Wydarzenia

O specjalistach bez specjalistów

Opublikowano: 16 lutego, 2015 o 2:15 pm   /   przez   /   komentarze (8)

W piątek (13 luty) w Urzędzie Miejskim w Starym Sączu obradowała Komisja Zdrowia w składzie: Elżbieta Łomnicka – przewodniczący, Marianna Trzebuniak – wiceprzewodniczący, Mirosław Garbacz, Sławomir Szczepaniak, Jan Janczak, Beata Wenecka-Lipka i Grzegorz Faron.

Głównym tematem komisji była całodobowa i specjalistyczna opieka lekarska w Starym Sączu -przynajmniej tak czytamy w zadaniach Komisji (przyjętych uchwałą na ostatnim posiedzeniu Rady w styczniu tego roku). Niestety specjalistów nie było, gdyż na posiedzenie została zaproszona jedynie lek.med Beata Lewicka -Kowalik – prezes Starosądeckiego Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Eskulap”.

Zdziwiony jestem że na dzisiejszym posiedzeniu Komisja Zdrowia porusza temat mojej opieki specjalistycznej a nie zostałem oficjalnie zaproszony ani poinformowany o zebraniu. To tak jakby o stomatologii rozmawiać nie zapraszając stomatologówpowiedział lek med Paleczek (współwłaściciel NZOZ Starosądeckie Centrum Medyczne oraz Przewodniczący Osiedla Zachód)

(My na naszym portalu informowaliśmy o zebraniu, więc pewnie NAS czytają! – przyp. Redakcji)

Elżbieta Łomnicka -przewodnicząca Komisji wyjaśniła że było to pierwsze „robocze” spotkanie w ramach omówienia problemu z całodobową opieką. Kolejne spotkanie odbędzie się ze wszystkimi lekarzami specjalistami i wtedy zostanie omówiony problem braku lekarzy specjalistów w naszym mieście – zaznaczyła Przewodnicząca.

Podkreśliła że jest niezwykle mile zaskoczona obecnością lekarza.

Obecność lekarza na posiedzeniu postanowił „wykorzystać” Radny Mirosław Garbacz, który w imieniu wszystkich mieszkańców a także i swoim zapytał dlaczego poradnia okulistyczna w Starym Sączu nie działa w ramach NFZ, tylko prywatnie?

Oczywiście odpowiem Państwu na wszystkie pytania –powiedział lek Paleczek. W woli wyjaśnienia muszę zacząć od początku. Pan Kamiński poruszył dzisiaj na spotkaniu kwestię prywatyzacji Ośrodka Zdrowia. Ja czuję się zobowiązany poinformowania wszystkich jak to z mojej strony przebiegało.Czuję się usatysfakcjonowany obserwują dzisiejsze zebranie że nie przejąłem ani złotówki z publicznego majątku. Że wszystko co mam w gabinetach, poczynając od posadzek, drzwi a także remontu połowy korytarza na piętrze uczyniłem z własnych funduszy. Każdy najdrobniejszy sprzęt, każda zszywka jest własnością mojej spółki. Nie działam na państwowym sprzęcie.

– Nie jestem częstym gościem na tego typu spotkaniach. Być może mówię niezbyt popularne rzeczy ale zawsze zgodne z prawdą – powiedział lek. Decyzja o nie przedłużeniu kontraktu w 2014 r była jak najbardziej świadoma i przemyślana. Ze względu na zły stan zdrowia mojej żony musieliśmy wypowiedzieć kontrakt okulistyczny. Przyjmowanie po 40 osób dziennie było ponad siły. 

Przewodnicząca Elżbieta Łomnicka zaznaczyła, że jeszcze nie spotkała się z tak dużym kontraktem . 40-50 pacjentów dziennie? To jest niemożliwe –podsumowała.

Wszystkie zawarte kontrakty i umowy są jawne i do sprawdzenia na stronie NFZ , mamy sprawozdania i kartoteki –podkreślił lek Paleczek. Ograniczenia jakie nakłada NFZ -szacunkowy czas 1 wizyty na 1 pacjenta to 15 minut, tylko w poradniach zabiegowych i ginekologicznej to powinno być 20 minut. Trzymanie się stricte tego czasu wydłużyło by kolejki co najmniej do 2020 roku. Zwłaszcza że nie odmawialiśmy nikomu pomocy lekarskiej. Taki przypadek się nie zdarzył, więc moja żona przyjmowała ponad siły. Mówię to oficjalnie. Lekarze też chorują W związku z tym podjęliśmy decyzję o otwarciu gabinetu prywatnego. Nie bez znaczenia jest fakt, że posiadamy stałą i niską (jak na nasz rejon) cenę za wizytę – 70 zł.

