Wydarzenia

Sądeckie obchody Światowego Dnia Turystyki w Starym Sączu

Opublikowano: 6 października, 2015 o 8:45 am   /   przez   /   komentarze (1)

 

Dzisiaj w Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu obchodzono Światowy Dzień Turystyki. Starosta nowosądecki Marek Pławiak wręczył dyplomy wyróżniającym się obiektom turystycznym oraz duże Złote Jabłko Sądeckie dla Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania „Dom Pielgrzyma Opoka” w Starym Sączu.

Przyznałem Złote Jabłko Sądeckie z okazji XVI Sądeckich Obchodów Światowego Dnia Turystyki i w podziękowaniu za stworzenie nowej atrakcji turystycznej oraz wkład w rozwój turystyki religijnej na Sądecczyźnie – mówił starosta Marek Pławiak wręczając statuetkę ks. dr. Marcinowi Kokoszce – dyrektorowi starosądeckiego Centrum Pielgrzymowania.

Ponadto, starosta wręczył również dyplomy przedstawicielom obiektów turystycznych: NZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe „Wiktor” Cechini Żegiestów Zdrój „za budowanie na nowo uzdrowiskowego charakteru Żegiestowa, stałe podnoszenie standardu świadczonych usług oraz zaangażowanie w promocję Ziemi Sądeckiej”; Biuro Turystyczne „Vector” w Muszynie „za zaangażowanie w promocję produktów turystycznych oraz wkład w propagowanie walorów i atrakcji Ziemi Sądeckiej”; Małgorzata Karcz – Centrum Wypoczynku i Rehabilitacji DAMIS w Krynicy-Zdroju „za stworzenie profesjonalnego wizerunku obiektu hotelowego, wysoki poziom świadczonych usług w zakresie lecznictwa sanatoryjno-rehabilitacyjnego oraz zaangażowanie w promocję Ziemi Sądeckiej”; Stanisław Marczyk „za działalność społeczną i bezinteresowną pomoc w świadczeniu usług internetowych dla organizacji turystycznych oraz zaangażowanie w promocję Ziemi Sądeckiej”; Andrzej Mąka – Dyrektor Centrum Zdrowia, Urody i Rekreacji „Geovita” w Krynicy-Zdroju „za stworzenie profesjonalnego wizerunku obiektu hotelowego, stałe podnoszenie standardu świadczonych usług oraz zaangażowanie w promocję Ziemi Sądeckiej, a także: Alicja Flieger – dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego „Panorama” w Krynicy-Zdroju; Michał Mółka – członek Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział „Beskid” w Nowym Sączu; Tadeusz Maciaś – członek Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział „Beskid” w Nowym Sączu; Sądeckie Biuro Turystyczne „Turysta” w Nowym Sączu; Pasieka „Barć” w Kamiannej.

Cały czas dbamy o rozwój Sądecczyzny i promujemy ją w Polsce i na świecie – mówił starosta Marek Pławiak. – Robimy to podczas targów turystycznych, wyjazdów służbowych, ale też za pomocą portali społecznościowych. Docieramy tym samym do sporej liczby odbiorców.

Nowosądecka Izba Turystyczna rozdała Sądeckie Laury Turystyczne – kapituła konkursu przyznała je w pięciu kategoriach.

W kategorii hoteli, ośrodków wypoczynkowych i uzdrowiskowych Sądecczyzny zdobył go Hotel Litwiński w Tęgoborzu. W kategorii biur turystycznych – Biuro Podróży „Turysta”. Za „najlepszą inicjatywę i ofertę około turystyczną” – PTTK Oddział „Beskid” w Nowym Sączu; za „najlepszą ofertę w zakresie turystyki wiejskiej na Sądecczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem agroturystyki” -gospodarstwo agroturystyczne „Basia” w Suchej Strudze w gminie Rytro prowadzone przez Genowefę Pilch-Lichoń  i pensjonat „Domek Krysi”  na Łopacie Polskiej w Żegiestowie. Sądecki Laur za osobowość turystyki przyznano Stanisławowi Winterowi z Krynicy-Zdroju.
Aleksander Giertler, prezes Nowosądeckiej Izby Turystycznej podkreślił, że kończący się właśnie sezon turystyczny był najlepszym od wielu lat.

W 2014 roku Małopolskę odwiedziło ponad 13 milionów turystów, o cztery procent więcej niż w roku poprzednim. Ponad 10 milionów to turyści krajowi, a prawie trzy miliony przyjechało z zagranicy – głównie z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch, Czech i Słowacji – mówił Aleksander Giertler.  – Poszerza się zainteresowanie całym regionem. Turyści odwiedzają nie tylko najbardziej popularne miejsca – Kraków, Wieliczkę, Auschwitz czy Zakopane.  Coraz więcej z nich wybiera się w mniej znane okolice, również na Sądecczyznę.

W ubiegłym roku turyści zostawili w Małopolsce ponad 11 miliardów złotych – krajowi średnio 710 zł na osobę, zagraniczni 1260 zł. W 2014 roku wśród turystów krajowych, po raz pierwszy od lat, najwięcej przyjechało z województwa mazowieckiego. Wcześniej największą popularnością Małopolska cieszyła się wśród gości ze Śląska.

fot. Maria Olszowska

Komentarze

Komentarze (1)

  • 6 października, 2015 o 12:16 pm gp

    A kogo reprezentowała pani M. Mordarska? W zarządzie NIT jej nie widzę, więc, co? WYBORY?????

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"