Wydarzenia

Nie oddamy Młodzieżowego Domu Kultury!

Opublikowano: 6 lutego, 2015 o 1:44 pm   /   przez   /   komentarze (14)

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Nowosądeckiego, radni, parlamentarzyści i zaproszeni goście wysłuchali wystąpienia programowego starosty nowosądeckiego Marka Pławiaka.

Trzeba również zagospodarować budynek po Zespole Szkół Zawodowych w Podegrodziu – mówił starosta. – Po jego modernizacji, przeniesiemy tam Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury ze Starego Sącza oraz studio nagrań, natomiast na terenie warsztatów ZSZ w Podegrodziu utworzymy Centrum ginących zawodów, gdzie znajdą miejsce szkółki ginących zawodów. W planach jest także uruchomienie Lachowskiego centrum spędzania wolnego czas.

Te słowa wywołały lawinę protestów i sprzeciwu nie tylko mieszkańców Starego Sącza ale i młodzieży, która uczęszcza do Powiatowego Domu Kultury w Starym Sączu.

To skandal – mówiła mieszkanka Starego Sącza, której dziecko uczęszcza na zajęcia do PDK – nie wyobrażam sobie takiego miejsca nigdzie indziej. Odkąd pamiętam nasz Dom Kultury tu istniał i nikomu nie przeszkadzał! Jestem mocno wzburzona -komentowała.

Skontaktowaliśmy się z Burmistrzem Starego Sącza Jackiem Lelkiem, który już interweniował w tej sprawie. Wysłał odpowiednie pismo do Starosty Nowosądeckiego Marka Pławiaka.

W związku z licznymi zobowiązaniami Starosty, Burmistrz jest w trakcie ustalania terminu osobistej rozmowy.

Jestem przede wszystkim zaskoczony planami przeniesienia Powiatowego Domu Kulturypowiedział Burmistrz naszemu portalowi. Mam nadzieję, że Pan Starosta i Radni Powiatowi podejmą właściwą decyzję. Myślę że ta sytuacja nie jest do końca przemyślana. Są to jedynie plany a więc jest czas na obiektywną dyskusję i liczę że nasze stanowiska zostaną wysłuchane. Trzeba przyznać otwarcie – kontynuował Burmistrz- Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w takiej formie jak istnieje w Starym Sączu, w Podegrodziu istniał nie będzie! Dzieci i młodzież tam nie dotrą. Tam nie ma tak dobrej komunikacji. Powiatowy Dom Kultury jest zlokalizowany przy głównym węźle komunikacyjnym jakim jest starosądecki Rynek. W starosądeckich szkołach uczy się ponad 3 tysiące dzieci i młodzieży, więc jest to odpowiednia baza do tworzenia instytucji powiatowych. Dlatego mamy nadzieje, że te argumenty przemówią i decyzja będzie inna –podsumował Burmistrz Jacek Lelek

Udało nam się także porozmawiać z Radnym Powiatowym, Stanisławem Dąbrowskim, który zapytany o plany przeniesienia Powiatowego Domu Kultury do Podegrodzia odpowiedział naszemu portalowi tak:

Program, który wygłosił podczas ostatniej sesji Starosta Powiatu Nowosądeckiego jest dopiero materiałem do pracy dla całej Rady. Żaden z punktu programu nie wzbudził takiego zainteresowania jak wygaszona szkoła w Podegrodziu. Na tej sesji podjęliśmy także uchwałę o jej likwidacji, gdyż od dwóch lat nie ma tam naboru. Jest to majątek powiatu, więc padły pewne rozwiązania dla tego obiektu. Plany te, na pewno rodziły się od dłuższego czasu, zważywszy na to że Starosta Marek Pławiak pełni tę funkcję dopiero od dwóch miesięcy. Ja rozmawiałam ze Starostą, gdyż sprawa dotyka nas osobiście. Uspokoił mnie także Jego wywiad jaki udzielił dla jednej z sądeckich telewizji.

Głównym celem Starostwa jest utworzenie Lachowskiego Centrum Kultury w Podegrodziu, gdzie będzie możliwość kultywowania szkółek ginących zawodów, sztuki ludowej i będzie miał miejsce Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury – kontynuuje Stanisław Dąbrowski. Chodzi tu głównie o te aspekty Domu Kultury, które zajmują się zajęciami poza instruktorskimi. Mamy na myśli studio nagrań, które realizuje Fonoteka Powiatowa a jest ona bardzo obszerna. Myślę że od czasów Kolberga, nie powstała w Polsce większa niż nasza. Należy nadać tej Fonotece odpowiednią rangę gdyż jest to archiwum sądeckiej kultury regionalnej. Jest także do przeniesienia cała sfera administracyjna i usługowa związana z organizacją imprez. Stary Sącz pozostał by z wszystkimi zajęciami instruktorskimi. Jednak obiekt ten (przy ulicy Daszyńskiego) wymaga kapitalnego remontu, ale wierzę że jest to wszystko do udźwignięcia. Nie ma natomiast mowy by zajęcia instruktorskie za Starego Sącza wyprowadzić! 

