Ludzie z pasją, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

W Łącku znaleźli kapsułę czasu podczas remontu kościoła

Opublikowano: 12 stycznia, 2021 o 3:10 pm   /   przez   /   komentarze (0)

W połowie listopada 2020 r. rozpoczęły się prace remontowe związane ze zmianą pokrycia dachowego kościoła parafialnego w Łącku. Pracownicy firmy wykonującej tę inwestycję natknęli się na niecodzienny przedmiot, a mianowicie na kapsułę czasu.

Zawartość i datowanie tej kapsuły do dnia dzisiejszego były nieznane, gdyż jej szczelne zamknięcie nie pozwalało na zapoznanie się z zawartością tajemniczego przedmiotu.

Dzisiaj natomiast, w obecności przedstawicieli Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i wielu osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie odbyło się uroczyste otwarcie tejże kapsuły.

Zgromadzeni goście w napięciu i zaciekawieniu oczekiwali na moment otwarcia i poznanie przekazu pozostawionego przez łąckich przodków dla kolejnych pokoleń.

Jak się okazało, miedziana tuba skrywała kilka monet z różnych okresów historii, przy czym najstarsza moneta pochodziła z 1800 roku, a najmłodsza z roku 1929. Ponadto, wewnątrz znajdowały się również trzy listy sporządzone prawdopodobnie przez ówczesnych proboszczów parafii Łącko. Stan dokumentów pozwolił na odczytanie jedynie fragmentów listów, jednak teraz trafią one do rekonstrukcji, by w jak najlepszym stopniu możliwe było zapoznanie się z ich treścią.

Najstarszy list jest datowany na 1879 rok, drugi z rękopisów pochodzi z roku 1893, natomiast ostatni z listów spisany został w 1933 r. przez ks. Józefa Puta i jest to również data zamknięcia owej kapsuły czasu. W wydarzeniu tym wzięło udział wielu gości, na czele z Panią Małgorzatą Mordarską-Duda – Zastępcą Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie, a zarazem Regionalnym Konserwatorem Przyrody, ks. Czesławem Noworolnikiem – Proboszczem Parafii Łącko, ks. Prałatem Józefem Trzópkiem, Panem Pawłem Dybcem – Zastępcą Wójta Gminy Łącko, konserwatorami zabytków, przedstawicielami Rady Parafialnej, pracownikami RDOŚ-u, a także przedstawicielami firmy prowadzącej wymianę dachu łąckiego kościoła.

Wymiana pokrycia dachowego kościoła parafialnego w Łącku jest współfinansowana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Krakowie – Regionalnego Konserwatora Przyrody w związku z projektem pn. „Ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk chronionych w ramach sieci Natura 2000 w Małopolsce”.

Komentarze

Partnerzy

gniazdo
herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a