Edukacja

W Barcicach uczcili pamięć Żołnierzy Niezłomnych

Opublikowano: 10 marca, 2015 o 6:20 am   /   przez   /   komentarze (1)

Nietypowo świętowano Narodowy Dzień Żołnierzy Niezłomnych w Zespole Szkół w Barcicach.

Na strzelnicy sportowej (jedynej szkolnej strzelnicy w regionie) 5 marca rozegrano zawody strzeleckie w kategorii karabinka pneumatycznego.

Zawody były integralną częścią obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Niezłomnych. Turniej ten jest organizowany cyklicznie w pierwszej dekadzie marca, aby uczcić pamięć tysięcy ofiar pomordowanych przez NKWD i UB, żołnierzy i partyzantów podziemia i opozycji wolnościowej w latach 1945 – 1956. W tym roku patronat honorowy nad turniejem objął Starosta Powiatu Nowosądeckiego Marek Pławiak.

Sędzią głównym zawodów był Kazimierz Baran- radny Miasta Starego Sącza i propagator strzelectwa sportowego w regionie (więcej info tutaj KLIK)

Oprócz samych zawodów młodzież miała okazję poszerzyć swoją wiedzę dzięki prezentacji multimedialnej przygotowanej przez nauczycieli: pana Mateusza Boruckiego i Maksymiliana Tomasiaka, która przybliżyła postacie z czasów walki z komunistycznym reżimem.

Szczególną uwagę poświęcono ks. Władysławowi Gurgaczowi, który jest patronem działającej w szkole drużyny harcerskiej ZHR oraz por. Andrzejowi Buchmanowi ps. „Korsak”, patronowi Gimnazjum. Wiele informacji zawierała część dotycząca Danuty Siedzikówny ps. „Inka”. Aby jeszcze bardziej przybliżyć i poczuć atmosferę tamtych czasów swój „leśny obóz” rozbili harcerze szkolnej drużyny ZHR.

W uatrakcyjnieniu tego wyjątkowego dnia pomógł również pokaz autentycznej broni i uzbrojenia z tamtych czasów. Udało się to dzięki zaproszeniu na ten wyjątkowy dzień prezesa Stowarzyszenie Kolekcjonerów Broni „Vis-35” z Nowego Sącza Pana Ryszard Wasiluka oraz mjr(r) Krzysztofa Gozdeckiego reprezentującego Klub „Snajper” LOK w Nowym Sączu. Panowie w fascynujący sposób opowiadali o różnych rodzajach broni, którą młodzi gimnazjaliści mogli dotknąć i poczuć się jak prawdziwi partyzanci. Uczestnicy zawodów tego dnia mieli również okazję skosztować wojskowej grochówki.

Zawody zamknął dyrektor Zespołu Szkół w Barcicach Grzegorz Garwol, który oddał hołd żołnierzom tak zwanej drugiej konspiracji. Podkreślił, że organizowany w szkole Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych jest wyrazem szacunku dla żołnierzy, którzy walczyli z sowietyzacją Polski, za ich świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Zwrócił uwagę, że ludzie Ci walczyli o wartości, które również dla nas mają najważniejsze znaczenie, czyli o prawdziwie niepodległą i suwerenną Polskę, demokrację czy samostanowienie polskiego społeczeństwa. Swoją walkę o wolną ojczyznę wielu z nich przepłaciło życiem lub wieloletnim napiętnowaniem i chociaż rehabilitacja tych żołnierzy przyszła późno, to fakt, że spotykamy się na takich uroczystościach pokazuje, że ofiara, którą oni złożyli nie poszła na marne. Zwracając się do gimnazjalistów (pokaz multimedialny obejrzała cała społeczność szkolna) uczestniczących w uroczystościach prosił, aby tak jak często ich rówieśnicy z tamtych czasów wykazali się patriotyzmem i umiłowaniem ojczyzny poprzez swoje codzienne postawy.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili zaproszeni goście: w imieniu pana Starosty Członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego wystąpił Marian Ryba, Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Zielińska, Z-ca Burmistrza Starego Sącza Kazimierz Gizicki oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Stary Sącz Paweł Szczygieł.

Po tej części nastąpiło uroczyste wręczenie pucharów, medali i nagród. Zespoły, które zajęły w klasyfikacji miejsca od I do III otrzymały:

  • za I miejsce Puchar Starosty Powiatu nowosądeckiego medale złote, dyplom i upominki rzeczowe,
  • za II miejsce Puchar Burmistrza Miasta Starego Sącza, medale srebrne, dyplom i upominki rzeczowe,
  • za III miejsce Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa w Starym Sączu, medale brązowe i upominki rzeczowe.

Zawodnicy którzy w klasyfikacji indywidualnej zajęli miejsca od I do III otrzymali; puchary ufundowane przez Przewodniczącą Rady Miasta Starego Sącza Ewę Zielińską, medale ufundowane przez Starostę Powiatu nowosądeckiego oraz upominki rzeczowe ufundowane przez SKS LOK „VIS” w Barcicach

KLASYFIKACJA ZESPOŁOWA:

I miejsce Gimnazjum Barcice z ilością 266pkt /300

II miejsce Základná škola s materskou školou Hniezdne ze Słowacji z ilością 252 pkt/300

III miejsce Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego Stary Sącz z ilością 235 pkt /300

IV miejsce Gimnazjum Prywatne Stary Sącz z ilością 232 pkt/300

KLASYFIKACJA INDYWIDUALNA:

I miejsce Paulina Tudaj Gimnazjum Barcice 93pkt/100

II miejsce Klaudia Padula Gimnazjum Barcice 89 pkt/100

III miejsce Adam Jurak Szkoła Hniezdne Słowacja 86 pkt/100

Celem uatrakcyjnienia zawodów oraz stworzenia miłej atmosfery, organizatorzy wprowadzili kategorię opiekunów w której poza konkursem startują opiekunowie zespołów.

KLASYFIKACJA OPIEKUNÓW:

I miejsce Edyta Dudka Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego Stary Sącz 91 pkt/100

II miejsce Maksymilian Tomasiak Gimnazjum Barcice 85 pkt/100

III miejsce Bogdan Zajdel Gimnazjum Prywatne Stary Sącz 68 pkt/100

W turnieju poza konkursem startował zespół klubowy LOK „VIS” Barcice ze Szkoły Podstawowej Barcice w n/w składzie i zdobył następującą ilość pkt.

Sylwia Kulpa 75 pkt/100

Natalia Mirek 81 pkt/100

Aleksandra Citak 86 pkt /100  – razem 242 pkt

fot:  M. Tomasiak

Komentarze

Komentarze (1)

  • 11 marca, 2015 o 4:56 pm sądeczok

    Bobrze że przynajmniej jedna szkoła pamięta o żołnierzach wyklętych. Tylko czemu raz jest niezłomnych a raz wyklętych?

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"