Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Specjaliści, całodobowa opieka i apteka w Starym Sączu

Opublikowano: 29 grudnia, 2015 o 10:57 am   /   przez   /   komentarze (29)

To skandalgrzmiał mieszkaniec Osiedla Słonecznego w Starym Sączu podczas zebrania z burmistrzemto skandal, że w budynku, który jest gminny urządza się „prywatę”. Nie ma gabinetów na NFZ. Nie ma okulisty, dentysty i innych specjalistów. Panie burmistrzu proszę o podjęcie odpowiednich działań w tym kierunku. Proszę zobaczyć jak działa przychodnia w Podegrodziu. Specjaliści aż miło. Stary Sącz -miasto tak duże i bez specjalistów. 

 

To nie pierwsza taka interpelacja mieszkańców, którzy uważają że budynek gminny powinien być wykorzystywany tylko na gabinety w ramach NFZ. Niestety jak podkreślił burmistrz Jacek Lelek, obecnie nie jest w stanie nic zrobić. Najemcy płacą czynsz, a umowy zawarte jeszcze za poprzednich burmistrzów zobowiązują.

Jak dodał burmistrz, jego największą „bolączką” jest brak całodobowej opieki i apteki. Pobliskie Rytro taką opiekę ma, gdyż wystartowało w konkursie. Jak udało nam się ustalić lek Lewicka-Kowalik nawet wniosku do NFZ nie złożyła, gdyż taką opieką nie jest zainteresowana. Składała je natomiast krakowska firma AO z siedzibą w Rytrze i bezkonkurencyjnie wygrała.

Cała praktyka opieki całodobowej została przejęta przez NFZ w Krakowie i to oni podejmują kluczowe decyzje – mówiła podczas posiedzenia Komisji Zdrowia lek Kowalik -Chcąc założyć taką opiekę całodobową to trzeba mieć bazę. Opieka całodobowa która dawniej funkcjonowała, obecnie nie spełniałaby żadnych standardów. W tej chwili wymogi NFZ są tak wysokie że nie jesteśmy w stanie wystartować do konkursu. Brak warunków lokalowych wyklucza nas z możliwości ubiegania się o taką praktykę. Kolejnym problemem jest brak specjalistów. W każdej takiej placówce dodatkowo musi być pediatra. Niestety od lat nikt nie kształci się w tym kierunku.

Trudno jest wnioskować czy takie warunki „Eskulap” spełnia czy nie. Nie złożyli przecież odpowiedniego wniosku do konkursu ofert. Wiemy tylko tyle że opieką całodobową lek Kowalik nie jest zainteresowana.

Lek. med. Beata Lewicka -Kowalik zasugerowała że jest kilka budynków na terenie Gminy które mogą zostać zaadaptowane na całonocną i świąteczną opiekę. Nie ma możliwości wykorzystania gabinetów „Eskulap” na takie praktyki. Drogi sprzęt specjalistyczny i akta osobowe wszystkich pacjentów nie mogą być „ogólnodostępne” dla lekarzy z opieki całodobowej. Rozwiązania techniczne budynku a więc brak gabinetów nie pozwalają na usytuowanie całodobowej opieki medycznej w SNZOS Eskulap – podsumowała lek. Kowalik

Pikanterii dodaje sprawa przekształcenia  SPOZ w NZOZ w 2003 roku. Stefan Kamiński przypomniał lek Beacie Lewickiej-Kowalik, że sporządzając notę w 2003 roku w sprawie przekształcania SPOZ w NZOZ Eskulap zobowiązała się do prowadzenia w nim całodobowej opieki zdrowotnej, która dotychczas w Ośrodku istniała ( zdjęcia noty poniżej). Według niego warunki nie zostały spełnione, więc jest to podstawa do rozwiązania umowy z Podstawową Opieką.

Problem tkwi w budynku, który jest gminny i który według mieszkańców powinien być w całości przeznaczony na gabinety w ramach NFZ. Burmistrz Jacek Lelek szuka rozwiązania i planuje utworzenie całodobowej opieki w Starym Sączu nocnej wraz z Sądeckim Pogotowiem. 

Myślę, że za rok, najpóźniej dwa taka całodobowa opieka w Starym Sączu powstanie –mówił burmistrz Jacek Lelek  –Sądeckie Pogotowie jest zainteresowane, my także. Mam nadzieję, że utworzenie nocnej opieki „pociągnie” za sobą otwarcie całodobowej apteki. 

