Kultura, Z ostatniej chwili

„Żegnam cię mój świecie wesoły” – 172 krążek trafił do Powiatowej Fonoteki

Opublikowano: 11 kwietnia, 2022 o 6:39 am   /   przez   /   komentarze (0)

W Sądeckim Parku Etnograficznym odbyła się prezentacja nowej płyty, która trafiła do  Fonoteki Powiatowej. Tym razem na krążku nagranym w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Starym Sączu pojawiły się pieśni żałobne, jakie towarzyszą zwyczajowym różańcom na Sądecczyźnie. Wykonawcami są osoby z Łomnicy Zdroju, Przysietnicy i Moszczenicy, a krążek nosi tytuł „Żegnam cię mój świecie wesoły”.

To już 172 płyta w Fonotece Powiatowejmówił starosta Marek Kwiatkowski podczas prezentacji. Dzięki nagrywaniu tradycyjnych pieśni, zachowujemy je dla przyszłych pokoleń. Tym samym ocalamy naszą kulturę od zapomnienia. Pewne zwyczaje i opowieści pozostają jedynie w pamięci osób starszych, jednak dzięki ich spisaniu czy nagraniu sprawiamy, że kolejne pokolenia poznają historię swoich przodków. Dzięki temu, że istnieje Fonoteka, w jednym miejscu mamy zgromadzone nagrania z różnych stron Powiatu Nowosądeckiego. Cieszę się, że zespoły i grupy regionalne korzystają z możliwości nagrywania płyt w profesjonalnym studio w naszym Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury.

Zarejestrowane na płycie „Żegnam cię mój świecie wesoły” pieśni wykonywane są przez praktyków, czyli osoby które nadal przewodzą tego typu spotkaniom lub są ich aktywnymi uczestnikami. Do płyty została dołączona książeczka z pełnymi tekstami pieśni oraz z artykułem przybliżającym tradycje pogrzebowe na Sądecczyźnie. Płyta powstała z inicjatywy Stowarzyszenia „Górale Karpat” i została wydana w ramach prowadzonej pod patronatem starosty nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego Fonoteki Powiatu Nowosądeckiego. Z rąk starosty otrzymała ją dzisiaj Monika Florek prezes Stowarzyszenia Górale Karpat. Spotkanie prowadził etnograf Kamil Basta.

Płyta została nagrana w studio nagrań Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu, a nad całością czuwał dyrektor PMDK Krzysztof Szewczyk.


Fot. Maria Olszowska

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a