Info z rejonu, Z ostatniej chwili

Uczczili rocznicę zakończenia wojny

Opublikowano: Maj 8, 2017 o 7:27 pm   /   przez   /   komentarze (2)

Dzisiaj (8 maja) w Nowym Sączu odbyły się uroczystości upamiętniające 72. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie.

Uroczystości tradycyjnie poprzedziła msza św. w kaplicy Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny na Starym Cmentarzu. Stamtąd poczty sztandarowe przemaszerowały przed Sądecką Pietę, upamiętniającą ofiary wojny 1939-45. Wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech przypomniał, że jej zakończenie nie oznaczało pokoju. W Polsce wojna trwała bowiem nadal. Tym straszniejsza, że bratobójcza.

Odczytano Apel Poległych. Przywołano w nim Polaków, którzy zginęli na wszystkich frontach II wojny światowej. Wspomniano też ofiary obozów koncentracyjnych, wywózek na Sybir, bestialsko pomordowanych w Katyniu, torturowanych w nazistowskich i stalinowskich katowniach.

Po Apelu Poległych poseł Jan Duda, delegacje władz miasta i powiatu, a także organizacji kombatanckich i służb mundurowych złożyły wiązanki kwiatów pod Pietą.  Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

(szel)

Fot. Paweł Szeliga

 

Komentarze

Komentarze (2)

  • Maj 8, 2017 o 7:48 pm prezes wszystkich prezesów

    Czy ktokolwiek spodziewałby się, że po 72 latach znów kwitnie nacjonalizm. Tym razem w Polsce.

  • Maj 9, 2017 o 4:24 am rimi

    Nikt by się tego nie spodziewał. Podobnie jak tego, ze po 25 latach lud da się omamić populistom i będzie kwestionował rozwój gospodarczy, dorobek 25 lat, konstytucję, ustrój , porządek prawny. To jest coś niepojętego dla człowieka, który widział jak wyglądała Polska przed i po 89 roku. Panu Piechowi wypada natomiast przypomnieć, że wg Prezesa partii rządzącej walka trwa nadal bo dalej są komuniści, złodzieje i drugi sort, który chce zdradzić Polskę . Dla niektórych wojna nigdy się nie kończy ale to raczej stan umysłu niż fakty. Ale przetrwamy ten chwilowy populizm i wszystko wróci do normy. Holandia i Francja pokazała właściwy kierunek.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a