W końcu w Starym Sączu mamy ich aż 6! I żadna z nich nie przyjmuje w systemie nocnym. Mieszkańcy ubolewają, że godziny otwarcia apteki w weekendy są za krótkie i że w niedziele także potrzebny jest kilkugodzinny dyżur. O „nocnej aptece” mówi się już od dawna. Mieszkańcy są „za”, jednak jak widać właściciele aptek nie za bardzo.

Burmistrz starał się wytłumaczyć ten fakt.  –lekarz przyjmuje tylko od poniedziałku do piątku, więc tak naprawdę wszystkie recepty zdążymy wykupić w sobotę. Natomiast podstawowe leki, kupimy w każdym sklepie. Zapewne tak myślą właściciele aptek. Jednak to może się zmienić. Jeśli całodobowa opieka w Starym Sączu powstanie, to będzie to dodatkowy impuls dla aptekarzy do całonocnych dyżurów.

A co ze specjalistami? Przypomnijmy. W starosądeckim Ośrodku Zdrowia działa:

 • Podstawowa Opieka Zdrowotna (którą musi zapewnić Gmina) – SNZOZ „Eskulap” NFZ
 • NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego Lekarz Pałka Katarzyna NFZ
 • NZOZ Starosądeckie Centrum Medyczne B.G Paleczek (Poradnia Laryngologiczna lek med Witold Mróz –NFZ, Ginekologiczna lek med Grzegorz Paleczek-NFZ i Poradnia Okulistyczna -lek med B Paleczek –prywatnie),
 • NZOZ ReHan ( Rehabilitacja) NFZ
 • Laboratorium Analityczne NZOZ mgr Henning NFZ 
 • SPZOZ Sądeckie Pogotowie Ratunkowe NFZ
 • Grupowa Praktyka Pielęgniarek Vita NFZ
 • lek stomatolog Kurzeja (prywatnie)
 • lek laryngolog Bielak (prywatnie)
 • lek Silezin (Gabinet Medycyny Pracy-prywatnie)
 • lek kardiolog Cabala ( z Krynicy Zdroju –prywatnie)
 • lek kardiolog Deja (Stary Sącz –prywatnie)

Jeśli do tablicy została wywołana „okulistyka” to przypomnijmy wypowiedź lek Paleczek podczas tegorocznej Komisji Zdrowia w Starym Sączu. O spotkaniu komisji pisaliśmy tutaj:KLIK

Zdziwiony jestem że na dzisiejszym posiedzeniu Komisja Zdrowia porusza temat mojej opieki specjalistycznej a nie zostałem oficjalnie zaproszony ani poinformowany o zebraniu. To tak jakby o stomatologii rozmawiać nie zapraszając stomatologów – powiedział lek med Paleczek (współwłaściciel NZOZ Starosądeckie Centrum Medyczne oraz Przewodniczący Osiedla Zachód) –

Oczywiście odpowiem Państwu na wszystkie pytania –powiedział lek Paleczek. W woli wyjaśnienia muszę zacząć od początku. Pan Kamiński poruszył dzisiaj na spotkaniu kwestię prywatyzacji Ośrodka Zdrowia. Ja czuję się zobowiązany poinformowania wszystkich jak to z mojej strony przebiegało.Czuję się usatysfakcjonowany obserwują dzisiejsze zebranie że nie przejąłem ani złotówki z publicznego majątku. Że wszystko co mam w gabinetach, poczynając od posadzek, drzwi a także remontu połowy korytarza na piętrze uczyniłem z własnych funduszy. Każdy najdrobniejszy sprzęt, każda zszywka jest własnością mojej spółki. Nie działam na państwowym sprzęcie.

– Nie jestem częstym gościem na tego typu spotkaniach. Być może mówię niezbyt popularne rzeczy ale zawsze zgodne z prawdą – powiedział lek. Decyzja o nie przedłużeniu kontraktu w 2014 r była jak najbardziej świadoma i przemyślana. Ze względu na zły stan zdrowia mojej żony musieliśmy wypowiedzieć kontrakt okulistyczny. Przyjmowanie po 40 osób dziennie było ponad siły. 

Wszystkie zawarte kontrakty i umowy są jawne i do sprawdzenia na stronie NFZ , mamy sprawozdania i kartoteki –podkreślił lek Paleczek. Ograniczenia jakie nakłada NFZ -szacunkowy czas 1 wizyty na 1 pacjenta to 15 minut, tylko w poradniach zabiegowych i ginekologicznej to powinno być 20 minut. Trzymanie się stricte tego czasu wydłużyło by kolejki co najmniej do 2020 roku. Zwłaszcza że nie odmawialiśmy nikomu pomocy lekarskiej. Taki przypadek się nie zdarzył, więc moja żona przyjmowała ponad siły. Mówię to oficjalnie. Lekarze też chorują W związku z tym podjęliśmy decyzję o otwarciu gabinetu prywatnego. Nie bez znaczenia jest fakt, że posiadamy stałą i niską (jak na nasz rejon) cenę za wizytę – 70 zł.

