Wydarzenia

31 projektów w budżecie obywatelskim. Na który zagłosujesz?

Opublikowano: 7 kwietnia, 2015 o 10:28 am   /   przez   /   komentarze (39)

Lista projektów w budżecie obywatelskim jest zamknięta!

Zgłoszono 42 projekty z czego 31 projektów zostało pozytywnie zweryfikowanych -powiedział naszemu portalowi Wiceburmistrz Kazimierz Gizicki.

Czego najbardziej potrzebują mieszkańcy Miasta i Gminy Stary Sącz?

Jak się okazało mieszkańcom najbardziej brakuje miejsc, gdzie mogą spędzać wolny czas z dziećmi i znajomymi. Popowice pragną wybudować plenerową scenę wiejską na której odbywać się będą imprezy cykliczne. W Mostkach i Myślcu potrzebują kompleksu rekreacyjno -wypoczynkowego a Osiedle Lipie, Glinik , Gaboń -Praczka i Cyganowice postawiło na place zabaw i boiska do siatkówki.

Gaboń, Moszczenica Wyżna, Moszczenica Niżna, Łazy Biegonickie i Osiedle Słoneczne w Starym Sączu postawiły na kulturę fizyczną. Wszyscy chcą siłowni zewnętrznej. Jednak „najdroższy” projekt zgłosił Zarząd Osiedla Słonecznego (99 627,75) zł i Gabonia (99 057,20 zł). Tam siłownie z monitoringiem mają kosztować prawie 100 tysięcy złotych a więc maksymalną kwotę jaką można przeznaczyć na jeden projekt!

Ciemność doskwiera mieszkańcom ulic Źródlanej w Starym Sączu, ulicy Cyganowice, Zielonej Drogi w Barcicach Dolnych oraz drogi w stronę Korzeczkowa ( Barcice) i to oni zgłosili propozycję montażu nowoczesnych lamp typu LED.

Pojawiły się także propozycje doposażenia Bibliotek w Przysietnicy, Barcicach i Starym Sączu w nowe książki, nagłośnienie, audiobooki i laptopy oraz Strzelnicy w Barcicach w nowy sprzęt -karabinki i pistolety które pozwolą zawodnikom klubu na uzyskiwanie lepszych wyników na zawodach powiatowych i wojewódzkich.

Starosądeczanie, Prehybianie i Górale z Przysietnicy potrzebują nowych pięknych strojów dzięki którym będą mogli wzorowo prezentować się na występach, konkursach nie tylko na arenie lokalnej ale także w innych województwach i poza granicami RP. Natomiast Miejska Orkiestra w Starym Sączu pragnie kupić nowe instrumenty dla 50 muzyków za kwotę 99 000 zł.

O poprawę bezpieczeństwa dzieci oczekujących na autobus interpelują mieszkańcy Moszczenicy którzy chcą zbudować wiatę przystankową. Natomiast hybrydowe przejście dla pieszych w technologii LED pomiędzy ulicą Podegrodzką a ulicą Braterstwa Ludów w Starym Sączu ma bezpiecznie przeprowadzić mieszkańców na drugą stronę jezdni. Mieszkańcy Osiedla Tysiąclecia apelują o monitoring, który swoim zasięgiem obejmie Osiedle i parking przy ulicy Krakowskiej, bo tylko on może skutecznie poprawić poczucie bezpieczeństwa.

Pojawiły się także ogólne propozycje skierowane do szerszego grona mieszkańców: cykl czwartkowych koncertów plenerowych na starosądeckim rynku, amatorski tor motocrossowy, naprawa trasy turystycznej na Makowice, kształcenie wokalne dzieci i młodzieży w wakacyjne turnusy oraz wspomniany sprzęt na ogólnodostępną strzelnicę w Barcicach.

Co tygodniowe koncerty plenerowe pod Lipami w latach poprzednich cieszyły się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców Starego Sącza, dlatego czas aby powróciły na Starosądecki Rynek w roku 2015. Repertuar wydarzeń ma zostać tak dobrany, by promować zarówno lokalnych jak i regionalnych artystów. Wśród gatunków muzycznych, które zostaną zaprezentowane mieszkańcom Starego Sącza mają znaleźć się.: blues, pop, rock, Hip-hop, muzyka elektroniczna –pisze Zarząd Osiedla Śródmieście.

