Edukacja

ZS w Starym Sączu: uczą się o odnawialnych źródłach energii

Opublikowano: 20 marca, 2022 o 9:51 am   /   przez   /   komentarze (0)

Zawód technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej jest zawodem specjalistycznym, obecnie promowanym z uwagi na konieczność cywilizacyjną ochrony środowiska, nie tylko lokalnie, ale również w sensie globalnym. I właśnie taki zawód zdobywają uczniowie Zespołu Szkół w Starym Sączu.

– Chodzi głównie o umiejętności wykorzystania odnawialnych źródeł energii i pozyskiwania ich bez straty dla środowiska – mówi Grzegorz Skalski, dyrektor ZS w Starym Sączu. – Uczniowie naszej szkoły poznają rozwiązania i technologie z obszaru energetyki słonecznej, wiatrowej, geotermalnej, wodnej, a także wykorzystania biomas. Mają możliwość uczestniczenia w zajęciach pozalekcyjnych z tematyki OZE oraz odbycia praktyk zawodowych w przedsiębiorstwach działających w tym sektorze. Szkoła dysponuje specjalistycznymi pracowniami odnawialnych źródeł energii.

Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej to stosunkowo nowy, przyszłościowy i szerokoprofilowy zawód. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie współczesnego rynku pracy – rozwój technologii odnawialnych źródeł energii wymusza szkolenie fachowców do montażu, eksploatacji i serwisowania tych urządzeń. Technicy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej są bardzo poszukiwani i dobrze opłacani na rynku pracy. Pracownik wykonujący  ten zawód zajmuje się zastosowaniem w budownictwie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, takich jak: kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, kotły na biomasę, małe elektrownie wodne i wiatrowe. Odpowiada również za przygotowanie prac związanych z inwestycjami w energetykę odnawialną, montaż urządzeń, a następnie nadzorowanie i serwisowanie ich działania.

Absolwenci tego kierunku mogą także podjąć zatrudnienie w firmach konsultingowych i doradczych lub jako przedstawiciele handlowi firm zajmujących się produkcją i zastosowaniem urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Po zdobyciu niezbędnego doświadczenia może podjąć także własną działalność gospodarczą – dodaje dyrektor Grzegorz Skalski.

All-focus

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"