Na razie nie planujemy powrotu Poradni Okulistycznej do pracy w ramach kontraktu z NFZ ale jeśli znajdzie się chętny lekarz okulista to oczywiście rozważymy to. Problem nie leży w pieniądzach –podkreślił lek Paleczek –problemem jest brak specjalistów!

REASUMUJĄC: Opieka całodobowa w Starym Sączu powstanie za rok lub 2 lata przy współpracy Sądeckiego Pogotowia (takie plany mają włodarze). Będzie ona z pewnością impulsem do stworzenia całodobowej apteki. A na specjalistów w ramach NFZ trzeba nam będzie dłuuuugo poczekać. Burmistrz obecnie nie posiada wolnych lokali w budynku gminnym Ośrodka Zdrowia. Należy zaznaczyć, że obowiązkiem gminy jest zapewnienie podstawowej a nie specjalistycznej służby zdrowia. I taka opieka działa.

Komentarze

Komentarze (29)

 • 29 grudnia, 2015 o 11:29 am Pacjent

  Ale wszyscy się bronią od lekarzy po burmistrza a o zaistniałej sytuacji są wszyscy winni bo co innego zapowiadali przed przekształceniem a co innego jest Po prostu wszystkich oszukali w tak podstępny sposób.Tego nie da się zataić. Po co starać się o specjalistów jąk teraz maja bardzo dobrze i czasowo i finansowo.

 • 29 grudnia, 2015 o 12:28 pm Głupota anonimowa

  Napisze o czymś innym czy ten wspaniały Pan kierowca prawie karetki z placówki w starym Sączu, który jeździ z Paniami Pielęgniarkami na sygnałach stając się uprzywilejowanym wie, że ten jego pojazd ani jego uprawnienia nie zezwalają na taka jazdę: wszelkie wątpliwości proszę odnieść się do odpowiednich przepisów. Gdy widzi korek to włączy przemknie z Panią wymalowaną i wyłączy sygnały a później kierowcy Prawdziwych karetek się dziwią, że im nie robi nikt miejsca dzięki takiej postawie tych niedowartościowanych kierowców pseudo karetek

 • 29 grudnia, 2015 o 12:49 pm pacjent

  Oj tak, teraz powinno się ich pociągnąć do odpowiedzialności za dane słowo, szczególnie, ze jest na to dowód! Wstyd za cały „Eskulap”. Sami robią sobie wizytówkę. Chciałem przypomnieć temu naburmuszonemu towarzystwu, że oni nie pracują za darmo!!!! A tak się zachowują. Sami krzywdę sobie robią. Np nieodpowiednim zachowaniem podczas wizyt domowych. Kto miał wątpliwą przyjemność tego doświadczyć – ten wie o czym mówię. Wstyd. Płacimy potężne składki na to wszystko, a i tak każą nam płacić, chodzić na prywatne wizyty. To jest draństwo. Ja mogę płacić, tylko niech nikt mi nie zabiera. Nie ma sprawy. Wtedy będzie nas na to stać!

 • 29 grudnia, 2015 o 12:51 pm obiektywna

  porażka

 • 29 grudnia, 2015 o 1:15 pm marta

  czyli nic nie da się zrobić?

 • 29 grudnia, 2015 o 2:11 pm Anonim

  Związane ręce….. żenada

 • 29 grudnia, 2015 o 2:20 pm ...

  Za dwa lata to powiat przyłączy pogotowie do szpitala krynickiego i cała narracja runie w gruzach.

 • 29 grudnia, 2015 o 2:28 pm Obserwator

  Będą wybory to kandydaci znów nam na obiecują a ludzie uwierzą tak nam właśnie obiecali PAN Cycoń i PanLelek .wstyd!!!!!!!!! Wstyd¡!!!!!!!

 • 29 grudnia, 2015 o 2:39 pm Starosadeczanka

  Pan burmistrz Lelek ma harmonogram swojej choroby od poniedziałku do piątku a leki może wykupić w sobotę do południa /czy dobrze zrozumiałam???//

 • 29 grudnia, 2015 o 2:47 pm Pacjentka Pałeczka (była)

  No to faktycznie jest notatka sluzbowa i jest czarno na białym i podpisy tez widać bardzo dobrze !!! I faktycznie nie da się nic ukryć A pan Pałeczek niech się sam uderzy w piersi

 • 29 grudnia, 2015 o 2:48 pm oczy

  Drodzy mieszkańcy. Mamy aż 6 aptek czyli się opłaca albo konkurencja pomiędzy osobami, którzy wspólnie prowadzili jedną aptekę. Jeśli chodzi o lekarzy specjalistów żyjemy w kraju gdzie każdy może prowadzić swoją działalność gospodarcza w tym przypadku chodzi również o lekarzy. To nie jest wina Burmistrza czy to obecnego czy poprzednika. Jeśli sami lekarze nie są zainteresowani przyjmowaniem w ramach NFZ to co władzy mają do tego nic przecież nikogo nie zmusi się do przyjmowania to nie te czasy.