Na razie nie planujemy powrotu Poradni Okulistycznej do pracy w ramach kontraktu z NFZ ale jeśli znajdzie się chętny lekarz okulista to oczywiście rozważymy to. Problem nie leży w pieniądzachpodkreślił lek Paleczek problemem jest brak specjalistów!

Jeśli dojdzie do kolejnego spotkania z Komisja to przedstawię wiele ciekawych danych liczbowych dotyczących problemu –podsumował lek Paleczek

Oczywiście pozostaje nam jedynie wierzyć że są specjaliści, którzy chcą pracować w Starym Sączu i otwierać gabinety w ramach NFZ.

Przypomnijmy! W Starosądeckim Ośrodku Zdrowia działa:

 • Podstawowa Opieka Zdrowotna (którą musi zapewnić Gmina) – SNZOZ „Eskulap” NFZ
 • NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego Lekarz Pałka Katarzyna NFZ
 • NZOZ Starosądeckie Centrum Medyczne B.G Paleczek (Poradnia Laryngologiczna lek med Witold Mróz –NFZ, Ginekologiczna lek med Grzegorz Paleczek-NFZ i Poradnia Okulistyczna -lek med B Paleczek –prywatnie),
 • NZOZ ReHan ( Rehabilitacja) NFZ
 • Laboratorium Analityczne NZOZ mgr Henning NFZ 
 • SPZOZ Sądeckie Pogotowie Ratunkowe NFZ
 • Grupowa Praktyka Pielęgniarek Vita NFZ
 • lek stomatolog Kurzeja (prywatnie)
 • lek laryngolog Bielak (prywatnie)
 • lek Silezin (Gabinet Medycyny Pracy-prywatnie)
 • lek kardiolog Cabala ( z Krynicy Zdroju –prywatnie)
 • lek kardiolog Deja (Stary Sącz –prywatnie)

Warto zaznaczyć że jest to budynek Gminy a więc w/w podmioty dzierżawią swoje gabinety!

 

 

 

 

 

Komentarze

Komentarze (8)

 • 16 lutego, 2015 o 2:26 pm ehtam

  Dokładnie tak jest! Ekulap przechodząc prywatyzację przejął cały publiczny majątek i to fakt! Nota podpisana przez lekarzy, którą widać w artykule na starosądeckie.info – pokazał ją Pan Kamiński(http://www.starosadeckie.info/wydarzenia/calodobowa-opieka-lekarska-w-starym-saczu/) jest WAŻNA i ZOBOWIĄZUJĄCA – PANI PREZES! Przecież aneksu do umowy chyba nie ma! Więc gdzie opieka całodobowa?

 • 16 lutego, 2015 o 2:27 pm ha

  A Pana radnego Grzegorza chyba głowa rozbolała od tych zdrowotnych nowinek.

 • 16 lutego, 2015 o 2:55 pm piotr

  W końcu wiadomo co się w tym Bryjowie dzieje…kto to wiedział kiedy jaka komisja kiedy rada? Najciemniej pod latarnią!

 • 16 lutego, 2015 o 5:54 pm AAA

  Popieram Pana doktora!!!

 • 17 lutego, 2015 o 7:09 am Mieszkaniec

  A ja jak wielu innych mieszkańców Starego Sącza jestem zmuszony leczyć się w Nowym Sączu i Krakowie gdzie mam dostęp do lekarzy specjalistów, także w prywatnych gabinetach, a szczególnie okulista, neurolog, stomatolog. Należy zadbać w Starym Sączu o lekarzy specjalistów i to będzie dla dobra chorych.

 • 17 lutego, 2015 o 2:04 pm marek

  A po co zapraszać zainteresowanych…zróbmy następnym razem SESJE bez RADNYCH! Ehh…

 • 17 lutego, 2015 o 2:10 pm malek

  W ogóle te komisje to po co? Sami się spotkają, sami przytakną i pójdą do domu. Dobrze że media się zainteresowały, bo może się ruszą.

 • 17 lutego, 2015 o 2:12 pm iwona z podegrodzia

  Krótko i na temat. portal ok, artykul ok i pan doktor ok. Do reorganizacji te wszystkie panie emerytki z dołu.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"