Wydarzenia

Powstanie Oddział Opieki Geriatrycznej w Sądeckim Szpitalu?

Opublikowano: 13 maja, 2015 o 3:45 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Prezydent Ryszard Nowak uczestniczył w posiedzeniu Sądeckiej Rady Seniorów. Dziesiąte posiedzenie poświęcone było opiece geriatrycznej, planom utworzenia takiego oddziału w sądeckim szpitalu oraz kolejnym projektom kulturalnym kierowanym do sądeckich seniorów.

Na specjalne zaproszenie Prezydenta Miasta Nowego Sącza oraz Prezydium Sądeckiej Rady Seniorów w posiedzeniu udział wzięli m.in. doc. dr hab. Barbara Gryglewska z Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontologii Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Ewelina Małek – kierownik Delegatury NFZ w Nowym Sączu oraz lek. med. Artur Puszko Dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu. Spotkanie poprowadziła Marta Mordarska Pełnomocnik Prezydenta ds. Społecznych. Posiedzenie otworzyła przewodnicząca Rady Seniorów Maria Baran. Prezydent Ryszard Nowak podziękował gościom oraz członkom Sądeckiej Rady Seniorów za kolejne inicjatywy i działania, które mają służyć seniorom.

Dziękuję za pracę, pomysły. Widać, że z miesiąca na miesiąc pojawiają się nowe, ciekawe inicjatywy, które wychodzą od samych seniorów i już z tego powodu są ważne – powiedział prezydent. Staram się w miarę możliwości przychylać do tych inicjatyw. Dzisiaj mówić będziemy o bardzo istotnej sprawie, jaką jest opieka geriatryczna. Dziękuję za obecność na posiedzeniu dyrektorowi szpitala Arturowi Puszko, który jest zwolennikiem tych rozwiązań i mam nadzieję, że razem zrealizujemy te plany – dodał prezydent Ryszard Nowak.

Podczas posiedzenia wykład „System opieki geriatrycznej w Małopolsce – stan obecny i potrzeby” przedstawiła doc. dr hab. Barbara Gryglewska – Katedra Chorób Wewnętrznych i Gerontologii Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W swojej prezentacji przedstawiła najważniejsze wskaźniki dotyczące geriatrii w Polsce oraz w Województwie Małopolskim. Obecnie w Województwie przypada 1,7 geriatrów na 100 tys. mieszkańców co jest minimalnym wynikiem w Unii Europejskiej. Na oddziałach geriatrycznych przypada 4,7 łóżka na 100 tys. mieszkańców. W krajach Unii Europejskiej wskaźnik ten waha się od 10 -75 łóżek na 100 tys. Docent dr hab. Barbara Gryglewska w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę, iż liczba lekarzy geriatrów zbliża się do wskaźników Unii Europejskiej, jednak większość lekarzy tej specjalności pracuje na terenie miasta Krakowa. Pani docent podkreśliła, iż liczba oddziałów geriatrycznych jest zdecydowanie niewystarczająca. Brak większej liczby oddziałów uniemożliwia zwiększenie liczby miejsc akredytowanych do prowadzenia specjalizacji z geriatrii. Kolejnym problem na jaki zwróciła uwagę to niedostateczny dostęp do specjalistycznych porad geriatrycznych, których poza Krakowem brakuje. 

Pani Ewelina Małek Kierownik Delegatury Narodowego Funduszu Zdrowia w Nowym Sączu mówiła o formach finansowania opieki geriatrycznej w Małopolsce. Rozpoczynając swoją prezentacje podkreśliła, iż szeroko rozumiana opieka geriatryczna wymaga rozwoju i wsparcia, z uwagi na zachodzące w społeczeństwie zmiany demograficzne i epidemiologiczne. Starzenie się społeczeństwa spowodowane jest wydłużaniem się życia, zmniejszaniem się liczby dzieci i młodzieży i tym samym zwiększaniem grupy ludności w wieku poprodukcyjnym. W Polsce wciąż brakuje specjalistów geriatrii – lekarzy tzw. wąskich specjalności. Mimo że resort zdrowia uznał ją za specjalizację priorytetową, nadal nie cieszy się dużą popularnością wśród młodych lekarzy.

Podczas X posiedzenia głos, również zabrał lek. med. Artur Puszko Dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu. W swojej wypowiedzi zaznaczył, iż widzi potrzebę budowy opieki geriatrycznej w Nowym Sączu. Potwierdzają to ciągle rosnące dane korzystania z opieki szpitalnej osób powyżej 65 roku życia. Na oddziale internistycznym sądeckiego szpitala osoby te stanowią aż 60% chorych. Dyrektor zadeklarował, iż podejmie wszelkie działania, które doprowadzą do powstania Oddziału Geriatrycznego w Nowym Sączu.

Marta Mordarska pełnomocnik prezydenta ds. społecznych przedstawiła kolejne projekty przeznaczone dla sądeckich seniorów. Inicjatywy, a w szczególności wymiany seniorów są efektem współpracy z Chorzowa. W najbliższym czasie 17 – 18 maja 2015 r. będzie miało miejsce podpisanie czterostronnego porozumienia pomiędzy: Miastem Chorzów – Miastem Nowy Sącz – Gminą Koszęcin oraz Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”. Podjęte porozumienie jest kolejnym działaniem, które ma na celu współprace w inicjowaniu przedsięwzięć zmierzających do integracji i aktywizacji seniorów. W tych dniach odbędzie się także wspólne spotkanie sądeckich i chorzowskich seniorów w Koszęcinie (woj. Śląskie), w ramach którego odbędą się warsztaty kulturalne, wspólne zwiedzanie kompleksu pałacowo – parkowego siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Ponadto w ramach projektu Kultura Dostępna dla Seniora 600 starszych osób bezpłatnie obejrzy w kinie HELIOS seanse polskiej sztuki filmowej m.in. filmy „Bogowie”, Miasto 44” oraz „Tajemnice Westerplatte”.

UM Nowy Sącz

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"