W naszej gminie jest spora rzesza miłośników motocrossu, których często możemy spotkać na pobliskich nieużytkach, wiklinach a nawet lasach, co nie jest popierane przez mieszkańców. Ta inwestycja zmniejszyłaby liczbę motocykli w lasach i na okolicznych łąkach, co z pewnością zadowoliłoby wiele osób –piszą miłośnicy motocrossu.

– Dla mieszkańców przysiółka Życzanów droga na Makowice jest jedynym łączącym traktem z sołectwem Wola Krogulecka. Jest to również jedyny możliwy dojazd właścicieli do gruntów leśnych . Bardzo proszę o poparcie dla mojej inicjatywy dla naszego wspólnego dobra i bezpieczeństwa –czytamy w uzasadnieniu projektu odbudowy trasy na Makowice.

W naszej gminie jest wielu uzdolnionych młodych ludzi. Trzeba dać im szansę na rozwój i pokazanie się. Nie zawsze stać rodziców na zajęcia pozalekcyjne. W ofercie zajęć wakacyjnych można spotkać plastyczne, teatralne, muzyczne – instrumentalne, chcąc wypełnić lukę, proponuję zajęcia wokalne- czytamy w ostatnim uzasadnieniu Autorki projektu.

Najtańszy projekt złożyli mieszkańcy Przysietnicy i Cyganowic -zakup audiobooków, nowych książek i laptopa dla PiMGBP w Starym Sączu Filia w Przysietnicy kosztować ma 7500 tys złotych a boisko do siatkówki plażowej w Cyganowicach 10 900 zł.

Natomiast maksymalną kwotę jaką przewiduje program chcą wykorzystać mieszkańcy Gabonia budując plac zabaw z boiskiem do piłki siatkowej za 100 000, Starosądeczanie za zakup strojów -99 820,00 zł i Orkiestra Miejska w Starym Sączu, która za 99 000 zł pragnie zakupić instrumenty ze „średniej półki”.

Czy innowacyjny budżet obywatelski w Starym Sączu się sprawdzi? Czas pokaże. Jak wiadomo mała aktywność społeczeństwa nie wynika z tego, że ludzie nie są zdolni do zachowań społecznych, lecz z tego, że nie mają, jak i gdzie włączyć się w sprawy lokalnej społeczności. Konsultacje, których wyniki są ignorowane, nie zachęcają do tego, by udzielać się w sprawach miasta czy gminy wiejskiej. Teraz mają okazje!

Budżet obywatelski oznacza, że decyzje podjęte przez mieszkańców będą wprowadzone w życie, niezależnie od tego, czy radni się z nimi zgadzają, czy też nie.

Każdy z tych 31 projektów zasługuje na UWAGĘ, ale to Wy zdecydujecie czego tak naprawdę potrzeba Miastu i Gminie!

Głosowanie ruszy 15 kwietnia o czym poinformujemy na naszym portalu!

A jakie są Wasze typy? Na który projekt zagłosujecie?

Piszcie w komentarzach!

Oto nadesłane pomysły ( kliknij na poszczególny projekt i poznaj szczegóły oraz komentarze mieszkańców) 

 1. Oświetlenie ulicy źródlanej w Starym Sączu 
 2. Boisko do siatkówki plażowej w Cyganowicach 
 3. Budowa plenerowej sceny wiejskiej wraz z zagospodarowaniem terenu przy Świetlicy Środowiskowej w Popowicach
 4. Bezpieczne hybrydowe przejście dla pieszych w technologii LED (ul Podegrodzka/Braterstwa Ludów)
 5. Siłownia zewnętrzna w Moszczenicy Wyżnej
 6. Oświetlenie ulicy Cyganowice w Starym Sączu
 7. Siłownia pod chmurką w Moszczenicy Niżnej
 8. Plac zabaw na Osiedlu Lipie
 9. Siłownia z placem zabaw na Osiedlu Słonecznym
 10. Nagłośnienie do Biblioteki w Barcicach
 11. Cykl czwartkowych koncertów plenerowych na Starosądeckim Rynku 
 12. Kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy w Mostkach.
 13. Siłownia w Łazach Biegonickich
 14. Wiata przystankowa w Moszczenicy 
 15. Oświetlenie zielonej drogi w Barcicach Dolnych
 16. Zakup audiobooków, nowych książek i laptopa do PiMGBP w Starym Saczu Filia w Przysietnicy
 17. Rozbudowa miejsca spotkań, rekreacji i integracji mieszkańców wsi Myślec
 18. Oświetlenie drogi w stronę Korzeczkowa w miejscowości  Barcice
 19. Od przedszkola do seniora – rekreacja GLINIK
 20. Budowa placu zabaw z boiskiem do piłki siatkowej w sołectwie Gaboń-Praczka
 21. Zakup niezbędnych sprzętów dla Miejskiej Orkiestry Stary Sącz
 22. Amatorski tor motocrossowy
 23. Stroje dla zespołu Górali z Przysietnicy
 24. Stroje dla zespołu „Starosądeczan”
 25. Stroje dla zespołu „Prehybianie”
 26. Siłownia pod chmurką w Gaboniu
 27. Monitoring Osiedla Tysiąclecia i parkingu na ulicy Krakowskiej
 28. Strzelnica w Barcicach potrzebuje nowego sprzętu
 29. Naprawa trasy turystycznej na Makowicę
 30. Wakacyjne kształcenie wokalne z profesjonalistą
 31. Książki dla Starosądeckiej Biblioteki

