Edukacja

1 września. Jakie zmiany w szkolnictwie? Zobacz!

Opublikowano: 19 sierpnia, 2016 o 7:13 am   /   przez   /   komentarze (2)

Co zmieni się 1 września 2016 roku w systemie oświaty? Bardzo dużo. Zmiany dotkną tych najmniejszych i tych najstarszych. Zobaczcie.

  1. Zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków. Nowy rząd powrócił do starych zasad. Od września 2016 r. obowiązkowo do pierwszej klasy pójdą siedmiolatki (chyba że na wniosek rodziców dyrektor odroczy obowiązek szkolny o rok).
  2. 6-latki w pierwszej klasie tylko pod „warunkiem”. Sześciolatki będą mogły rozpocząć naukę w pierwszej klasie, ale pod warunkiem, że w roku poprzedzającym uczęszczały do przedszkola lub uzyskały pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej.
  3. Likwidacja sprawdzianu dla szóstoklasistów. W roku szkolnym 2016/2017 zniesiony zostanie obowiązkowy sprawdzian szóstoklasisty. Od roku szkolnego 2017/2018 Centralna Komisja Egzaminacyjna będzie udostępniać szkołom testy diagnostyczne, z których będą one mogły korzystać w celu wstępnej oceny poziomu wiedzy i umiejętności uczniów rozpoczynających kolejny etap edukacji (gimnazjum).
  4. Niezależne odwołanie od wyniku matury. Począwszy od 2017 r. zdający będą mogli odwołać się od wyników części pisemnej egzaminów: maturalnego i potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, do niezależnego Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, działającego przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Już od roku szkolnego 2015/2016 osoby zadające egzamin maturalny i potwierdzający kwalifikacje w zawodzie, a od roku szkolnego 2016/2017 także osoby zdające egzamin gimnazjalny – podczas wglądu do swoich prac egzaminacyjnych – będą mogły je fotografować. Zgodnie z projektem noweli, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej do weryfikacji pracy będzie miał obowiązek wyznaczyć innego egzaminatora niż ten, który pracę sprawdzał i oceniał.
  5. Dofinansowanie do podręczników szkolnych. Szacujemy, że pomoc w ramach programu otrzyma 57 699 uczniów niepełnosprawnych uczęszczających w roku szkolnym 2016/2017 do klasy VI szkoły podstawowej, klasy III gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej oraz 4917 uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Więcej przeczytasz TUTAJ
  6. Oceny z religii i etyki wliczane do średniej. Od ubiegłego roku na świadectwach szkolnych pojawiają się oceny z religii lub etyki – w zależności od wybranego przez ucznia przedmiotu. Zmiana, która wejdzie w życie 1 września 2016 r., dotyczy uczniów uczęszczających na oba przedmioty. Dotychczas w klasyfikacji widniała średnia ocena z religii i etyki, od teraz na świadectwie pojawią się oceny z obu przedmiotów osobno i tak też wliczą się do średniej ocen z całego roku.
  7. Drożdżówki wracają do szkolnych sklepików. Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowe rozporządzenie określające grupy środków spożywczych dopuszczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty. Co istotne w wśród dopuszczonych produktów znalazły się drożdżówki a także inne pieczywo, z wyłączeniem jednak pieczywa produkowanego z ciasta głęboko mrożonego. Ze słodyczy dostępna będzie także czekolada o zawartości minimum 70% miazgi kakaowej oraz bezcukrowe gumy do żucia. Więcej przeczytasz TUTAJ
  8. Początek likwidacji gimnazjów. We wrześniu 2017 rozpocznie się wygaszanie gimnazjów. Zgodnie z ogłoszoną przez szefową MEN reformą struktury szkolnictwa, wtedy właśnie pierwsi uczniowie zamiast do nich, zostaną w 7 klasie szkoły powszechnej (bo tak nazywać się będzie nowa 8-letnia szkoła). Od 2017 roku będzie obowiązywała 8-letnia szkoła powszechna, 4-letnie liceum oraz szkoła branżowa, zamiast zawodówki. Dzieci z obecnej klasy piątej nie pójdą po klasie szóstej do pierwszej klasy gimnazjum, lecz rozpoczną naukę w siódmej klasie szkoły podstawowej. Nauka w liceum będzie się kończyła egzaminem maturalnym, z czego większą niż dotychczas rolę ma odgrywać matura ustna. Samo kształcenie w liceum ma być ogólne, a więc bez fakultetów maturalnych, które przygotowywały uczniów do egzaminu dojrzałości. Powstanie szkoła branżowa. Minister Zalewska zapowiedziała, że szkoła zawodowa w dotychczasowym kształcie zniknie. W jej miejsce powstanie dwustopniowa szkoła branżowa, realizująca kształcenie zawodowe. Ukończenie drugiego stopnia tej szkoły będzie umożliwiało przystąpienie do matury zawodowej (obowiązkowe na niej będą egzaminy z języka polskiego, obcego i matematyki) i kontynuowanie nauki na studiach wyższych, które pozwolą zdobyć tytuł licencjata (aby móc ubiegać się o tytuł magistra konieczne będzie zdanie takiej matury jaką zdają uczniowie techników i liceów). Nowa struktura szkolnictwa składać się będzie z: – 8-klasowej szkoły powszechnej, – 4-letniego liceum, – 5-letniego technikum. – dwuetapowej szkoły branżowej (w sumie 5 lat).
    Więcej o reformie przeczytacie TUTAJ

źródło: MEN

Komentarze

Komentarze (2)

  • 20 sierpnia, 2016 o 8:49 am czytelnik

    „Oceny z religii wliczane do średniej. ” To powinno zniknąć ze szkół na świadectwie i być jak kiedyś czyli religia powrócić na plebanie no chyba że dalej chcemy utwierdzać młodych, że wiara to przedmiot i nie ma nic wspólnego z duchowym życiem.

  • 20 sierpnia, 2016 o 9:17 am Rodzic1

    Mam nadzieje że radni i urzędnicy ustalą ze będą 2 podstawówki 1-8 w Starym Sączu, a nie 1-4 w jednym budynku na Mickiewicza, a 5-8 w obecnym gimnazjum bo tak jakby dalej było gimnazjum i podział dzieci bo to tańszy koszt reorganizacji . Wszystko zależny od włodarzy, ale pewnie tak będzie jak pokażą względy ekonomiczne i do nich przychylą się rządzący , bo urzędasy mało liczą się ze społeczeństwem i dobrem dzieci. I pojawia się koniec marzeń o rozbudowie budynku jedynki przy Mickiewicza.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"