Info z urzędu, Z ostatniej chwili

Budżet obywatelski. 15-latkowie mają głos!

Opublikowano: 27 sierpnia, 2015 o 10:09 am   /   przez   /   komentarze (0)

Do 30 sierpnia br. trwają konsultacje zmienionego regulaminu budżetu partycypacyjnego, a od 1 września rusza nabór projektów, które będą realizowane w 2016 roku.

Zmiany są dość istotne i stanowią odpowiedź na oczekiwania  mieszkańców wyrażane w pismach kierowanych do Urzędu, a także na zebraniach wiejskich i osiedlowych oraz spotkaniu podsumowującym pierwszą edycję, które miało miejsce w dniu 8 lipca br.

Rozszerzone zostało grono mieszkańców uprawnionych do głosowania o młodzież powyżej 15 roku życia. Zwiększa to liczbę uprawnionych o ponad półtora tysiąca osób, które często są beneficjentami zgłaszanych projektów.

Weryfikacja prawa do głosowania będzie oparta o numer Pesel, ale do skutecznego zagłosowania niezbędne będzie wprowadzenie jednorazowego hasła przekazywanego przez system na podany przez głosującego numer telefonu komórkowego. Ograniczeniu będzie podlegać ilość przesłanych haseł na jeden numer telefonu. Niestety nie upraszcza to głosowania, ale system głosowania zastosowany w pierwszej edycji budził najwięcej kontrowersji. Rozwiązanie zawarte w projekcie Regulaminu  przyjęto  po analizie  systemów głosowania  stosowanych w kilkunastu  jednostkach  – głównie dużych miastach realizujących budżet obywatelski.

Ważną zmianą jest również wprowadzenie progów kwotowych i podział projektów na infrastrukturalne, których wartość może sięgać 60 tys. złotych i miękkie o wartości do 25 tyś. zł, do których zaliczono również zakup środków trwałych (np. strojów dla zespołów).

Do 30 sierpnia trwają konsultacje projektu regulaminu.
Nabór projektów będzie trwał od 1 do 30 września, a głosowanie od 15 do 26 października.
Wybrane zadania zostaną wprowadzone do budżetu już na etapie jego tworzenia, co umożliwi  realizację  projektów  w pierwszym półroczu  2016 roku.

Przypomnijmy sobie jakie projekty złożono w pierwszej edycji budżetu: KLIKNIJ i czytaj!

fot./ wizualizacja projektów z I edycji/

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"