 

Komentarze

Komentarze (39)

 • 6 kwietnia, 2015 o 11:43 am Anonim

  Koncerty czwartkowe -super.Szkoda że nie „sobotnie” ale ja zaglosuje!

 • 6 kwietnia, 2015 o 11:46 am Anonim

  Siłownie.Eh! Szkoda gadać. Dobrze napisał jeden z mieszkańców w komentarzu: „A do pola ruszać za plug się chwytać, orkę uprawiać, poty z pożytkiem wylewać, a nie tęsknić za pustymi przebiegami” Całkowicie popieram. A kto pola nie ma to ogródki, działki..zawsze cos do roboty a nie metalowe rdzewiacze poustawiać żeby tylko stały! Tak jak na Podmajerzu.

 • 6 kwietnia, 2015 o 12:16 pm all

  A do pola ruszać za plug się chwytać, orkę uprawiać, poty z pożytkiem wylewać, a nie tęsknić za pustymi przebiegami.

 • 6 kwietnia, 2015 o 12:29 pm Anonim

  Brawo!!!calkowicie popieram to puste przebiegi ktore nic nie wniosa. ..

 • 6 kwietnia, 2015 o 3:38 pm john

  Koncerty czwartkowe super sprawa. Promocja miasta, zwiększony ruch w Rynku a co za tym idzie -sprzedaż i najważniejsze – zespoły będą mogły się pokazać szerszej publiczności. Projekt dla każdego

 • 6 kwietnia, 2015 o 4:18 pm młody mieszkaniec

  Widzę pan jeszcze w poprzedniej epoce gdzie praca była najważniejsza żadnych w życiu przyjemności tylko od 5 rano do 9 w nocy robota sen i znów to samo.. widzę że należy pan do pokolenia robotników którzy tworzyli jedyną słuszna partie kiedyś to że pan chce tylko robić i robić i nie zasługuje pan na odpoczynek to nie znaczy że młodzi ludzie nie chcą spędzać wolnego czasu na rekreacji

 • 6 kwietnia, 2015 o 4:28 pm jan

  W dzisiejszych czasach młodzi już nie pracują w polu, na roli, na działce czy w ogódku..często tłumacząc swoje lenistwo „że się nie opłaca” a to nieprawda! Nie są nauczeni ciezkej fizycznej pracy lepiej pomachać metalowymi prążkami.

 • 6 kwietnia, 2015 o 5:36 pm gp

  Mamy nadzieję, że wreszcie doczekamy się oświetlenia na naszej ulicy. Powtarzane od kilku lat obietnice władz o realizacji oświetlenia na ulicy Źródlanej pozostają do dziś tylko obietnicami. Głosujcie na nasz projekt. Mieszkańcy ulicy Źródlanej.

 • 6 kwietnia, 2015 o 7:37 pm Anonim

  Głosuje na czwartkowe spotkania na rynku 🙂

 • 6 kwietnia, 2015 o 9:29 pm ole

  Po przeanalizowaniu większości projektów z terenu miasta oddam swój glos i będę namawiał innych do oddania głosu na czwartkowe spotkania.Dobry pomysł na wakacyjne wieczory

 • 6 kwietnia, 2015 o 9:57 pm KUBA

  a ja zagłosuję na oświetlenie Zielonej drogi w Dolnych Barcicach i wszystkich do tego zachęcam długo już czekamy na te lampy wiele osób obiecywało a teraz sami weźmy to w swoje ręce i głosujmyyyyy

 • 6 kwietnia, 2015 o 10:22 pm xxx

  A kto taki obiecywał nazwiska itd

 • 7 kwietnia, 2015 o 9:55 am Anonim

  Koncerty czwartkowe!

