Velde zawiera przekrój arcydzieł powstałych w okresie od wczesnego baroku po czasy współczesne. Artysta znany jest ze szczególnie cenionych wykonań kompozycji mistrzów belgijskich XIX i XX stulecia, takich jak Edgar Tinel, Joseph Jongen, Paul de Maleingreau, Flor Peeters, Joseph Callaerts czy Guy Weitz.

PROGRAM

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

Preludium i fuga e-moll BWV 548 (wg edycji K. Straubego)

Max Reger (1873-1916)

Toccata d-moll op. 59 nr 5

Fuga D-dur op. 59 nr 6

Melodia B-dur op. 59 nr 11

Karol Szymanowski (1882-1937)

Etiuda b-moll op. 4 nr 3 (transkr. A. Wightman)

Johann Sebastian Bach

Chromatyczna fantazja i fuga BWV 903 (transkr. M. Reger)

2 lipca /wtorek/ 2019, godz. 19.15

Bazylika św. Małgorzaty

KLIMATY BRAZYLIJSKIE

Marco Aurélio Lischt (Petropolis / Brazylia)

Marco Aurélio Lischt  – w 1988 roku ukończył studia muzyczne z wyróżnieniem w klasie fortepianu u prof. Marii Yeda Caddah w Wyższej Szkole Muzycznej w Rio de Janeiro. Na tej samej uczelni uzyskał srebrny medal w klasie fortepianu. W roku 1993 zdobył dyplom magistra w klasie organów prof. Gertrud Mersiovski. W 1998 roku uzyskał tytuł licencjata w Wyższej Szkole Muzycznej i Sztuk Scenicznych we Frankfurcie nad Menem w klasach profesorów Gerda Wachowskiego i Daniela Rotha (organy), jak również w zakresie dyrygentury chóralnej. Podczas studiów we Frankfurcie nad Menem współpracował również z chórem katedralnym z Limburga (pod kierownictwem kapelmistrza Hansa Bernharda).

Artysta gościł w Polsce, Czechach, Norwegii i w Niemczech. W 2004 współuczestniczył w charakterze solisty w koncertach symfonicznych prowadzonych przez Krzysztofa Pendereckiego. W 2008 uczestniczył w XVIII Międzynarodowych Warsztatach Dyrygenckich pod kierownictwem Maestro Kirka Trevora i Maestro Carlosa Moreno. W 2011 roku odbył trasę koncertową z Canarinhos de Petrópolis Sängerknaben po Niemczech, Austrii i Czechach. W repertuarze, który zawierał wyłącznie utwory brazylijskiej muzyki kościelnej XIX, XX i XXI wieku, znalazły się również prawykonania pozycji skomponowanych specjalnie na to tournée. Razem z tymże chórem nagrał dwie płyty CD: zawierającą współczesną muzykę kościelną Brazylii Reflexos do Brasil – música sacra da atualidade oraz Ó vinde ver já nasceu z kolędami z Niemiec i Południowej Ameryki. Lischt jest od roku 1998 kierownikiem artystycznym oraz dyrygentem chóru chłopięcego Canarinhos de Petrópolis, prowadzi także chór dziewczęcy miasta Petropolis, filharmoniczną orkiestrę symfoniczną, festiwal w katedrze São Pedro de Alcântara-Petrópolis, jak również przewodniczy federacji Pueri Cantores w Brazylii. W 2017 roku objął kierownictwo w Coral Municipal de Petrópolis, do którego należy również orkiestra kameralna miasta.

PROGRAM

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

Wachet auf, ruft uns die Stimme BWV 645

Wo soll ich fliehen hin BWV 646

Wer nur den lieben Gott läßt walten BWV 647

Toccata i fuga d-moll BWV 538

Amaral Vieira (*1952)
Suíte para órgão op. 292

            Allegro non tropo

            Giocoso

            Serioso

            Allegro non tropo

            Maestoso

Heitor Villa-Lobos (1887-1959)
Bachianas brasileiras

Aria (opr. C. van Hulse)

Alexandre Schubert           (*1970)

Sonata para órgão

  1. Allegro non troppo
  2. Adagio

            III. Allegro moderato

Naji Hakim (*1955)

Rottenburg Toccata nt. chorału Sankt Martin, dir ist anvertraut

11 lipca /czwartek/ 2019, godz. 19.15

Bazylika św. Małgorzaty

BACH I JEGO CZASY

Daniel Zaretsky (St. Petersburg / Rosja)

Daniel Zaretsky – studiował grę na fortepianie i na organach w konserwatorium w Leningradzie w klasach profesorów E. Bazanowa i N. Oksentjana, uzyskując w 1989 dyplomy z wyróżnieniem. Ukończył także studia podyplomowe w Konserwatorium w Kazaniu, gdzie był uczniem prof. R. Abdoullina. W latach 1991-1993 kontynuował studia w Akademii Muzycznej J. Sibeliusa w Helsinkach w klasie prof. Kari Jussila. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich wirtuozów jak: Guy Bovet, Marie-Claire Alain, Harald Vogel, Ludger Lohmann, Jean Guillou, David Sanger, Hans Fagius, Michael Radulescu, Daniel Roth, Peter Planyavsky.

Występuje od 1988 we wszystkich najważniejszych koncertowych miejscach Rosji, w krajach bałtyckich (katedra w Rydze, kościół św. Mikołaja w Tallinnie), jak również we Włoszech, Szwajcarii, Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Polsce, Luksemburgu, na Węgrzech, Malcie, w Ameryce Południowej, Izraelu, Australii i USA.

W 1991 roku wygrał Ogólnorosyjski Konkurs Organowy, a także zdobył III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Spirze w Niemczech. W 1990 był finalistą  Międzynarodowego Konkursu Organowego w Raguzie we Włoszech, zaś w 1993 – w Lahti w Finlandii. Dokonywał nagrań dla radia rosyjskiego, łotewskiego, szwajcarskiego, niemieckiego i duńskiego, jak również zarejestrował liczne nagrania na CD.

Jest uznanym konsultantem biorącym udział w restaurowaniu zabytkowych instrumentów, a także regularnie zapraszany jako członek jury konkursów organowych w Rosji oraz za granicą (Polska, Francja, Włochy, Niemcy, Hiszpania, Luksemburg, Holandia, Kanada).

W latach 1997-2007 był organistą słynnej Filharmonii Petersbuskiej. W okresie 2002-2007 był profesorem nadzwyczajnym Konserwatorium w Niżnym Nowgorodzie. Od 2006 roku jest profesorem Uniwersytetu w St. Petersburgu, a od 2007 także w Konserwatorium Petersburskim, gdzie od 2011 jest Kierownikiem Katedry Organów i Klawesynu.

W 2006 roku został uhonorowany tytułem Zasłużonego Artysty Rosji.

PROGRAM

Nicolaus Bruhns (1665-1697)

Praeludium in g

Adagio in D

Dietrich Buxtehude (1637-1707)

Canzonetta in G BuxWV 171

Komm, heiliger Geist, Herre Gott BuxWV 199

Johann Sebastian Bach (1859-1750)

Komm, heiliger Geist, Herre Gott BWV 651

Kyrie, Gott Vater in Ewigkeit BWV 669

Kyrie, Gott heiliger Geist BWV 671

Georg Böhm (1661-1733)

Vater unser im Himmelreich

Praeludium in C

Partita Ach wie nichtig, ach wie flüchtig

Johann Sebastian Bach

Praeludium et fuga in C BWV 531

 

 

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"