Info z rejonu, Z ostatniej chwili

Milion na Park Rekreacji Przestrzennej

Opublikowano: Lipiec 5, 2017 o 7:50 am   /   przez   /   komentarze (0)

Ponad milion złotych trafi do Nowego Sącza na realizację Małopolskiego Parku Rekreacji Przestrzennej. Pieniądze pozyskane zostały w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2010. Szczegóły inwestycji przybliżył na konferencji prasowej (4 lipca) zastępca prezydenta Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż. 

Park powstanie w miejscu dotychczasowego miasteczka rowerowego. Według wstępnej wyceny będzie kosztował blisko 2 miliony złotych, z tego 1 080 000 złotych to środki pozyskane z Urzędu Marszałkowskiego w wyniku konkursu. – W konkursie, który rozpisał Urząd Marszałkowski, Nowy Sącz spisał się bardzo dobrze, przedstawiając dobry projekt i uzyskał dofinansowanie na poziomie, który chcieliśmy uzyskać – podkreśla Jerzy Gwiżdż. Warto zaznaczyć, że projekt zyskał bardzo wysoką ocenę Urzędu Marszałkowskiego (72 punkty).
„To będzie piękny obiekt”

Do konkursu można było złożyć projekty związane z wykorzystaniem i rozwojem lokalnych zasobów przyrodniczych i  lub krajobrazowych. Chodzi o budowę i rozbudowę infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej. Sądecki projekt skierowany jest do osób, zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Co ważne, nie tylko dla osób młodych i w pełni sprawnych ruchowo.

– To będzie bardzo piękny obiekt, przeznaczony przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, ale także dla całych rodzin, który będzie miał siedem tak zwanych stref aktywności – precyzuje Jerzy Gwiżdż. – Jedna z nich, siłownia w Parku Schwerteńskim, już jest i zostanie włączona do tego całego kompleksu, który nazywamy Małopolskim Parkiem Rekreacji Przestrzennej. 
W parku będzie ogólnodostępna strefa zabaw dla dzieci, gdzie będą zamontowane różnego rodzaju huśtawki, piaskownice, trampoliny, tory przeszkód i podobne urządzenia. Dla rodzin przeznaczono strefę, w której znajdą się między innymi małe ścianki wspinaczkowe, w tym z naturalnymi elementami,
na przykład głazami. Przewidziano miejsce dla rowerzystów, skatepark i siłownię.
Będzie także strefa ograniczonego dostępu z uwagi na urządzenia, które tam zostaną zamontowane: piramidy linowe i przestrzenne tory przeszkód. – Piękna rzecz, której w Nowym Sączu nie ma i która zaistnieje – podkreśla Jerzy Gwiżdż. – Tego typu obiektów jak ten jest w Polsce, w subregionach niewiele.
Dla tych, którzy chcą odpocząć, wydzielona zostanie strefa relaksu. Będzie to obszar umiejscowiony z dala od ruchu ulicznego, zaprojektowany w taki sposób, aby mogła go użytkować jednocześnie większa liczba osób. – Ta strefa została wydzielona po to, żebyśmy mogli swobodnie oddychać, odpocząć i trochę odciążyć uszy od hałasu ulicznego – wyjaśnia zastępca prezydenta. Ostatnie strefa to obszar terenów biologicznie czynnych, komunikacyjnych i uzupełniających.
Zaprojektuj i wybuduj
Pomysłodawcą i realizatorem projektu jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowym Sączu. Koszt inwestycji oszacowano wstępnie na 1 961 330 złotych. – Chcielibyśmy rozpocząć realizację tego projektu w tym roku i skończyć w roku przyszłym – mówi Jerzy Gwiżdż. – To jest dość duże przedsięwzięcie, które wymaga opracowania dokumentacji i dobrego wykonawstwa. Dobrze byłoby, gdyby to było w trybie „zaprojektuj i wybuduj” i taką też metodę realizacji chcemy przyjąć – dopowiada zastępca prezydenta.
Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 dla 6. Osi priorytetowej Dziedzictwo regionalne, działanie 6.3. Rozwój lokalnych zasobów subregionu – Subregionalnego Programu Rozwoju.

nowysacz.pl

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a