Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Koronawirus w Polsce. Stary Sącz też się zatrzymał!

Opublikowano: Marzec 14, 2020 o 6:33 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Starosądeczanie po porannym ruchu w sklepach zostali w domach.Przechodniów niewielu, albo wcale, kilka aut, puste ulice, skrócone godziny otwarcia sklepów. Restauracje też dostosowały się do tego, co dzieje się wokół i nie przyjmują gości. Wszystko „na wynos”.Pandemia koronawirusa coraz bardziej widoczna także w naszym mieście. Coraz mniej nam wolno, jest coraz więcej zakazów i ograniczeń. Najlepiej siedzieć w domu i się nigdzie nie ruszać. Zresztą i tak nie ma gdzie pójść, bo prawie wszystko jest pozamykane. To pierwszy taki weekend, zapewne nie ostatni.

Od niedzieli 15 marca zamknięte będą granice. Już od dzisiaj zamknięte są centra handlowe, restauracje, kawiarnie, puby, kluby. Zakupy możemy zrobić jedynie w sklepach spożywczych i aptekach. Poza centrami handlowymi inne sklepy też mogą być otwarte.

Jakie jeszcze mamy zakazy i ograniczenia?

Rząd zakazał zgromadzeń z udziałem ponad 50 osób. Dotyczy to także zgromadzeń religijnych. To oznacza, że niedzielne msze powinny być odprawiane w obecności co najwyżej 50 osób i starosądeckie kościoły będą odprawiać Msze Święte co godzinę. (zobacz, zobacz)

Od poniedziałku trudniej będzie też załatwić sprawy administracyjne. Większość urzędów zamyka się przed petentami. Aby cokolwiek załatwić w starosądeckim Urzędzie Miejskim (zobacz) lub Starostwie Powiatowym (zobacz) to trzeba umówić się telefonicznie lub on-line.  Od poniedziałku zamknięte na cztery spusty zostają szkoły, przedszkola i żłobki (zobacz). Zajęć nie ma też na uczelniach. Nie wszystkim będzie dane wyjść z domu, bo firmy wprowadzają pracę zdalną . Od poniedziałku na sądeckie ulice wyjedzie mniej autobusów niż zwykle. (zobacz). Wszystkie będą kursować tak jak w sobotę. Z kolei osoby, które miały zaplanowane operacje, zabiegi i wizyty u specjalisty muszą pamiętać, że szpitale i poradnie wszystko to odwoływały. Starosądecki Ośrodek Zdrowia odwołuje wszystkie szczepienia i badania profilaktyczne. (zobacz).  Zamknięte są wszystkie muzea i kina. Do odwołania będą zamknięte lokalne Centra Aktywności Seniorów, baseny i ośrodki sportowe. Mecze mogą być rozgrywane bez udziału publiczności. Odwołane są wszystkie imprezy masowe.

Bądźmy odpowiedzialni! Potraktujmy wszyscy to co się dzieje bardzo poważnie i zostańmy w domach. To nie ferie ani wakacje, to lekcja odpowiedzialności jaką teraz musimy wszyscy wspólnie odrobić. 

Sytuację związaną z koronawirusem możecie na bieżąco śledzić na naszym portalu TUTAJ. Wpis jest aktualizowany na bieżąco. 

Możecie także podzielić się z nami swoimi obserwacjami i zdjęciami. Czekamy! Piszcie na kontakt@starosadeckie.info bądź na Facebooku: Starosądeckie.info . 

Jesteśmy dla Was całą dobę!

Co zrobić, jeśli źle się czujemy i potrzebujemy porady lekarskiej? Jeśli podejrzewamy, że mogliśmy zarazić się koronawirusem SARS-CoV-2, poprzez kontakt z osobami z obszarów objętych epidemią, pod żadnym pozorem nie udajemy się bezpośrednio na SOR ani do POZ. Jeśli pojawiły się objawy takie jak gorączka, kaszel i duszności dzwonimy na infolinię NFZ lub sądeckiego sanepidu albo do oddziału zakaźnego.

TELEFONY:

Infolinia NFZ 800 190 590. Infolinia jest czynna całą dobę. Tam uzyskamy informacje dotyczące dalszego postępowania.

Oddział Chorób Zakaźnych w Nowym Sączu: 18 443 -21 -23.

Sądecki Sanepid: 18 443 54 64 lub telefon alarmowy, czynny całą dobę: 692 – 238 – 655.

Sprawdź, jak zmienił się Stary Sącz w dobie groźnego wirusa z Chin.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a