Info z rejonu

Majówka: Szczepimy się na Rynku Głównym w Krakowie

Opublikowano: 2 maja, 2021 o 9:30 am   /   przez   /   komentarze (0)

Majówkę czas zacząć! Najlepiej od szczepienia i najlepiej na Rynku Głównym w Krakowie. Wiele osób już skorzystało z tej możliwości i swoje kroki skierowało dziś właśnie tam. To dobry pomysł i doskonały wybór, bo to nasza wspólna droga do normalności. Dzięki dobrej organizacji w ciągu dwóch pierwszych godzin  ze szczepienia skorzystało prawie 200 osób.

O tym, jak przebiega akcja „Zaszczep się w majówkę” na krakowskim Rynku mówili na briefingu prasowym wojewoda małopolski Łukasz Kmita, poseł Małgorzata Wassermann oraz Mariola Marchewka – koordynując szczepienia z ramienia Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

– Już od godz. 5.00 na krakowskim Rynku zgromadziły się pierwsze osoby, które chciały się zaszczepić – jednodawkowym preparatem Johnson&Johnson, szczepionką wektorową. Jestem przekonany, że dzisiejsza akcja przekona tych nieprzekonanych, że warto się szczepić. Jak widzimy, przygotowana przez polski rząd akcja umożliwiająca zaszczepienie się w majówkę cieszy się ogromną popularnością. Odzew społeczny jest ogromny. Mamy około tysiąca osób w kolejce. W ciągu dwóch pierwszych godzin zaszczepiliśmy około 200 osób – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Dzisiejsza akcja jest elementem Narodowego Programu Szczepień, ale patrząc na zachowanie i determinację zgromadzonych tu osób, na to, że wszyscy przestrzegają zasad dystansu, można powiedzieć, że to element narodowego programu odpowiedzialności. Z Krakowa płynie bardzo pozytywny przykład. Dzisiaj cała Polska może z dumą patrzeć na Kraków. Mamy wielkie majówkowe święto, jeśli chodzi o szczepienia. Krakowski Rynek ożył, tętni życiem. Mam nadzieję, że to zapowiedź szybkiego powrotu do normalności – podkreśla wojewoda.

Jak dodał Łukasz Kmita, w całej Małopolsce mamy ok. 600 punktów szczepień. Na przykład dziś uruchomiony został punkt szczepień powszechnych w Krakowie przy ulicy Wielickiej.

– Jak sam mogłem się przekonać, rejestrując się na szczepienie dziś chwilę po północy, dostępnych jest wiele terminów. Te osoby, które nie chcą stać w tej kolejce, zachęcam do skorzystania z rejestracji przez internet. Ja wybrałem termin w najbliższy czwartek. Będę się szczepił w szpitalu tymczasowym w CUMRiK-u w Krakowie, szczepionką AstraZeneca – dodał wojewoda.

– Widzimy wielką chęć mieszkańców Krakowa i Małopolski do szczepień. Wszystkich zachęcamy do szczepień – mówi poseł Małgorzata Wassermann.

– Tymczasowy punkt szczepień na Rynku Głównym w Krakowie został uruchomiony zgodnie z planem. Pracujemy w trzech zespołach szczepiących. Jeden jest w specjalnie przygotowanym kontenerze, dwa w namiotach. Przepustowość całego punktu szczepień to około 90 osób na godzinę – podsumowuje Mariola Marchewka, koordynatorka szczepień w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Przypomnijmy.

Od 1 do 3 maja na Rynku Głównym w Krakowie stanie specjalny punkt szczepień. Osoby, które znajdują się w grupie wiekowej uprawnionej do szczepień, czyli mają wystawione e-skierowanie, będą mogły bez rejestracji przyjąć jednodawkową szczepionkę firmy Johnson & Johnson.

Według harmonogramu:

  • 1 i 2 maja zaszczepić się mogą osoby w wieku 36 lat i starsze
  • 3 maja zaszczepić się mogą osoby w wieku 34 lat i starsze

W majówkę zaszczepić się będą mogły również osoby 30+, które w przeszłości zgłosiły chęć zaszczepienia przez formularz na stronie gov.pl/szczepimysie i otrzymały na tej podstawie e-skierowanie.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n

Winieta-2012a