Sport

Cogiteon. Wspinaj się z fizyką

Opublikowano: Luty 6, 2020 o 8:18 am   /   przez   /   komentarze (0)
Chcesz ruszyć na ściankę wspinaczkową, ale nie wiesz czy sobie poradzisz? Wystarczy znajomość kilku podstawowych praw fizyki a przekonasz się, że z pomocą nauki wcale nie jest to trudne. Zobacz film Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon i przekonaj się sam!

Jak znaleźć własny środek ciężkości i ustawić go tam, gdzie trzeba? W jaki sposób przemieszczać się w przewieszeniu? Po co nam tarcie, czym jest przeciwwaga i dlaczego warto oprószyć ręce magnezją? Patrycja Pakońska, fizyczka i amatorka wspinaczki z Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon wybrała się na ściankę, aby znaleźć odpowiedzi na te pytania. Pomaga jej w tym Mateusz Mazur – instruktor wspinaczki.

Zobacz film z cyklu „Nauka & Hobby”:

Na swoim kanale YouTube Cogiteon publikuje praktyczne porady na temat różnych pasji i zainteresowań. Każdy odcinek wypełniają wyjaśnienia naukowe, które pozwalają realizować hobby skuteczniej. – Wszak nauka objawia się nie tylko w podręcznikach akademickich lub misjach kosmicznych NASA, ale towarzyszy nam w życiu codziennym – mówi Piotr Żabicki, pomysłodawca serii. Cogiteon przygotowuje już produkcje m.in. o narciarstwie, hodowli psów i roślinach doniczkowych.

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon to instytucja kultury województwa małopolskiego, powołana do popularyzacji nauki. W 2022 roku w Krakowie przy al. Bora-Komorowskiego powstanie nowoczesny obiekt, w którym znajdzie się wystawa stała o człowieku, laboratoria i sale konferencyjne. Wokół budynku będzie otwarty ogród z eksponatami plenerowymi. Zieleń znajdzie się również na dachu, po którym będzie można spacerować. Więcej o inwestycji na stronie www.cogiteon.pl.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a