Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Protest! Właściciele nie chcą całodobowych aptek w Starym Sączu

Opublikowano: 8 stycznia, 2017 o 1:02 pm   /   przez   /   komentarze (23)

Rada Powiatu Nowosądeckiego uchwaliła nocne rotacyjne dyżury na terenie Miasta i Gminy Stary Sącz. O takie rozwiązanie wnioskował burmistrz Jacek Lelek. Jak się okazuje Okręgowa Izba Aptekarska i właściciele lokalnych aptek protestują, bo nie mają fachowego personelu a zatrudnienie dodatkowych magistrów uderza w ich finanse.

Uchwała Rady Powiatu Nowosądeckiego została podjęta z naruszeniem prawa materialnego (….) i spotkała się z negatywną opinią samorządu aptekarskiego jak i  -co nie ulega wątpliwości -właścicieli –mówi Barbara Jękot -Prezes Izby Aptekarskiej w Krakowie

Kością niezgody pozostają dyżury nocne, podczas których ruch jest niewielki, a pobrany od pacjenta ryczałt za nocną sprzedaż leku nie pokrywa kosztów związanych z nocnym funkcjonowaniem aptek. Aptekarze argumentują, że nocne dyżury nie zawsze są konieczne. Pacjenci najczęściej odwiedzają apteki w pierwszych trzech godzinach dyżurowania, a później do rana ruch gwałtownie spada. Również powaga nocnych zakupów zdaniem farmaceutów pozostawia wiele do życzenia.

Po 20.00, na wieczorny dyżur, do apteki przychodzą klienci… po prezerwatywy, kubeczki do moczu, mleczko dla dziecka. Przychodzą też osoby, które zapomniały wykupić receptę wcześniej. W nocy byłoby podobnieargumentują aptekarze – W aptekach nie ma leków ,,ratujących życie’’.Życie ratuje się w szpitalu, na pogotowiu, a z inną receptą, nawet na antybiotyk, można spokojnie przeczekać do 8.00 rano.

Koszty takiego nocnego dyżuru pokrywa właściciel apteki. Na dyżurze musi być obecny magister, a z tym jak wiadomo….jak na lekarstwo. Zatrudnienie dodatkowego personelu to znaczny koszt dla apteki więc uchwała  -według Izby Aptekarskiej – jest „naruszeniem prawa materialnego”.

Pikanterii dodaje fakt, że (cytujemy) „właścicielom aptek nie dano prawa i uniemożliwiono wypowiedzenia się w przedmiocie celu i możliwości pełnienia dyżurów”.

Prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie –Barbara Jękot – wystosowała w tej sprawie pismo do Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. W jego treści czytamy m.in:

Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie występuje ze zdecydowanym protestem (…) Jest faktem, że kierownik apteki odpowiada za organizację pracy w aptece, ale jedynie i wyłącznie w oparciu o zatrudniony w aptece personel i posiadane środki finansowe. Jak zatem ma „zorganizować pracę” nie posiadając odpowiedniego ku temu personelu fachowego. Przecież kierownik apteki nie jest pracodawcą w rozumieniu przepisów prawa -tym samym nie może zatrudnić dodatkowego personelu niezbędnego do realizacji pomysłów rady powiatu w zakresie rozszerzenia godzin pracy w aptece. Tym samym wnioskujemy, aby obowiązek „zorganizowania pracy” skierować do przedsiębiorców  -właścicieli aptek. (…) Stwierdzono, iż rozkład godzin pracy i harmonogram aptek wyznaczono, po zasięgnięciu min. samorządu aptekarskiego. Szkoda tylko, że nie podano, iż harmonogram ten spotkał się z protestem ze strony naszego samorządu. (…) Rada Powiatu -wdrażając przedmiotową procedurę -nie była uprzejma przyznać właścicielom aptek praw strony, co jednoznacznie wynika z treści art.28 kpa (…) Właścicielom aptek nie dano prawa i uniemożliwiono wypowiedzenia się w przedmiocie celu i możliwości pełnienia dyżurów. Protesty właścicieli aptek miały charakter nieformalny i Rada Powiatu nie była uprzejma odnieść się do postulatów i wniosków właścicieli aptek. Sama uchwała wydana została w sposób arbitralny w ostatnich dniach ubiegłego roku, nie dając właścicielom aptek nawet czasu do ewentualnego ustosunkowania się lub dostosowania do wymogów uchwały. Uchwała Rady Powiatu Nowosądeckiego w części spotkała się z negatywną opinią samorządu aptekarskiego jak i -co nie ulega wątpliwości -właścicieli. Treść uchwały nie zawiera wymaganego uzasadnienia. Szczególnie nie wykazano i nie udowodniono, iż harmonogram dyżurów, mimo protestu środowiska aptekarskiego podyktowany jest uzasadnionymi potrzebami ludności (….) Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż przedmiotowa Uchwała Rady Powiatu Nowosądeckiego została podjęta z naruszeniem prawa materialnego (…) Nie wykazano tym samym czy nie pozostaje w sprzeczności z art. 2 Konstytucji RP wprowadzającej zakaz zbędnego obciążania w stosunku do podmiotów gospodarczych. (…) Podjęcie przedmiotowej uchwały w jej treści jest absolutnie bezzasadne.

