Edukacja, Z ostatniej chwili

Spotkania z historią. Żandarmeria wojskowa w „Dwójce”

Opublikowano: Listopad 11, 2017 o 9:17 am   /   przez   /   komentarze (1)

Z okazji Święta Niepodległości uczniowie klasy 1A I 1B ze  Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu postanowili dogłębniej zapoznać się z tą niełatwą dla małych dzieci tematyką.

Pomocną dłoń wyciągnęli rodzice. Jak się okazało, jeden z nich, pan Jankowski, działa w Stowarzyszeniu ŻANDARMERIA, którego siedziba znajduje się w Nowym Sączu. I w ten sposób dzieci miały okazję gościć u siebie 3 reprezentantów grupy rekonstrukcji historycznej w strojach epoki: żołnierza wojska polskiego, partyzanta i żołnierza niemieckiego. Mogły się również zapoznać z uzbrojeniem i elementami wyposażenia z czasów II Wojny Światowej. Wysłuchały ciekawej prelekcji, dzięki której poznały niektóre fakty z historii Polski oraz dowiedziały się np. jak w sprytny sposób Polacy przerabiali zdobyte niemieckie czapki, na czapki żołnierzy polskich.

Szczególne emocje towarzyszyły oglądaniu wyposażenia bojowego żołnierzy. Każdy chciał mieć w ręce prawdziwy karabin czy granat. Uczennica klasy 1A, Emilka Nalepa, dla wprowadzenia w klimat tamtych czasów, zagrała dla wszystkich na skrzypcach 3 utwory związane z prezentowaną tematyką: Hymn Polski, „Rotę” i piosenkę „Przybyli ułani pod okienko”, którą dzieci dobrze znały i zaśpiewały do melodii granej przez koleżankę.

Na drugi dzień pierwszaczki poszły wraz z wychowawczyniami na pobliski cmentarz komunalny, gdzie zapaliły przyniesione znicze pod pomnikami bohaterów I i II Wojny Światowej oraz minutą ciszy uczciły pamięć o tych, którzy zginęli w walce za naszą Ojczyznę. Była to piękna lekcja patriotyzmu, która na długo zostanie w pamięci dzieci.

Bożena Bielak

Komentarze

Komentarze (1)

  • Listopad 14, 2017 o 8:30 pm obser

    Oj Boże do czego my zmierzamy

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a