 • 7 kwietnia, 2015 o 9:56 am mikf

  Strzelnica powinna zostać dofinansowana! Jedyna taka w rejonie! Zagłosuje na strzelnicę

 • 7 kwietnia, 2015 o 9:57 am Anonim

  na pewno nie siłownie..szkoda kasy! Place zabaw, oświetlenie i koncerty czwartkowe. To ok!

 • 7 kwietnia, 2015 o 9:57 am john

  Tor motocrossowy super!

 • 7 kwietnia, 2015 o 12:55 pm mis

  osiedle i siłownia na świeżym powietrza
  ok

 • 7 kwietnia, 2015 o 1:16 pm KAPTUR

  Na Osiedlu Słonecznym nie jest zgłoszony projekt samej siłowni ale też zawiera rozbudowę placu zabaw dla dzieci o 2-3 chuśtawki

 • 7 kwietnia, 2015 o 4:42 pm mieszkaniec

  na a opłaca się chować 10 kurek i 2 świnki i nazywać to rolnictwem? co ludzie na wsi mają robić jak woły tylko po to żeby mieć trochę masła mleka czy mięsa dla siebie? bo tak to teraz wygląda gospodarstwa na wsiach na siebie nie zarabiają młodzi ludzie powinni przekształcać gospodarstwa idące w jednym kierunku a nie tutaj 10 kur tutaj 2 swinki a tam 3 krowy a każde pole podzielone w połowie na ziemniaki czy zborze tak nie może być bo nie ma co pracować i nic na tym nie zarabiać pozdrawiam mieszkaniec wsi 😉

 • 7 kwietnia, 2015 o 9:46 pm irek

  Jestem za koncertami na rynku

 • 8 kwietnia, 2015 o 8:36 am mira

  tak osiedle słoneczne siłownia nic tu nie ma dla starszych
  \

 • 8 kwietnia, 2015 o 8:39 am witek

  tak plac dla dzieciaków i siłownia dla seniorów dobry pomysł na osiedle

 • 8 kwietnia, 2015 o 10:52 am onka

  Ja bardzo proszę nie głosować na zakup instrumentów dla orkiestry która została powołana wbrew opinii mieszkańców Starego Sącza. W większości gra tam młodzież z Nowego Sącza i jest już dotowana. Jest świetnie grajaca orkiestra prowadzona przez P. Dąbrowskiego i na nich nasze pieniądze mogły by być przeznaczone ponieważ grają w niej starosądeckie dzieci i młodzież, i dlatego ich warto promować.

 • 8 kwietnia, 2015 o 11:17 am Informator Sądecki

  Zapraszamy na stronę najlepiej przygotowanej propozycji czyli budowę sceny plenerowej przy nowym obiekcie szkoły w Popowicach https://www.facebook.com/pages/Bud%C5%BCet-Obywatelski-miasta-Stary-S%C4%85cz-propozycja-Popowice/1547820432159528
  Poziom zaangażowania mieszkańców Popowic i okolic świadczy o dużym zapotrzebowaniu na taki obiekt. Pełnić on może rolę nie tylko sceny ale i zaplecza dla planowanego orlika. Dajmy dzieciom, chociażby na dzień matki, wystąpić na tej scenie i poczuć się jak najbardziej wyjątkowa osoba na świecie. Dajmy szansę na rozwój kultury też mniejszym miejscowościom. Prosimy o głosy. Dziękujemy 🙂

 • 8 kwietnia, 2015 o 11:27 am wks

  Mam pytanie do Informatora Sądeckiego dlaczego do dnia dzisiejszego nie została otwarta budowana świetlica czy aby sami mieszkańcy blokują tą inwestycję ( prąd czy gaz ). Najpierw niech zostanie oddany ten budynek a następnie można starać się o kolejny obiekt. Ciekawy jestem kto wybuduje Wam Orlika bo chyba nie ma już na to pieniędzy .