Skąd taki pomysł na przeniesienie MDK do Podegrodzia? – zapytaliśmy Radnego Powiatu Stanisława Dąbrowskiego

Ja się wielokrotnie zastanawiałem jak ten pomysł się zrodził. Sam odpowiedziałem sobie na to pytanie. Od ponad dwóch lat młodzież z MDK bądź zapraszana na różnego rodzaju występy nie mogła korzystać z dobrodziejstw starosądeckiego Kina. Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury został dziwnym sposobem wykluczony z możliwości korzystania z sali kinowej. Wiem, że Dyrektor Puścizna składał skargi w tej sprawie w Powiecie, jednak sprawa ucichła a  pomysły się rodziły. Dlatego też jeśli doszło do planu zagospodarowania budynku w Podegrodziu a odczuwało się nieprzyjemny klimat w Starym Sączu, więc pomysł „padł”.

Osobiście ostatnia wypowiedź Starosty bardzo mnie uspokoiła i teraz moją rolą jak i Radnych Powiatowych jest, aby tę decyzję przypilnować. Rozmawiałem też z Dyrektorem Puścizną , który nie widzi problemu w przeniesieniu studia nagrań do Podegrodzia. Grupy, które przyjeżdżają do Starego Sącza są liczne a w obecnym MDK jest ciasno i tłoczno. A tam jeśli znajdą się odpowiednie warunki, to należy się cieszyć ! Mam nadzieję że Starosta słowa dotrzyma- podsumował Radny Powiatu Nowosądeckiego, Starosądecki Dyrygent Orkiestry Stanisław Dąbrowski.

Poniżej zamieszczamy pismo, które Burmistrz Jacek Lelek wystosował do Starosty Nowosądeckiego Marka Pławiaka:

„W związku z doniesieniami o zamiarze Pana Starosty przeniesienia Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury ze Starego Sącza do Podegrodzia, wyrażonym na sesji Rady Powiatu Nowosądeckiego, proszę o przyjęcie mojego stanowiska w tej kwestii i ponowne rozpatrzenie zasadności Pana decyzji.

Powiatowy Młodzieżowym Dom Kultury, to ponad czterdziestoletnia praca na rzecz środowiska, najpierw Ogniska Pracy Pozaszkolnej a później Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu, niezliczone godziny nauki i tysiące uzdolnionych młodych ludzi, którzy w tym miejscu realizowali swoje pasje i kształtowali talenty. I tak jest nadal.

Stary Sącz, którego znaczenie dla kultury i edukacji w regionie przemilczę, jest dziś swoistym centrum edukacyjnym, działają tu dwie duże szkoły średnie, dla których organem założycielskim jest Powiat Nowosądecki (Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera), dwa gimnazja i duża szkoła podstawowa. Uczniowie tych placówek na miejscu mogą korzystać z różnych form prazy pozaszkolnej, zwłaszcza nauki gry na wielu instrumentach, śpiewu, zajęciach plastycznych, tanecznych (solo i w zespołach).

Ale nie tylko „dzieci i młodzież z miasta”, w Zajęciach w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury biorą też udział młodzi ludzie z wielu gmin i miejscowości w powiecie, także Gminy Podegrodzie. Bez wątpienia duże znaczenie ma tutaj centralne położenie i bardzo dobra (jak na nasze lokalne warunki) dostępność komunikacyjna Starego Sącza.

Dodatkowym atutem tej placówki jest utożsamiana z miejscem lokalizacji, stale rozwijana „fonoteka regionalnego folkloru” a także „szkółka muzykowania ludowego” z zajęciami w 27 miejscowościach powiatu, „szkółka bibułkarstwa, haftu, rysunku na szkle i ceramiki”

Nie bez znaczenia jest też organizowanie w mieście Festiwalu im. Jana Joachima Czecha ( w przeszłości jednego z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych ludzi kultury i edukacji w regionie), czyli wielkiego przeglądu efektów pracy pozaszkolnej, w którym uczestniczy młodzież z całej Małopolski.

Szanowny Panie Starosto, decyzję o usunięciu ze Starego Sącza Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury uważam za bardzo dyskusyjną i niezwykle ryzykowną, podobnie myślą rodzice, opiekunowie i merytoryczni pracownicy, proszę więc o ponowne rozpatrzenie jej zasadności”

Doszły do nas „nieoficjalne” informacje, że pismo do Starosty wystosuje także Rada Miejska w Starym Sączu.

Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Starym Sączu to historia i nasza duma! Uczy się w nim około 550 dzieci z różnych rejonów i w różnym wieku. Na zajęcia ( a wierzcie mi, jest ich sporo!) uczęszczają 7,8  latkowie a także młodzież w wieku 15, 19 czy 20 lat. Dojeżdżają między innymi z Tymbarku, Podegrodzia, Gołkowic, Moszczenicy, Świdnika, Szczereża, Łazów Biegonickich, Żeleźnikowej, Przysietnicy, Łukowicy, Barcic, Łącka. Maszkowic, Czarnego Potoka, Zabrzeży i Rytra.

Młodzi uczą się gry na wielu instrumentach ( gitarze, keybordzie, perkusji, akordeonie, instrumentach dętych, skrzypcach, na Rogach Myśliwskich) oraz biorą udział w zajęciach tanecznych, wokalnych, plastycznych i dekoracyjnych.

Program zajęć jest niezwykle bogaty i jest to Nasza Starosądecka Perełka rangi Powiatowej!

Mamy ogromną nadzieję -jak zresztą wielu z naszych czytelników- że Starosta słowa dotrzyma a nasi Radni Powiatowi przychylą się do naszego apelu o pozostawienie Młodzieżowego Domu Kultury w miejscu idealnie do tego stworzonym – w Starym Sączu.

DSCN8761

 

 

 

 

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

 

 

 

 

Komentarze

Komentarze (14)

 • 6 lutego, 2015 o 2:42 pm anonim

  zajeli by sie idioci czym innym a nie jedyne zajecia zabierac dziecia zaoszczedzili by na sobie bo im * tylko rosna

 • 6 lutego, 2015 o 3:22 pm volf

  Czekam na komentarz radnych powiatowych z PiS tj.Pana Dąbrowskiego oraz Pana Gomółkę. Może redakcja skontaktuje się z radnymi.Cisza z ich strony zastanawiająca.

 • 6 lutego, 2015 o 3:38 pm Admin

  Proszę przeczytać artykuł dokładnie! W artykule wypowiedział się Radny Powiatowy PIS – Stanisław Dąbrowski.

 • 6 lutego, 2015 o 5:13 pm starosądeczanin

  najprościej wszytko co dobrze funkcjonuje wywrócić do góry nogami !….. po owocach pracy ich poznacie !!!!

 • 6 lutego, 2015 o 6:43 pm SD

  Serce rośnie na wieść o tak zmasowanym froncie obrony bardzo cenionej przez mieszkańców i uczestników zajęć placówki (sam byłem wychowankiem, a później również jej instruktorem). Roli tej w ostatnim czasie wydawały się nie dostrzegać władze samorządowe i kulturalne Starego Sącza. Tym większa radość z przebudzenia i zrozumienia sytuacji, zwłaszcza że, dostarczają one nowych argumentów w obronie starosądeckiego MDKu, jak i również wskazują Starostwu Powiatowemu poważnego sojusznika w planie remontu i unowocześnienia Starosądeckiego Młodzieżowego Domu Kultury.
  Z poważaniem: Stanisław Dąbrowski

 • 7 lutego, 2015 o 12:49 pm 7777

  Cycoń przegonił ich z gminy, to do powiatu się przenieśli. Polityka wróciła do Starego Sącza. Zapowiada się ciekawa kadencja.

 • 7 lutego, 2015 o 1:16 pm solo

  Stanisław Dąbrowski dyrygent Starosądeckiej Orkiestry ? ! gdzie honor tego Pana !!!! Przegrywać trzeba umieć … a i uczyć zarówno !

 • 7 lutego, 2015 o 1:18 pm solo

  Stanisław Dąbrowski dyrygent Starosądeckiej Orkiestry ? ! gdzie honor tego Pana !!!! Przegrywać trzeba umieć … a i uczyć zarówno !

 • 7 lutego, 2015 o 8:56 pm Marian

  Pan Dąbrowski jest wybranym przez mieszkańców Starego Sącza radnym do powiatu, a to chyba zaszczyt i wyróżnienie, a nie powód do opłakiwania porażki , czy nawet honorowej przegranej. 😀

 • 8 lutego, 2015 o 11:48 am SMS

  Cycoń usunął również ze stanowiska swojego zastępcę, a obecnego burmistrza św. grodu. Wg takiego kryterium jedni warci drugich.

 • 8 lutego, 2015 o 12:48 pm solo

  Nie znasz go człowieku… nie bije się …. kantem linijki po rękach ….

 • 8 lutego, 2015 o 3:19 pm Marian

  SOLO – masz rację w tym, co piszesz. Gratuluję odwagi!

 • 9 lutego, 2015 o 1:27 pm Anonim

  Jak mi wiadomo Pan Dąbrowski nadal prowadzi orkiestrę z ludźmi, którzy chcą z nim pracować. I robi to na własną rękę na polecenie gburmistrza i p. Knapika, wiec nie rozumiem skąd ten jad.

 • 9 lutego, 2015 o 1:29 pm Anonim

  No kantem może nie. Chociaż… Chyba się musiało należeć

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"