Jakie są sposoby na wyjście z tego impasu?

Zobacz: Całodobowa apteka w Starym Sączu. Radni na TAK i co dalej?)

Pismo Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie

Byłaś (-eś) świadkiem wydarzenia? Daj nam znać! Czekamy na informacje, zdjęcia i nagrania wideo! Przyślij je na adres kontakt@starosadeckie.info . Do Twojej dyspozycji jest też nasz profil na Facebooku: Starosądeckie.info 

Komentarze

Komentarze (23)

 • 8 stycznia, 2017 o 1:44 pm Marco

  Do roboty gonić paniusie z długimi tipsami!!! Wszyscy zapomnieli co to znaczy ”SŁUŻBA” zdrowia? Lekarze też sypiają na dyżurach jak nie mają pilnych przypadków, ale jednak jakby co, to są na stanowisku. Policja zapomniała co to znaczy służyć,a raczej służą tylko do karania. Farmaceuci najwyraźniej też chcieliby tylko zarabiać, bo żadko kiedy któryś zaproponuje sam od siebie tańszy zamiennik. Tyle aptek w mieście, a w nocy trzeba jeździć do NS. Toż to farsa!

 • 8 stycznia, 2017 o 1:44 pm xyz123

  Prosta sprawa jak im nie pasuje to niech pozamykają apteki!!! W przypadku pełnienia dyżurów przez którąś z Aptek proponuje żeby pacjenci zbojkotowali pozostałe apteki i dokonywali zakupów tylko w tych aptekach które wychodzą na przeciw pacjentom i prowadzą dyżury nocne !!!A tak na marginesie to to na obrocie medykamentami robi się doskonały biznes i myślę że w przypadku Aptekarzy dobrze bym się zastanowił czy opłaci się takie pogrywanie ze społeczeństwem ??? A konkurencja duża i jeden mądry Aptekarz może wysadzić ich w powietrze !!!

 • 8 stycznia, 2017 o 2:22 pm ja

  Drodzy komentujący, skoro tacy mądrzy jesteście to otwórzcie sobie apteki i zatrudnijcie personel. Wtedy zobaczycie jak to „łatwo” jest w tym kraju prowadzić jakikolwiek biznes. Najprawdopowobniej żaden z Was nie ma o tym pojęcia, ale wiecie lepiej. Bo służba zdrowia, bo Wam się należy, bo „pogrywają ze społeczeństwiem”…

 • 8 stycznia, 2017 o 2:44 pm Meg

  …bardzo dobrze powiedziane!!!!….

 • 8 stycznia, 2017 o 4:20 pm Mieszkaniec

  To nie trzeba było otwierać tyłu aptek w Starym Sączu-w ośrodku też niema specjalistów i o tym szanowna rada zapomniała?

 • 8 stycznia, 2017 o 4:41 pm Joe

  Właśnie to nie tylko biznes!!! To takze troska o drugiego człowieka, czesto chorego który nie zawsze ma jak sie dostać do NS. Skoro jest tyle aptek i nadal kazda zarabia nie rozumiem tego biadolenia o straszliwych kosztach

 • 8 stycznia, 2017 o 4:44 pm Olo

  Proszę sprawdzić mój komentarz z przed kilku dni. Mówiłem że zaraz leki podrożeją

 • 8 stycznia, 2017 o 5:13 pm obcy

  Szanowna redakcjo proszę opublikować adresy tych aptek co nie chcą się podporządkować, to potrzebujący będą omijać dalekim łukiem te apteki a nawiasem nie mają fachowego personelu ,to kto sprzedaje te leki szewc z całym szacunkiem dla tego zawodu.

 • 8 stycznia, 2017 o 6:14 pm Marcin

  Nie ma sie co dziwic. Jesli Stary Sacz chce calodobowej apteki to Urzad powinien to finansowac. Aptekarze nie skladali przysiegi. To jest biznes jak kazdy inny. I nie ma co im wskakiwac na sumienie. Nie tedy droga.

