Kultura, Z ostatniej chwili

Romantyczna miłość czyli Dzień Trzeci Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej

Opublikowano: 8 lipca, 2016 o 11:24 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Trzeci dzień 38. Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej Dzisiaj należał do romantyzmu i związanej z nią często nieszczęśliwej miłości. Zaprezentowana interpretacja cyklu pieśni Franza Schuberta pt. Piękna Młynarka (Die schöne Müllerin) w wykonaniu belgijskiego tenora Jana van Elsackera i australijskiego wirtuoza historycznego – Anthony’ego Romaniuka odbyła się przy lekkich dźwiękach zabytkowego, XIX wiecznego fortepianu. Nie obyło się przy tym bez muzycznych emocji, które traktowały o bólach dojrzewania młodych ludzi i szalonej platonicznej miłości, która w tragiczny sposób starła się z niepohamowaną żądzą.

Franz Schubert jako jeden z największych twórców muzycznych epoki romantyzmu skomponował pieśń na głos z towarzyszeniem fortepianu, która doskonale wpisuje się w założenia i estetykę epoki. W XIX wieku pieśń stała się idealnym nośnikiem najbardziej osobistych wypowiedzi kompozytorskich dzięki ścisłemu zespoleniu poezji z muzyką. Cykl pieśni Die schöne Müllerin napisany w roku 1823 do słów poety Wilhelma Mullera, symbolicznie otwiera nowy rozdział w historii pieśni przez doskonałość ujęcia tekstu nie tylko w linii melodycznej głosu wokalnego, lecz także w aktywnie współpracującej z głosem partii fortepianu, przy mistrzowskim rozplanowaniu dramaturgii muzycznej całego cyklu. Potwierdzeniem tego był niewątpliwie dzisiejszy, kameralny koncert, który widownia odebrała wyjątkowo ciepło nagradzając międzynarodowych artystów gromkimi brawami.

Natomiast już jutro, w sobotę, w kościele św. Elżbiety w Starym Sączu o godz. 19.30 będziemy mieli okazję usłyszeć legendarny włoski kwintet kornetów i puzonów Concerto Palatino –gwiazdę tegorocznego festiwalu. W  programie Narodziny instrumentalnej wirtuozerii wykonanym pod kierownictwem artystycznym Bruce’a Dickey’a, znajdą się dzieła wybitnych włoskich kompozytorów instrumentalistów przełomu XVI i XVII wieku, które zrewolucjonizowały muzykę europejską i pomogły rozwinąć technikę gry na instrumentach smyczkowych i dętych w stopniu wcześniej niespotykanym.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"