Info z rejonu

Chełmiec. Terapią przezwyciężyć autyzm

Opublikowano: Maj 15, 2017 o 11:08 am   /   przez   /   komentarze (0)

Zaburzenia wynikające z autyzmu mają wpływ na każdy obszar funkcjonowania osób nim dotkniętym. Osoby z autyzmem inaczej postrzegają świat aniżeli osoby neurotypowe, co w znacznym stopniu utrudnia im funkcjonowanie społeczne. „Autyzm trudno zrozumieć, ale jeszcze trudniej żyć z autyzmem”.

W przypadku zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD) realizacja wielokierunkowych oddziaływań terapeutycznych to konieczność.

MAM TERAPIĘ, MAM SZANSE – zajęcia terapeutyczne dla dzieci i młodzieży z autyzmem/ASD to kolejna edycja projektu realizowanego od kilku lat przez Fundację Pomocy Osobom z Autyzmem MADA przy wsparciu finansowym Gminy Chełmiec.

Autyzm i choroby pokrewne rodzą wiele komplikacji w codziennym funkcjonowaniu osób z autyzmem, a także stają się doświadczeniem całej rodziny. Wynika to z ich specyfiki jako całościowych zaburzeń neurorozwojowych. Wymagają one stałego, wielostronnego oddziaływania terapeutycznego, a przede wszystkim kontynuacji tych oddziaływań. Stąd też głównym celem ww. projektu jest wzrost wsparcia terapeutycznego oraz działań w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia na rzecz dzieci i młodzieży z autyzmem/ASD z terenu Gminy Chełmiec.

Jego realizacja odbywa się w ramach zajęć/ warsztatów terapeutycznych obejmujących: terapię integracji sensorycznej, terapię logopedyczną oraz zajęcia rozwijające umiejętności społeczne (tutaj w grupach 2-3 osobowych). Projekt obejmuje przeprowadzenie łącznie 80 godzin zajęć, z których skorzysta 5-ro dzieci/ młodzieży z autyzmem/ASD z terenu Gminy, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów klas specjalnych i integracyjnych Zespołu Szkół w Chełmcu. Udział w zajęciach jest BEZPŁATNY – projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Gminy Chełmiec.

Zajęcia realizowane są we współpracy z Ośrodkiem Terapeutyczno-Edukacyjnym ADA, którego właścicielem jest Pani Dagmara Salamon – terapeuta z wieloletnim doświadczeniem w pracy z osobami z autyzmem. Część zajęć będzie mogła być również zrealizowana w ramach współpracy z Zespołem Szkół w Chełmcu tj. z wykorzystaniem zasobów lokalowo-sprzętowych Szkoły niezbędnych do przeprowadzenia zajęć.

UG Chełmiec

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a