Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Sołtys Barcic: Komu i dlaczego nie zależy na Barcicach i Dolinie Popradu?

Opublikowano: Październik 18, 2020 o 9:02 am   /   przez   /   komentarze (0)
Zanim rozpoczął się protest i blokada ronda Jana Pawła II w Starym Sączu burmistrz Jacek Lelek przedstawił swoje stanowisko w sprawie (jak to nazwał) „storpedowania ważnych inwestycji w Dolinie Popradu”. (zobacz) Wywołał do tablicy sołtysa Barcic, Tomasza Koszkula, który także postanowił na łamach naszego portalu opublikować oświadczenie. Zobaczcie.
„Szanowny Panie Burmistrzu!
Dzisiejszy protest nie jest protestem w sprawie obwodnicy Piwnicznej, ale w obronie Doliny Popradu przed planowanym tranzytem Tir-ów przez przejście graniczne w Mniszku. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd, nie jest to wyimaginowany wymysł, lecz znajduje potwierdzenie w faktach.
Jak się Pan odniesie do słów wypowiedzianych przez przedstawiciela GDDKiA Marka Jakubiaka podczas Sesji Nadzwyczajnej która odbyła się w Piwnicznej-Zdroju 23 lipca 2020 r., na której byli wszyscy przedstawiciele Doliny Popradu od Muszyny po Rytro, poza przedstawicielami Gminy Stary Sącz?
Zastępca dyrektora krakowskiego oddziału GDDKiA, pan Jakubiak powiedział: ” Planowana inwestycja jest potrzebna do skomunikowania ciężkiego ruchu towarowego autostrady A4 z autostrada D1 na Słowacji, a tzw. obwodnica (Piwnicznej) jest jej zasadniczym elementem…”
Czy po takich słowach mieszkańcy Doliny Popradu w tym Barciczanie powinni spać spokojnie? Czy Pan po takich słowach śpi dobrze?
Moim obowiązkiem jako gospodarza najliczniejszej wsi w Gminie Stary Sącz, jest powstrzymać za wszelką cenę te plany ponieważ stanowią niebezpieczeństwo dla naszych mieszkańców.
Czy troska o mieszkańców, walory przyrodnicze i historyczne to jest działalność przeciwko Barcicom? Przeciwko rozwojowi tej wsi? Nie po to pełnię funkcję sołtysa Barcic, wioski z którą moja rodzina jest związana od blisko 300 lat, aby w jakikolwiek sposób działać na jej niekorzyść.
Mówi Pan o szansach jakie nam przepadną jeżeli zablokujemy inwestycję. My nie blokujemy inwestycji w Barcicach! Proszę nie wprowadzać mieszkańców w błąd! Co to znaczy, że zablokujemy inwestycję? powstrzymanie Tranzytu Doliną Popradu to jest powstrzymanie inwestycji w Barcicach, Rytrze i Piwnicznej?
Nigdy nie byłem przeciwny wszelkiego rodzaju niezbędnym inwestycjom na terenie naszego sołectwa, wręcz przeciwnie, odpowiedzialność względem moich mieszkańców właśnie na tym polega, ciągłym chodzeniu i proszeniu by najważniejsze dla nas sprawy zostały w końcu rozwiązane, o to by budowa odwodnienia, budowa chodników, nowe oświetlenie, wyprostowanie zakrętów w końcu powstały…
Teraz próbuje Pan przekonać mieszkańców naszej gminy, że kosztem tranzytu załatwi Pan bieżące potrzeby Barcic, gdzie Pan był prze te lata swojej pracy samorządowca, że te wszystkie potrzeby nie zostały zrealizowane? Jak śmie Pan wmawiać ludziom, że w zamian za odwodnienie czy poprawienie chodników w Barcicach mamy przyjąć na Siebie tranzyt, który będzie prowadził środkiem naszej miejscowości, chce nas Pan przehandlować za przysłowiową „czapkę gruszek”.
Wspólnie z Piwniczną i Rytrem walczymy o całą Dolinę Popradu, dlaczego? Dlatego, że wszyscy jesteśmy w takiej samej sytuacji, wąska dolina, jedna droga bez możliwości rozbudowy w związku z gęstą zabudową i ukształtowaniem terenu, który nie pozwala na jej poszerzenie. Miasto Stary Sącz posiada obwodnicę, której my nigdy nie będziemy mieć, jeśli Pan chce nas przekupczyć tranzytem w zamian za poprawienie chodników, czy poprawy odwodnienia, z którym Barcice borykają się od zawsze, to co w takim razie będziemy musieli oddać w zamian za zrealizowanie dużo większej inwestycji, jaką jest obwodnica Barcic? Z jakim „diabłem” będziemy musieli podpisać pakt?
Co Pan przez 17 lat pracy dla samorządu zrobił aby rozwiązać problemy Barcic? Nie zadbał Pan nawet o to aby utrzymać zabezpieczony korytarz pod ewentualną obwodnicę Barcic wzdłuż torów! To wszystko powinno być do tej pory wykonane i to Pan jest za to odpowiedzialny!
W Barcicach i całej Parafii barcickiej nie trzeba specjalnie „nawoływać” mieszkańców aby stanieli w słusznej sprawie! Niewiele czasu potrzeba było aby zebrano blisko 500 podpisów przeciwko TIR-om przez Barcice. Sołtysi Barcic Dolnych i Woli Kroguleckiej, razem z Barcicami stanęli w jednym szeregu i mocno sprzeciwili się planom tranzytowym i zobowiązali Radnych Miejskich do podjęcia uchwały intencyjnej w tej sprawie.
Radni Miejscy, także z Pana ugrupowania, m.in. z Barcic głośno sprzeciwiają się Tranzytowi TIR-ów. Jak Pan zapewne także wie, Radni Piwnicznej Zdroju i Rytra są przeciwni planom utworzenia korytarza transportowego dla TIR-ów, oni także wspierają protest. W Pańskim poście pada wiele niesprawiedliwych i krzywdzących słów, za nami stoją twarde fakty i mocne argumenty a przede wszystkim mieszkańcy Barcic, Barcic Dolnych, Woli Kroguleckiej i całej Doliny Popradu.
Z żalem stwierdzam, że kompletnie nie dba Pan o interesy Barcic w obronie przed Tranzytem, a co za tym idzie nie dba o ich bezpieczeństwo.
Dołożę wszelkich starań by powstrzymać tranzyt samochodów ciężarowych przez środek naszej miejscowości.
Sołtys Sołectwa Barcice
Tomasz Koszkul”

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a