Wydarzenia, Z ostatniej chwili

130 lat sądeckiego rzemiosła

Opublikowano: 21 marca, 2017 o 8:21 am   /   przez   /   komentarze (3)

Wczoraj Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu obchodził 130-lecie istnienia. Uroczystości rozpoczęła msza św. w bazylice św. Małgorzaty, a po niej, wszyscy udali się do sądeckiego ratusza. Powiat Nowosądecki reprezentował starosta Marek Pławiak i przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Zygmunt Paruch.

Gratuluję jubileuszu 130-lecia działalności Cechu. Poprzez ciężką pracę i wysiłek budujecie Państwo pomyślność gospodarczą regionu, zapewniacie jego rozwój, tworzycie nowe miejsca pracy i przyczyniacie się do kształtowania dobrobytu mieszkańców – mówił starosta nowosądecki Marek Pławiak zwracając się do Starszego Cechu Jana Firsta. – Dzieje się tak od wieków. Pierwsze, nieliczne wzmianki historyczne mówią, że już na przełomie XIV i XV wieku Nowy Sącz był ośrodkiem gospodarczym, gdzie rozwinął się handel i rękodzielnictwo. Pomimo upadków i wzlotów na przestrzeni kolejnych wieków, klęsk żywiołowych pustoszących miasto, zaborów i wojen, rzemieślnicy zawsze byli jedną z najważniejszych grup społecznych, dbających o rozwój gospodarczy regionu. Z ich wiedzy i umiejętności korzystali nie tylko mieszkańcy Nowego Sącza, ale też całej Sądecczyzny. Z okazji tak zacnego jubileuszu, dziękuję Państwu za kultywowanie tradycji oraz przekazywanie wiedzy i wartości kolejnym pokoleniom. Możecie zawsze liczyć na moje wsparcie w podejmowanych przez siebie działaniach mających na celu rozwój Ziemi Sądeckiej. Życzę, aby trud działań podejmowanych w interesie wzmocnienia gospodarczego regionu oraz kształcenia w duchu zasad etyki zawodowej kolejnych pokoleń rzemieślników, przyczynił się do umocnienia tradycji sądeckiego rzemiosła.

Podczas uroczystości, ks. bp Andrzej Jeż i prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak otrzymali najwyższe odznaczenie Cechu – replikę szabli Jana Kilińskiego.

Z podziękowaniem za działalność społeczną, pielęgnowanie rzemieślniczych tradycji i umiejętne łączenie ich z nowoczesnością oraz z życzeniami kolejnych lat aktywności w Nowym Sączu i całym regionie, Leszek Zegzda z zarządu województwa w towarzystwie radnego Stanisława Pasonia, przekazał władzom Cechu medal „Polonia Minor”.

 

W spotkaniu wzięli udział m.in.: ks. bp Andrzej Jeż, ks. dr Jerzy Jurkiewicz – prepozyt Bazyliki św. Małgorzaty, starosta Marek Pławiak i przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Zygmunt Paruch, prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak, posłowie, radni wojewódzcy, przedstawiciele Cechów z całej Polski oraz osoby zrzeszone w sądeckim Cechu.

(olsz)

Fot. Maria Olszowska

Komentarze

Komentarze (3)

  • 21 marca, 2017 o 9:49 am obcy

    Bawią się szabelkami.

  • 22 marca, 2017 o 5:02 pm kot prezesa

    I tak msza na 1 miejscu:) i znów pełno księży dramat co to dzieje się W tym kraju żałosne .

  • 22 marca, 2017 o 6:53 pm FAN chłopa

    Na pierwszym zdjęciu chłop z Moszczenicy gmina Stary Sącz. Chyba się nie mylę, ale w rodzinie jest dentysta Panie Pasoń nie ma się co chwalić

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a