Kultura, Z ostatniej chwili

„Zginąć, ale z honorem” Niezwykła wystawa zorganizowana przez uczniów z Przysietnicy

Opublikowano: 28 marca, 2023 o 9:02 am   /   przez   /   komentarze (0)

Uczniowie klasy ósmej Szkoły Podstawowej im. Bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Przysietnicy – Konrad Lorek i Hubert Kulig w ramach realizacji tematu tegorocznego konkursu Sejm Dzieci i Młodzieży zorganizowali wystawę prac plastycznych pt. ,,80 rocznica powstania w getcie warszawskim oczami różnych pokoleń Polaków”.

Hasłem przewodnim konkursu jest: ,,Zginąć, ale z honorem (Krystyna Budnicka). Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat – o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim.”.

Wystawa powstała w ramach współpracy z Powiatowym Młodzieżowym Domem Kultury w Starym Sączu, gdzie dzieci i młodzież pod okiem Pani mgr Anny Zając – Bieńkowskiej wykonały przepiękne prace o tematyce powstania w getcie warszawskim. Wśród dzieł dzieci i młodzieży możemy znaleźć rysunki jednego z organizatorów wystawy- Konrada oraz prace osób dorosłych w tym Pani mgr Anny Zając – Bieńkowskiej, czy lokalnego artysty Waldemara Petryla.

Konrad i Hubert samodzielnie wykonali również zaproszenia na tę akcję. Wystawę można zobaczyć od 27 marca do 6 kwietnia 2023 roku w budynku Biblioteki Publicznej w Przysietnicy, co było możliwe, dzięki pomocy i uprzejmości pań bibliotekarek Wioletty Orłowskiej i Anny Majewskiej.

W wernisażu udział wzięli między innymi: Mr. Mors- znany sądecki artysta, Zofia Golonka- radna gminy Stary Sącz oraz emerytowana dyrektor szkoły podstawowej w Przysietnicy, grono pedagogiczne i uczniowie szkoły w Przysietnicy oraz mieszkańcy.

Warto dodać, że Konrad i Hubert w trakcie realizacji projektu wykonali również ,,ławeczkę pamięci”, którą można podziwiać przy tablicy upamiętniającej 75 rocznicę likwidacji getta w Starym Sączu (przy urzędzie gminy). Za zgodą Pana Burmistrza Jacka Lelka pomalowali jedną ze znajdujących się tam ławek na kolor biały- symbol niewinności
i ofiary dodając własnoręcznie namalowane żonkile- kwiaty upamiętniające powstanie w getcie warszawskim. Jak twierdzą chłopcy, w ten sposób chcieli przywrócić pamięć ofiar warszawskiego i starosądeckiego getta.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n