Info z rejonu, Z ostatniej chwili

Zmarł Maciej Porzycki, człowiek gór, współzałożyciel Grupy Krynickiej GOPR

Opublikowano: Lipiec 20, 2017 o 3:24 pm   /   przez   /   komentarze (0)

19.07.2017 zmarł Maciej PORZYCKI, człowiek gór, nestor ratownictwa górskiego, współzałożyciel Grupy Krynickiej GOPR.Wieloletni członek i sekretarz Rady Grupy Krynickiej GOPR. Msza św. pogrzebowa odbędzie się 21.07.2017 r. w kaplicy przy starym cmentarzu w Krynicy-Zdroju o godz. 16.00.

Śp. Maciej PORZYCKI urodził się w 1934 roku w Krynicy.W trudnych powojennych czasach wraz z grupą zapaleńców stworzył zręby ratownictwa górskiego w Beskidzie Sądeckim i Niskim. Podczas ponad 40 letniej nieprzerwanej czynnej działalności ratowniczej uczestniczył w wielu wyprawach ratunkowych prowadzonych przez Grupę Krynicką GOPR. Był praktykiem w dziedzinie ratownictwa górskiego, charakteryzującym się doskonałą znajomością terenu oraz doskonałą kondycją fizyczną.

W roku 1954 uzyskał stopień starszego ratownika, w roku 1971 stopień instruktora ratownictwa górskiego. W roku 1985 w uznaniu zasług na niwie szkoleniowej otrzymał mianowanie na stopień starszego instruktora ratownictwa górskiego. Posiadając bardzo duże doświadczenie ratownicze, wyszkolił dwa pokolenia ratowników, dając im poza fachowymi umiejętnościami przykład niepodważalnego autorytetu moralnego.

Swoje życie zawodowe związał z krynickim liceum, gdzie pracował, jako nauczyciel wychowania fizycznego.

Poza służbą ratowniczą działał również aktywnie na polu popularyzacji turystyki górskiej. Góry były Jego pasją, którą potrafił skutecznie zaszczepić swoim wychowankom. Był organizatorem wielu imprez turystycznych oraz animatorem życia turystycznego szczególnie wśród młodzieży. Był także ratownikiem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz instruktorem Polskiego Związku Narciarskiego

Za wyżej wymienioną działalność społeczną wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. W roku 1993 otrzymał jedno z najwyższych odznaczeń państwowych „Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski”.

Był człowiekiem wrażliwym i bezinteresownie reagującym na problemy żyjących obok ludzi, Przy wszystkich zaletach charakteru i zasługach był człowiekiem niebywale skromnym, życzliwym oraz otaczanym szacunkiem. Posiadał niesamowite poczucie humoru i dystans do samego siebie, przez co nawiązywał doskonały kontakt z młodzieżą, Lubiany i ceniony przez młode pokolenie.

Dla ratowników, turystów oraz społeczności lokalnej był „żywą” i barwną kartą lokalnej historii i symbolem etyki ratownika i turysty, który stanowił i będzie stanowić niedościgniony, i godny polecenia wzór.

Grupa Krynicka GOPR

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a