Info z rejonu

Obradował zespół zarządzania kryzysowego

Opublikowano: 13 kwietnia, 2021 o 8:03 am   /   przez   /   komentarze (0)

W Starostwie Powiatowym odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z wystąpieniem ptasiej grypy.

Na Sądecczyźnie do tej pory wystąpiły trzy ogniska tej choroby. Około 30 tysięcy drobiu zostało zutylizowane – mówi Antoni Koszyk, wicestarosta nowosądecki, który przewodniczył spotkaniu online.

Powiatowy Lekarz Weterynarii zaapelował do władz samorządowych miast i gmin o poinformowanie hodowców drobiu o zagrożeniu i przestrzeganiu wszystkich zasad stosowanych w takich sytuacjach.

Przypominamy o apelu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii do hodowców drobiu w związku z pojawieniem się na naszym terenie ptasiej grypy.

„Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania.

Prosimy o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekruacji:

– zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;

– nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;

– stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;

– stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;

– wskazane jest przetrzymywanie drobiu w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.

Brak stosowania zasady bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne”.

Fot. Maria Olszowska

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"