Kultura

„ Refleksje wokół myślenia pedagogicznego ks. Józefa Tischnera”

Opublikowano: Marzec 16, 2019 o 8:33 am   /   przez   /   komentarze (0)

Wykład dr hab. Katarzyny Wrońskiej Z-cy Dyrektora Instytutu Pedagogiki UJ w Krakowie pt „ Refleksje wokół myślenia pedagogicznego ks. Józefa Tischnera” zakończył cykl spotkań i wykładów w ramach 13. Dni Ks. Tischnera w Starym Sączu. Dzisiaj (16 marca) o godzinie 12:00 w Klasztorze odbędzie się uroczysta Msza św.

Dr hab. Katarzyna Wrońska była studentką ks prof Józefa Tischnera. Autorka postawiała przed sobą zadanie wydobycia i odczytania ze źródłowych tekstów i wypowiedzi Tischnera znaczeń i sensu, jakie nadaje on wychowaniu i nauczaniu. Ma to służyć dwóm celom. Pierwszy z nich odpowiada na zapotrzebowanie pedagogiki, która szuka filozoficznych uzasadnień dla podejmowanej działalności pedagogicznej. Drugi cel ściślej wiąże się z zapotrzebowaniem filozofii; chodzi o sprawdzenie, w jaki sposób refleksja pedagogiczna wkomponowuje się w koncepcję filozoficzną autora Myślenia według wartości oraz co do niej wnosi.

Nie jest łatwo mierzyć się z zadaniem odczytania myśli pedagogicznej Józefa Tischnera -mówiła dr Katarzyna Wrońska – Twórczość tego filozofa jest bardzo rozległa i tylko w niektórych miejscach dotyka bezpośrednio spraw wychowania i nauczania. Jest już jednak kilka większych studiów poświęconych rozumieniu i interpretowaniu pedagogicznych poglądów Tischnera w powiązaniu z jego filozofią bądź wprost z niej wywiedzionych. Zadanie jest więc wykonalne. Propozycja, by powiązać jego myśl pedagogiczną z tematyką pokonywania drogi od totalitaryzmu do wolności, jest dogodną okazją, by zabrać głos w dyskusji, dołączając do grona badaczy zainteresowanych myślą Tischnera. (…) Tischner w swoim myśleniu pedagogicznym – choć przestrzega przed totalistycznym wychowaniem – jednocześnie ufa, że wolność się wybroni, również za sprawą mądrych nauczycieli i wychowawców, którzy mają nadzieję i jako wolni ludzie będą chcieli przyjąć na siebie powiernictwo nadziei swoich uczniów i wychowanków. Dla wielu – także dla mnie – jednym z nich był Józef Tischner.

Starosądeckie.info patronem medialnym 13. Dni Ks Tischnera

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a