Edukacja

Darmowe podręczniki 2017 – dla kogo?

Opublikowano: 1 sierpnia, 2017 o 11:04 pm   /   przez   /   komentarze (1)

Od września 2017 r. w darmowe dla rodzica i ucznia, a finansowane z budżetu państwa podręczniki, zostaną zaopatrzeni uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych oraz drugiej i trzeciej klasy gimnazjum. Ministerstwo uspokaja: z punktu widzenia rodziców od nowego roku szkolnego nic się nie zmieni, a podręczniki wydane zgodnie z nową podstawą programową będą na czas.

Trzy roczniki szkoły podstawowej: I, IV oraz VII klasa (ta ostatnia utworzona po raz pierwszy w tym roku), otrzymają zupełnie nowe książki, czyli podręczniki i ćwiczenia, zgodne z wprowadzaną podstawą programową, według założeń nowej reformy. Pozostałe roczniki SP: II, III oraz V klasa otrzymają podręczniki z poprzednich lat i nowe ćwiczenia.

Bezpłatnie książki do szkoły otrzymają także dwa roczniki, które nie zostały objęte dotacją w zeszłym roku, a więc: VI klasa SP i III klasa gimnazjum.

Podsumowując rodzice uczniów szkół podstawowych i gimnazjum będą musieli ZAKUPIĆ TYLKO książki do religii lub etyki, ewentualnie do nauki drugiego języka obcego, którego najczęściej naukę rozpoczyna się w klasie czwartej.

W nowym roku szkolnym podręczniki finansowane z budżetu państwa otrzymają wszyscy uczniowie klasy 1-7 szkół podstawowych oraz uczniowie drugiej i trzeciej klasy gimnazjum – mówi Justyna Sadlak z biura prasowego MEN. – Przy czym te dzieci, które są dziś w pierwszej klasie szkoły podstawowej i zaczęły naukę z „Naszym elementarzem”, czyli podręcznikiem wydanym przez nas, dokończą z nim edukację. W przypadku pozostałych klas wybór podręcznika będzie leżał po stronie szkoły – dyrektor z nauczycielami wybierze sobie książkę wraz z ćwiczeniami z propozycji przygotowanych przez wydawnictwa i zakupi ją z przekazanej przez rząd dotacji.

Niewiele zmieni się w tym roku w sytuacji liceów, które nadal idą starym trybem nauczania. Tak więc, jeszcze w tym roku rodzice będą mogli kupić podręczniki używane w liceum, natomiast wraz z wprowadzeniem 4-letnich szkół licealnych, będzie trzeba zakupić zupełnie nowe książki.

Sytuacja w liceach zmieni się dopiero w roku 2019, kiedy do tych szkół przyjdą absolwenci szkół podstawowych. Wtedy pojawią się zupełnie nowe książki. Rok szkolny 2019/2020 będzie jeszcze o tyle problematyczny, że będzie rokiem skumulowanych roczników. Nowa reforma spowodowała, że w tym samym roku do liceum będą zdawać uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej i III klasy likwidowanego gimnazjum. Pojawi się walka o miejsca w najlepszych szkołach i niewątpliwe wiele stresu dla uczniów i ich rodziców.

Co ze szkołami branżowymi?

Szkoła branżowa 1 i 2 stopnia ma zastąpić od września 2017/2018 dotychczasową, 3-letnią Zasadniczą Szkołę Zawodową. Pierwszy etap nauki w szkole branżowej ma trwać 3 lata, drugi 2.

Prawdziwy problem pojawia się w rubryce zaakceptowanych przez MEN książek do szkół branżowych, zwanych do rej pory szkołami zawodowymi Łatwo zauważyć, że rubryka jest pusta. Pojawił się jednak komunikat, że zgodnie z nowymi przepisami, m.in. z dnia 21 kwietnia 2017 r., uczniowie szkół branżowych I stopnia będą mogli uczyć się z podręczników z poprzednich lat, zgodnych ze starą podstawą programową. W MEN sytuacja dynamicznie się zmienia, czyli lista książek będzie się z czasem powiększać.

 

źródło: MEN

Komentarze

Komentarze (1)

  • 19 lipca, 2017 o 12:15 pm Rodzic

    Znowu nowe podręczniki …. Niewiele zmienione , bo przeglądałam. Marnotrawstwo

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"