Edukacja, Z ostatniej chwili

Uczniowie „Dwójki” na krakowskich deskach teatralnych

Opublikowano: 16 maja, 2019 o 7:21 am   /   przez   /   komentarze (0)

15 maja 2019 roku zapewne zapadnie w pamięci 53 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu, którzy aktywnie uczestnicząc w tegorocznej działalności Językowego Teatru Szkolnego, udali się do Krakowa, aby zaprezentować swoje umiejętności językowe i aktorskie na szczeblu wojewódzkim. Wystąpili podczas XXVI Wojewódzkiego Przeglądu Małych Form Teatralnych w Językach Obcych „Bliżej Świata” w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Krakowie pod patronatem honorowym Małopolskiego Kuratora Oświaty.

Młodzi aktorzy z „Dwójki” z ogromnym zaangażowaniem i entuzjazmem przygotowywali się do występów w języku angielskim. Na scenie teatralnej w Krakowie uczniowie zagrali w czterech autorskich sztukach teatralnych w języku angielskim pod kierunkiem koordynatorów Językowego Teatru Szkolnego, czyli nauczycieli języka angielskiego ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego, Agnieszki Obrzud i Beaty Damasiewicz.

9 uczniów z klas I-II wystąpiło w przedstawieniu pt. „The Little Red Riding Hood”. Antonina Sowińska z kl. IIa zadebiutowała na krakowskiej scenie teatralnej w roli Czerwonego Kapturka, Wiktoria Król zagrała mamę Czerwonego Kapturka, Anna Majda wcieliła się w rolę babci. Na scenie pojawiła się również wiewiórka, zagrana przez Julię Rucińską z IIa, sowa (w tej roli Martyna Pituch z IIa), muchomorek (Jan Karlak, kl. Ib), a także motylek (Magdalena Biel z IIb). Nie zabrakło również wilka (Jakub Jankowski z IIb) oraz gajowego (Krzysztof Skoczeń z IIa). Dzieci udowodniły, że mają niezwykły potencjał językowy i wykazali się ogromną dozą profesjonalizmu, jak i talentem językowym i muzycznym.

Uczniowie z klas IV i V w pięknych, wielobarwnych kostiumach wystąpili w adaptacji scenicznej legendy o smoku wawelskim „The Legend of the Wawel Dragon”. Pojawili się mieszkańcy grodu Kraka, a także rycerze próbujący pokonać smoka, w którego rolę brawurowo wcielił się Sebastian Tomecki z Vb. Był również król Krak (Karol Karlak, IVa) wraz ze swoim doradcą (Adam  Orłowski Vb), a także szewczyk (w tej roli Piotr Damasiewicz, Va), który pomysłowością  i sprytem pokonał smoka, ku radości mieszkańców krakowskiego grodu.  Wśród krakowskich mieszczan na scenie kolejno pojawiali się: Zuzanna Zaremba, Magdalena Kuś, Klaudia Kuziel z IVb; Karolina Wokacz, Olga Tokarczyk, Wiktoria Damasiewicz i Aleksandra Tyka z IVa; Zuzanna Garwol, Julia Zegarlińska, Klaudia Zielińska, Alicja Pierzga i Jan Długosz z Va, a także Anna Sztafa, Julia Pituch, Julia Kroczek, Julia Szlęk, Kinga Szlęk i Dawid Gorczyca z Vb. W rolę rycerzy wcielili się: Bartłomiej Mazur, Olivier Marszałek i Marcin Malinowski z IVa, Natalia Gargula oraz Eryk Zieliński z IVb oraz Oskar Skoczeń Va.

Uczniowie klas VII-VIII zaprezentowali sztukę teatralną pt. „Friendship matters” o znaczeniu przyjaźni. Karolina Drożdż z VIIb oraz Elżbieta Tokarczyk z VIIb opowiadały o samotności i zagubieniu we współczesnym świecie zdominowanym przez komputery, Internet, telefony komórkowe. Na scenie pojawiali się bajkowi bohaterowie: Jaś i Małgosia (Maksymilian Tokarczyk z VIIa oraz Agnieszka Koszyk z VIIb), krasnoludki (Maksymilian Dyrek VIIa, Aleksandra Chochorowska VIIb, Zuzanna Król VIIIb); czarownica (Monika Witowska VIIb), czarodziej (Karol Ogórek VIIa), zła królowa (Sophia Israel VIIa) i wróżka (Kinga Grabska VIIb). Dopiero z pomocą czarodzieja i wróżki, zagubieni bohaterowie odnajdują radość w prawdziwej przyjaźni, a słowa piosenki, którą zaśpiewała Sophia Israel, otwierają serca, pobudzają wyobraźnię i pomagają odszukać prawdziwy sens w życiu tych najbardziej zagubionych i samotnych.

Gimnazjaliści wystąpili w sztuce teatralnej pt. „An ordinary boy” opowiadającej o zwykłym chłopcu imieniem Frank (w tej roli Bartosz Grząbel-Mikulski, IIIa gimnazjum). W roli narratora pojawiła się Weronika Sojka (kl. IIIa gimnazjum) relacjonująca poszczególne sceny, które choć z pozoru mogłyby wydawać się zabawne, pokazywały jak doświadczenia życiowe wpływają na człowieka, który czuje się zmuszony do tego, by ukryć prawdziwe oblicze pod maską. Frank, główny bohater przedstawienia teatralnego, przybiera maskę, próbując kolejno dokonać zemsty na wszystkich osobach, które go skrzywdziły. Dopiero tajemniczy śpiew słowika w parku, niczym ten z bajki Andersena, przypomina chłopcu o tym, iż należy pozostać sobą, czyniąc dobro. Zanim Frank rzuci kamieniem w maleńkiego, niepozornego słowika, niespodziewanie spotyka cesarza chińskiego (w tej roli Michał Zygmunt z IIIa gimnazjum), który przypomina mu o tym, kim naprawdę jest. Frank spogląda w lustro dostrzegając swoje własne oblicze, to prawdziwe i dobre, a potem sięga po baśnie Andersena, czytając fragment o słowiku. Końcowa scena, podczas której wszyscy aktorzy niszczą złowrogie maski, jest metaforycznym wyrazem zwycięstwa dobra. I wtedy Frank i inni bohaterowie (w których role wcielają się Hubert Nakielski i Mateusz Wyrostek z IIIa gimnazjum) znów słyszą dźwięczny głos słowika…

XXVI Wojewódzki Przegląd Małych Form Teatralnych w Krakowie był dla 53 uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu okazją do tego, by nie tylko pokazać na szczeblu wojewódzkim zdobyte w szkole umiejętności językowe i teatralne, ale nade wszystko niezapomnianym doświadczeniem i przygodą, która na zawsze zostanie w ich wspomnieniach, również dzięki zdjęciom, o które zadbał Jakub Pasoń z kl.8b.

Warto dodać, iż nieocenione wsparcie i hojność Starosądeczan, którzy 9 maja 2019 roku obejrzeli spektakl teatralny oparty na legendach w języku angielskim w kinie „Sokół” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu pozwoliły na dofinansowanie wyjazdu uczniów „Dwójki” do Krakowa na Wojewódzki Przegląd Małych Form Teatralnych w Językach Obcych. Koordynatorzy Językowego Teatru Szkolnego pragną podziękować również wszystkim bliskim oraz rodzicom 53 aktorów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu za otwarte serca, zaangażowanie i okazaną życzliwość.

 

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"