 • 29 grudnia, 2015 o 2:59 pm JiMi

  W Starym Saczu to ino zuli i pijakow jest pelno i to o kazdej porze dnia czy nocy tak samo w weekendy jak i w swieta a calodobowej opieki lekarskiej to nie ma.Tak.Lekarstwa mozna kupic w kazdym sklepie ale czy w sklepie dostane lekarstwa ktore musza byc tylko i wylacznie wypisane przez lekarza specjaliste i dostane je tylko w aptece?? CHYBA NIEE!!!,bo te lekarstwa ktore sa w sklepach ta sa z reklam i tych nie moge zazywac.Zreszta kto sie z biurokatow w Urzedzie Gminy z burmistrzem na czele przejmuje zwyklymi ludzmi.

 • 29 grudnia, 2015 o 3:14 pm Ala

  Pan Pałeczek ! wiecej uśmiechu i zrozumienia dla chorych !!!!

 • 29 grudnia, 2015 o 5:51 pm ccccc

  Wstyd, szkoda słów 1 szpital w Nowym Sączu i zero opieki medycznej w starym saczu wstyd

 • 29 grudnia, 2015 o 7:34 pm NANA-2015

  Z tego artykułu wynika ze w St,Sączu nic się nie opłaca a nasz szanowny burmistrz ma na w szystko odpowiedz i jak sam mi powiedział wszystko przemyślane.Szkoda tylko że zapomina o mieszkańcach,Prosiłam o możliwość parkowania pod budynkiem przychodni = nie wolno,brama zamykają same nieżyczliwe panie pielęgniarki.
  Sama z moją 85 letnią mamą jadę do Podegrodzia gdzie jest więcej specjalistów a co dla mnie najważniejsze miła obsługa i winda z pod samych drzwi auta.
  Proponuje p,burmistrzu wziąść się wreszcie do pracy i słuchać głosu mieszkańców ich potrzeb,uwag dobrych rad anie zadzierać nos i uważać że zjadł się wszystkie rozumy, Prosze pamiętać że zawód BURMISTRZ jest tytułem przejściowym a nie do końca życia.

 • 29 grudnia, 2015 o 9:27 pm Darek

  Mój Boże lekarze .Na kaszel antybiotyk na katar antybiotyk na sraczke antybiotyk.3 lata temu przeniosłem rodzinę gdzie indziej i chorujemy mniej.

 • 29 grudnia, 2015 o 10:26 pm ANONIM

  Trochę tego nie rozumiem, czy ludzie chcą żeby przychodnia funkcjonowała jak sklep monopolowy? na każde zawołanie można przyjść? tak są uzależnieni od lekarzy? jeśli na prawdę coś się poważnego dzieje to jest przecież centrala w Łącku, Nowym Sączu czy Rytrze. Wygodnictwo nie zna granic!

 • 29 grudnia, 2015 o 10:33 pm Anonim

  Tytuł artykułu bardzo mylący , proszę dopisać być może???? za dwa lata

 • 29 grudnia, 2015 o 11:11 pm OBYWATEL

  PAMIĘTAM CZASY, KIEDY W PRZYCHODNI W STARYM SĄCZU BYŁO DUŻO DOBRYCH SPECJALISTÓW. IDĄC DO PRZYCHODNI W JEDNYM DNIU CZŁOWIEK BYŁ ZDIAGNOZOWANY . A TERAZ BEZ PIENIĘDZY LEPIEJ Z DOMU NIE WYCHODZIĆ. CZY TAKIEJ POLSKI CHCIELIŚMY.

