Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Pierwsza Dama w Starym Sączu: Nowoczesna biblioteka to okno na świat

Opublikowano: 3 marca, 2018 o 8:37 am   /   przez   /   komentarze (0)

Książki, zwłaszcza w czasach zniewolenia, były dla Polaków pomocą w zachowaniu tożsamości. Dodawały otuchy, przybliżały historię, a przede wszystkim były nośnikiem polskości. Z kolei w niepodległej Rzeczypospolitej były fundamentem rodzącego się nowoczesnego społeczeństwamówiła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda podczas uroczystości otwarcia nowej siedziby Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu.

Inwestycję zrealizowano w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, projektu którego zadaniem jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce. – Dostępność książek jest miarą naszego cywilizacyjnego rozwoju. W Polsce XXI wieku każdy powinien mieć możliwość korzystania na co dzień z biblioteki – zwróciła uwagę Małżonka Prezydenta RP.

Starosądecka placówka obchodząca w tym roku jubileusz siedemdziesięciolecia działalności, łączy tradycję z innowacyjnością na różnych płaszczyznach. Obecna siedziba Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu jest efektem rozbudowy budynku dawnej szkoły. – Nowoczesna biblioteka to okno na świat, miejsce, gdzie można korzystać z zasobów Internetu i – co ważne – uczyć się wyszukiwania informacji – podkreślała Pierwsza Dama. Dodała, że jednym z najważniejszych zadań bibliotek jest wprowadzanie nowych technologii i nowych mediów.

Agata Kornhauser-Duda podkreśliła także szczególną rolę bibliotekarzy, którzy przede wszystkim pomagają odnaleźć się czytelnikom w tysiącach tytułów. – Bibliotekarze są przewodnikami po świecie książek, nauki i literatury – powiedziała Pierwsza Dama, gorąco pozdrawiając pracowników wszystkich bibliotek w Polsce. Podkreśliła także rolę bibliotek jako ośrodków życia lokalnej społeczności, miejsc wspólnego spędzania czasu podczas dyskusji klubów, wieczorów autorskich czy warsztatów.

Uczestnicząc w projektach promujących czytelnictwo, przede wszystkim w akcji Narodowego Czytania, przekonałam się, jaką jednoczącą moc ma wspólna lektura najważniejszych dzieł polskich pisarzy. Jak bardzo wspólne czytanie książek zbliża nas do siebie nawzajem. Bardzo bym chciała, żebyśmy skorzystali z tego potencjału. Żeby biblioteka była miejscem łączącym, zbliżającym, a także inspirującym – zakończyła Agata Kornhauser-Duda.

Pierwsza Dama zachęcała także do udziału w tegorocznej akcji Narodowego Czytania, którego lekturą na kulminację akcji 8 września 2018 roku, jest „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

O oprawę muzyczną zadbali uczniowie Szkoły Muzycznej I Stopnia w Starym Sączu. Fortepian – Dyrektor placówki Pani Joanna Ustarbowska -Dudka, skrzypce -Pan Stanisła Dudka i Kacper Nowak, wokal -Karolina Lach. 

 

Komentarze

Partnerzy

gniazdo
herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a