Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Butelkomat, kampania informacyjna i kontrole czyli jak zatrzymać trend podwyżek za śmieci

Opublikowano: Luty 12, 2020 o 7:44 am   /   przez   /   komentarze (0)

Proekologiczna rewolucja w mieście. Grzegorz Skalski radny klubu PiS wyszedł z inicjatywą, by w Starym Sączu tak jak w Krakowie czy na zachodzie wprowadzić nowoczesne urządzenie do skupu plastikowych butelek tzw. butelkomat. Pytał też o kontrole deklaracji śmieciowych i kampanii informacyjnej, aby „zatrzymać trend podwyżek cen za śmieci”.  Przypomnijmy, że od kwietnia mieszkańcy Miasta i Gminy Stary Sącz zapłacą 100 % więcej za wywóz śmieci (czytaj więcej)

Są miasta w Polsce gdzie stawia się butelkomaty. Czy Urząd Miejski robił już rozeznanie w tej kwestii ?pytał radny Grzegorz SkalskiMusimy szukać sposobów, aby te koszty utrzymać a nie podnosić. Takie rozwiązanie zostało wymyślone w krajach bardziej rozwiniętych np. w Niemczech czy Skandynawii.  To uczy mieszkańców pewnego porządku i systemu zagospodarowania śmieci. Daje też możliwość zarobku. 

Butelkomat to ekologiczna maszyna, która z pewnością pomogłoby w utrzymaniu czystości miasta. Mieszkańcy, którzy oddawaliby tam plastikowe butelki za każdą otrzymaliby pieniądze. W ten sposób zamiast do pieca czy do lasu plastik trafiłby we właściwe miejsce. Jak na razie jedyny butelkomat w Polsce, ten w Krakowie, cieszy się ogromną popularnością. Czy ten pomysł spotka się z poparciem?

Kwestia zebrania odpadów to jedno –odpowiedział radnemu Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Stawiarskiniestety nie ma dalszego pomysłu jak je zagospodarować. My dzisiaj jako społeczeństwo ponosimy koszty produkcji i wprowadzania tych opakowań na rynek. Gdybyśmy mieli oręż w ręce i możliwość zmuszenia producentów do tego aby z rynku ściągnęli takie opakowania to butelkomaty miałyby sens. Dzisiaj polityka jest prosta. Jak kupujemy w butelkach szklanych płacimy więcej. Gdyby na producencie ciążyło odpowiedzialność zebrania tych opakowań to sam postawiłby takie butelkomaty. My tutaj dyskutujemy na co wpływu nie mamy. 

-Wiele samorządów podejmuje nowe uchwały. Może trzeba też pomyśleć nad kampanią informacyjną dla mieszkańców na temat świadomych zakupów jak ograniczyć ilość opakować i plastiku oraz jak dokładnie segregować śmieci. To też jest bardzo ważne mówił radny Grzegorz Skalski –czy były do tej pory prowadzone kontrole złożonych deklaracji śmieciowych i analizy porównawcze z ewidencji ludności. I co z tych analiz wynika? Jakie przedsięwzięcia zamierza podjąć burmistrz aby zatrzymać ten trend wzrostu cen? W Łącku za śmieci płacą 15 zł, w Rytrze 16 zł, w Limanowej i Korzennej po 13 zł. Są gminy gdzie ta stawka jest mniejsza. Należałoby się zastanowić dlaczego tak się dzieje, wszak rynek jest jeden. Niewątpliwe na cenę rzutuje liczba ton wyrzucanych odpadów. Potrzebna jest kampania informacyjna.

-Nie realizowaliśmy takiej formy szkoleń, ale nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy wdrażali takie systemy, aby uczyć mieszkańców zagospodarowania odpadówmówił wiceburmistrz Kazimierz Gizickikraje europejskie od dawna uczą dzieci i młodzież żeby jak najmniej tego odpadu było. Taka forma szkolenia jest potrzebna. 

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a