 • 30 grudnia, 2015 o 12:05 am basia

  Tragedia, na wizyty domowe do dziecka z 40 stopniami nie chcą przyjechać, tel. nie odbierają w rejestracji. A jeśli chodzi o okuliste to 4 lata temu mnie nie przyjeła z silnym zapaleniem spojówek a ajk zapłaciłam za wizytę to się dało- to jka przymowała wszystkich pacjentów na NFZ

 • 30 grudnia, 2015 o 8:30 am matrioszka

  Niestety i ja mialam tak smutny przypadek. Pewnie ta sama lekarka – brak jej odruchów ludzkich, nie rozumie czym jest serdeczność, uczynność. O powolaniu nie wspomnę, dziecko „przelewalo” mi się przez ręcę, miało strasznie wysoką gorączkę, której nie mogłam niczym zbić, nie byłam w stanie wtedy nawet go ubrać. bardzo rzadko bywam na wizytach, antybiotykow nie dawalam wcale, ale to byl naprawdę jeden z najgorszych dni w moim zyciu. Z wielką łaską zamowilam wizytę, a jak Pani przyszła na wizytę to od drzwi zaczęła na mnie krzyczeć, że mi się „nie chciało z dzieckiem do przychodni przyjść”. Potraktowała mnie jak gówniarę, która nic nie wie o życiu, co bardzo mnie zabolało. Tak się nie robi… Mamą jestem na pewno bardziej doświadczoną od niej i pewnie lepszą od niej. Wiem, ze to nieskromnie brzmi, ale ten uraz pozostal mi na całe zycie. Dzięki Bogu przeniosłam dzieci do Gołkowic. I tutaj ukłony dla Pani doktor Zuzy. Można? Można:)))) Uśmiech, życzliwość i zrozumienie naprawdę wiele nie kosztują. Niektórzy powinni pomyśleć o tym, jaki wspomnienie o nich pozostanie. Nie chciałam tego pisać, ale te słowa może dadzą do myślenia innym. I to do nas wszystkich wlasciwie. Traktujmy innych tak, jakbysmy sami chcieli byc traktowani. Proste.

 • 30 grudnia, 2015 o 8:37 am Mama już dorosłego dziecka

  Wszyscy rodzice mówią o złym leczeniu przez pediatrów ale tylko między sobą a gdy już zgłoszą się do lekarza to tak jak by ich zamòrowalo /to po co się skarżycie i komentujecie jak wygląda badanie dziecka chorego czy bilansowego,/

 • 30 grudnia, 2015 o 2:40 pm pacjenci :-)

  Ja też chcę dorzucić swoje pięć groszy Kilka razy korzystałam z opieki medycznej w Starym Sączu. Wielkie ukłony dla pani dr Kotula, wspaniała współczująca lekarka,wspaniałe podejście do pacjeta. Bardzo dziękuję. Jeżeli chodzi o opiekę w Gołkowicach to potwierdzam wypowiedź przedmówczyni że opieka tam jest wspaniała. Dr Zuzanna Rejowska, dr Aldona Chròściewicz to wspaniałe lekarki i możecie ich nam pozazdrościć, cieszymy się że je mamy.Podziekowania dla nich za ich wspaniałą prace, współczucie, ludzkie podejście dla pacjenta. Bardzo dziękuję. Dziękuję również dla pielęgniarki pani Małgorzaty Warzecha za wspaniałą prace , poczucie humoru i szacunek z jakim się do nas odnosi, pani Gosiu jest pani najlepsza! Dziękuję 🙂

 • 30 grudnia, 2015 o 3:07 pm KK

  Pan kierowca karetki dzięki włączeniu sygnałów i swoim umiejętnościom za kierownicą uratował zdrowie, a być może życie bliskiej mi osobie. Bardzo dobrze, że z nich korzysta. Na pewno nie włącza ich bo lubi pohałasować, ale robi to dla dobra pacjentów.

 • 30 grudnia, 2015 o 4:04 pm DO Głupota anonimowa

  A PO ZA TYM WSZYSTKO OK ?

 • 30 grudnia, 2015 o 7:13 pm pracowita Gocha

  Grupa kilkunastu starosądeczan (a może mieszkańców okolicznych wsi) pluje jadem praktycznie pod każdym artykułem. Ma m dla was propozycję – weźcie się do normalnej roboty, przestańcie przesiadywać przed komputerem, przestańcie hejtować. Dzięki temu będziecie zdrowsi, bo mądrzejsi to juz raczej NIE.

 • 2 stycznia, 2016 o 12:43 pm Oo

  Do prawowitej Gochy -ty sama nie wieżysz w toco piszesz??????

 • 5 stycznia, 2016 o 3:42 pm maria

  jak lekarz chory to gabinet niech urządza u siebie w domu, niech przyjmuje w łóżku za kasę! Bezczelnie powie że bierze marne 70 zł. Bezczelność i buta PANÓW DOKTORÓW!

 • 5 stycznia, 2016 o 3:44 pm mama

  ty się słyszysz co mówisz? a może na piechotę do Krakowa to i chorować się odechce?

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a