 • 8 stycznia, 2017 o 7:49 pm Marian

  Kolego wystarczy jak realizujemy u nich nasze recepty i nie tylko. Jeśli uważają, że im się krzywda dzieje to niech przeniosą swoje apteki poza Stary Sącz

 • 8 stycznia, 2017 o 9:04 pm obsrajwer

  Spożywczaki nie działające tak, jak chcesz też zbojkotujesz, wyrzucisz za mury miasta bo, że sparafrazuję, realizujemy u nich codzienne zakupy?? Fryzjera, który zakład zamyka o 16-ej, a przecież większość pracujących w tych właśnie godzinach pracuje, a więc taki-owaki dostęp do usług upiększających utrudnia! Zbrodnia!
  Ludzie ogarnijcie się! Chcecie, żeby wszyscy wam służyli? Głosujecie razem z pis’em, żeby sklepy w niedzielę nieczynne były, ale apteka (taki sam sklep jak ze śrubkami!) jak wam trzeba, to ma być czynne…służyć mają. Plemię siaka mać panów!

 • 8 stycznia, 2017 o 9:08 pm Marcin

  No to na to wygląda że im wystarczają zrealizowane recepty za dnia.

 • 8 stycznia, 2017 o 10:42 pm Zofia

  Uważam że nocne dyżury aptek są konieczne.Kiedy lekarz przepisze w nocy potrzebny lek to nie trzeba już jeżdzić daleko zwłaszcza jak się nie ma pojazdu nocą.

 • 8 stycznia, 2017 o 10:44 pm Zofia

  Uważam że nocne dyżury aptek są konieczne.Kiedy lekarz przepisze w nocy potrzebny lek to nie trzeba już jeżdzić daleko zwłaszcza jak się nie ma pojazdu nocą.

 • 9 stycznia, 2017 o 8:18 am bryjowiak

  a czy mamy w St Saczu calodobową przychodnie i otwierać apteke całodobową dla sprzedaży tabletek na kaca i paru opakowan prezerwatyw to nie ma sensu a Marko proponuje na nocny dyzur i zobaczymy na ruch jaki bedzie panował i bedziesz mogł zatrudnic sie na nocki

 • 9 stycznia, 2017 o 10:01 am wa

  BRYJOWIAK może ty masz chorobę alkoholową że myślisz tylko o kacu, ale są osoby którzy potrzebują leków dla swoich dzieci lub siebie.

 • 9 stycznia, 2017 o 3:11 pm Frank

  No akurat dyżur lekarski w blisko 30 000 gminie też by się przydał. Ludzie z małymi dziećmi do Rytra musza jeździć, albo na pogotowie chociaż nie zawsze jest zagrożenie życia. Nie ma pielęgniarki dyżurnej do podawania zastrzyków w weekendy. Stacje benzynowe też nie biją kokosów nocami, a jednak są w większości czynne. Tutaj chodzi o jednego magistra a nie o sztab ludzi. Tyle aptek generuje dochody w ciągu dnia, że nawet jeśli zaliczy lekki minus, to nie powinno zachwiać to ogólnego rozrachunku. A Bryjowia’u czasem ugryź się w język, bo los jest przekorny i nigdy nie wiadomo czy tobie pierwszemu( albo komuś z twojej rodziny) taka pomoc nie będzie potrzebna. Wtedy sobie przypomnisz i szybciutko w myślach odszczekasz. Czego oczywiście nie życzę. A redakcja rzeczywiście mogłaby przeprowadzić śledztwo bo Starosądeczanie potrafią być jednomyślni i mogliby wyeliminować nieprzyjazne apteki, co z automatu zwiększyłoby opłacalność dyżurów dla tych aptek, które chcą pomagać.

 • 9 stycznia, 2017 o 3:29 pm b.

  otworzy się 7-ma apteka i na pewno będzie chciała zaistnieć-więc będzie całodobowa….reszcie utrze nosa…

 • 10 stycznia, 2017 o 6:29 pm PIS

  Kupię w tej aptece która będzie miała całą dobę a jak nie będzie w SS całodobowej to kupię bez łaski w dzień w Nowym Sączu. Dziękuję.

 • 10 stycznia, 2017 o 6:31 pm Anonim

  Przychodnia też powinna być w Starym Sączu całą dobę a w niej apteka całodobowa.

 • 12 stycznia, 2017 o 12:12 am pisior

  … i BIEDRONKA też całodobowa!!! A co? Należy nam się. Nam, to znaczy wyborcom człowieka zwanego prezydentem!!! Honorowego obywatela naszej zapyziałej, pokrytej smogiem z palonych plastików mieściny!

 • 12 stycznia, 2017 o 10:28 am PIC

  Biedronek nie ma calodobowych w naszym kraju A apteki są. Tylko w ciemnogrodzi nie ma.

 • 12 stycznia, 2017 o 2:29 pm Anonim

  Pisior ! —– ty to chyba powinien podpisywać się inaczej ! jAK WYNIKA z wpisów lepiej by pasowało zamiast pisior ——- komuch lub POwiec , bo nikt normalny nie powinien obrażać człowieka pełniącego tak zaszczytne stanowisko ,bez względu z jakiej partii pochodzi . Ja o Komorowskim tak bym się publicznie nie wyrażał—– choć go nie lubię ! .

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"