Wydarzenia, Z ostatniej chwili

O rekrutacji do szkół i nowych inwestycjach debatowano w Powiecie

Opublikowano: 21 lutego, 2021 o 10:49 am   /   przez   /   komentarze (0)

Podczas ostatniej sesji radni zapoznali się m.in. z aktualną sytuacją w funkcjonowaniu Szpitala im. dr. J. Dietla w Krynicy Zdroju i Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego w Nowym Sączu. Ponadto wysłuchali sprawozdania starosty nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego z działań Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.

– W grudniu ubiegłego roku, firma, która wygrała przetarg na budowę hali sportowej wraz ze strzelnicą w Marcinkowicach, weszła już na plac budowy. Obecnie podejmujemy działania, aby w oparciu o przyszłą halę utworzyć nowy oddział wojskowy w Zespole Szkół w Marcinkowicach – mówił starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

Hala sportowa z zapleczem i strzelnicą ma być gotowa w 2022 r. Wartość robót wynikająca z umowy to: 11 mln 892 tys. 568,74 złotych.

Ale nie tylko Marcinkowice wzbogacą się o obiekty sportowe. Niedawno została zakończona budowa boiska przy Zespole Szkół Zawodowych w Grybowie oraz kompleksowy remont sali gimnastycznej w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Nawojowej. 

Ponadto, mając na uwadze uczniów z niepełnosprawnościami, przeprowadzono remonty łazienek i odpowiednio je dostosowano. Prace zostały wykonane w budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Nawojowej i Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Krynicy-Zdroju. Koszt – ponad 76 tysięcy złotych. W najbliższych miesiącach planowana jest jeszcze budowa podjazdu w budynku Zespołu Szkół w Starym Sączu, montaż nowej platformy przy schodowej w budynku Zespołu Szkół w Łącku oraz remont toalet w Zespole Szkół w Marcinkowicach. Te inwestycje będą współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020.

Rusza rekrutacja do naszych szkół powiatowych. Podjęliśmy decyzję o wzbogaceniu oferty. I tak, w Liceum Ogólnokształcącym w Starym Sączu powstanie Akademia Talentów Powiatu Nowosądeckiego w Piłce Siatkowej Dziewcząt, a także pojawią się innowacje pedagogiczne: podstawy ratownictwa medycznego i pielęgniarstwa, podstawy prawa oraz podstawy psychologii i pedagogiki – dodał starosta Marek Kwiatkowski.

W Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół w Marcinkowicach również pojawią się innowacje pedagogiczne: przysposobienie wojskowe, bezpieczeństwo publiczne i pożarnictwo z elementami ratownictwa medycznego. W Technikum w Zespole Szkół w Marcinkowicach w zawodzie „technik logistyk” będzie prowadzona innowacja: logistyk w służbach mundurowych.

Natomiast w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Krynicy Zdroju uczniowie klas ósmych będą mogli skorzystać z nowego kierunku: technik logistyk.

Podczas dzisiejszej sesji starosta mówił też o planach związanych z remontem i modernizacją dróg powiatowych.

Chcemy, podobnie jak w poprzednim roku, pozyskać środki zewnętrzne na remonty dróg – mówi starosta Marek Kwiatkowski. – Złożyliśmy wykaz zadań priorytetowych do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie w zakresie remontów i inwestycji w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych przewidywanych do realizacji w 2021 roku.

Znalazły się w nim inwestycje:

– remont drogi powiatowej Nowy Sącz – Cieniawa  w miejscowościach Kunów, Mystków, Mszalnica i Cieniawa,

– remont drogi powiatowej Łęka – Koniuszowa – Mogilno w miejscowości Koniuszowa,

– odbudowa przepustu w ciągu drogi powiatowej Paszyn – Mogilno – Krużlowa w miejscowości Paszyn w postaci mostu na potoku (Łubinka),

– remont drogi powiatowej Berest – Mochnaczka Wyżna w miejscowościach Berest, Piorunka.

Zostały również złożone cztery wnioski do wojewódzkiego Zespołu nadzorującego realizację zadań w zakresie przeciwdziałania ruchom osuwiskowym oraz usuwania ich skutków. Chodzi o stabilizację i zabezpieczenie osuwisk:

–  Wytrzyszczka – Tropie – Bartkowa Posadowa  w miejscowości Bartkowa Posadowa wraz z odbudową drogi,

– Wytrzyszczka – Tropie – Bartkowa Posadowa w miejscowości Rożnów wraz z odbudową drogi,

– Florynka – Izby wraz z odbudową drogi,

– Ropa – Wawrzka – Florynka wraz z odbudową drogi i przepustu,

– Tymowa – Łososina Dolna w miejscowości Michalczowa wraz z odbudową drogi.

Został również złożony wniosek do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych o dofinansowanie budowy mostu w drodze powiatowej Stary Sącz: ulica Nowa, ulica Partyzantów – Przysietnica – Barcice w miejscowości Przysietnica.

Podczas sesji, którą prowadził przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Roman Potoniec, radni przyjęli sprawozdanie m.in. z działalności Wspólnej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku dla Miasta Nowego Sącza i Powiatu Nowosądeckiego za 2020 rok, a także z wykonania zadań Powiatu Nowosądeckiego z zakresu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami za 2020 rok.

Podjęli także uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Nowosądeckiego na 2021 rok i w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Nowosądeckiego.

Fot. Maria Olszowska

Komentarze

Partnerzy

gniazdo
herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a