 • 8 kwietnia, 2015 o 12:07 pm Informator Sądecki

  Z tego co wiadomo budynek przez Inwestora został odebrany.Pozostał odbiór przez Nadzór Budowlany i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie ,która procedura może trwać w zależności od uwag urzędników od 21 dni wzwyż.
  Mieszkańcy inwestycji nie blokują, gdyż jest to najważniejsza inwestycja miejscowości od lat od której zależy rozwój dzieci i ich dobro.Orlik to kwestia przyszłych pieniędzy w perspektywie 2014-2020 i w dużej mierze jest dotowany z funduszy zewnętrznych przeznaczonych na takie cele, więc nie obciąża to w znaczny sposób Budżetu Gminy.Dziękujemy za pytanie. W razie dalszych pytań służy się odpowiedzią.Pozdrowienia.

 • 8 kwietnia, 2015 o 12:39 pm wks

  Tylko, że budynek miał być otwarty w miesiącu sierpniu 2014 roku. Gdyby nie blokada jednego z sąsiadów społeczność Popowic już od kilku miesięcy korzystała łby z obiektu

 • 8 kwietnia, 2015 o 2:13 pm Informator Sądecki

  Takie problemy (jeżeli było tak w tym przypadku) występują zawsze w mniejszej lub większej formie przy większości inwestycji. Miejmy nadzieję, że więcej już nie wystąpią a dzieci cieszyć się będą nowym obiektem.Teraz należy się skupić na tym co mamy i cieszyć się z tego.Sam obiekt jest nowoczesny , wyposażony w platformę dla osób niepełnosprawnych. Obiekt sceny plenerowej nawiązuje architekturą do nowo wybudowanego budynku by w pełni wtopić się w krajobraz. Gorąco zapraszamy wszystkich zainteresowanych do czynnego udziału w głosowaniu bo każdy głos jest ważny!

 • 8 kwietnia, 2015 o 4:05 pm S. Dąbrowski

  Ja jednak bardzo proszę o możliwie silne wsparcie Orkiestry Miejskiej (podobnie jak grupy regiomalme) środkami na zakup istrumentów i doposażenia. Wiem jak bardzo to istotna sprawa dla pracy zespołu, dla samorealizacji młodych ludzi, którzy znaczną część dziecinstwa- kosztem zabaw i rozrywek-poświęcają na lekcje instrumentu i żmudne ćwiczenia. Niech chociaż taka forma będzie zadośćuczyniemiem za ich trud, bo szansy na zawodowe uprawianie muzyki w naszym reginie nie widać, ale to już inny temat.

 • 8 kwietnia, 2015 o 4:18 pm S. Dąbrowski

  Kiedy latem 1995 wraz ze współpracownikami inicjowałem „koncerty czwartkowe” miałem ten sam dylemat: może by tak sobota. Jednak latwość zakontraktowania zespołów na czwartkowe wieczory zdecydowała. Terminy sobotnie wykonawców są (były) zdecydowanie bardziej obłożone, trudniejsze do wynegocjowania i kosztowniejsze.

 • 9 kwietnia, 2015 o 2:02 pm mama

  coś dla osiedla plac zabaw i siłownia

 • 13 kwietnia, 2015 o 1:28 pm Zniesmaczony

  Ostatnio na głównej stronie Budżetu Obywatelskiego doszło do ciekawej zamiany kolejności propozycji do budżetu. Nagle na pierwszym miejscu (z wcześniej ustawionego na dole strony) wyświetlany jest zakup strojów dla zespołu w Przysietnicy. Dziwnym trafem miejscowości rodzinnej Pana Gizickiego! To jest skandal!

 • 27 kwietnia, 2015 o 11:10 pm sa

  Renata , ale przecież ty ze Staszkiem możesz sobie na próbie chóru pogadać

 • 28 sierpnia, 2015 o 10:02 am 123

  Siłownia pod chmurką musi być

 • 28 sierpnia, 2015 o 10:04 am rambooo

  Tor motocrossowy i siłownia brzmi super 🙂

 • 31 sierpnia, 2015 o 1:17 pm crossjawa

  Dokładnie

 • 31 sierpnia, 2015 o 1:18 pm rambogolkowicekurdemol

  dokładnie

 • 31 sierpnia, 2015 o 1:21 pm Anonim

  Co to za głupoty Pan mówi? Co Pan jeszcze w średniowieczu żyje? Taka praca w polu od 6 do 20 może w przyszłosci młodym wyjść na złe, w postaci problemów np. kręgosłupem.

 • 31 sierpnia, 2015 o 1:23 pm Anonim

  No jak się jest po 80-tce to na siłownie napewno się nie zagłosuje 😀

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a