Wydarzenia

W rządowym programie brak Węgierskiej BIS

Opublikowano: Sierpień 27, 2015 o 12:30 pm   /   przez   /   komentarze (7)
Sądeczanka oraz obwodnica Nowego Sącza i Chełmca znalazła się w rządowym „Programie budowy dróg krajowych na lata 2014-2023” (z perspektywą do 2025 roku), który został dziś (26 sierpnia 2015) przedstawiony przez premier Kopacz i minister Wasiak.

Zgodnie z zapowiedziami plan ma być przyjęty przez rząd we wrześniu bieżącego roku. Niestety w programie nie została ujęta tzw. Węgierska bis. Na jej temat wiele mówiono, ale tylko Nowym i Starym Sączu. 

Program określa cele i priorytety zarówno inwestycyjne, jak i w zakresie utrzymania we właściwym stanie technicznym sieci dróg już istniejącej oraz w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wskazuje również poziom i źródła niezbędnego finansowania oraz listę zadań inwestycyjnych kierowanych do realizacji. Wśród tych zadań znajdują się dwa zadania związane z subregionem sądeckim. Najważniejsze zadanie to oczywiście Sądeczanka – czyli nowe połączenie z Nowego Sącza do Brzeska o długości 49,5 km. Drugą inwestycją jest przedłużenie obwodnicy północnej Nowego Sącza (droga nr 28) o długości 1,6 km, która ma być zrealizowana w latach 2017-2020.

Czynione są starania aby budowa tego odcinka została maksymalnie przyspieszona. Szczególne starania w tym zakresie wykazują władze Chełmca z wójtem Stawiarskim na czele.

– Wszystkie inwestycje drogowe zapisane w Kontrakcie terytorialnym dla Województwa Małopolskiego zostały uwzględnione w PBDKiA do 2023 roku – mówił marszałek Marek Sowa podczas briefingu prasowego. – Dla nas najważniejsza informacja to ta, że został poszerzony zakres prac na drodze krajowej nr 75 z Brzeska do Nowego Sącza – do programu został wpisany cały przebieg tej drogi a nie tylko pierwszy odcinek Łososina – Nowy Sącz. Drugie zadanie, które zostało wprowadzone do programu, to obwodnica Skawiny– podkreślał marszałek.

Inwestycje w Małopolsce ujęte w PBDKiA:

 • DROGI EKSPRESOWE

1. Droga S7 (poz. 12 i 13, zał. nr.1) będzie realizowana na 3 odcinkach:

a) Igołomska-Moczydło (granica woj. świętokrzyskiego) – projekt obejmuje budowę odcinka drogi ekspresowej S-7 na terenie woj. małopolskiego po północnej stronie Krakowa od granicy województwa świętokrzyskiego do Krakowa (węzeł Igołomska/Ptaszyckiego), o długości około 55,5 km. Planowana droga to dwie dwupasowe jezdnie z możliwością dobudowy 3-go pasa ruchu na każdej z nich. Zaplanowano 9 węzłów: Książ, Miechów, Szczepanowice, Widoma, Łuczyce, Raciborowice, Kraków Mistrzejowice, Kraków Grębałów, Kraków Igołomska. W ciągu nowoprojektowanej drogi planowane są obwodnice: Książa Wielkiego, Miechowa i Słomnik.

2. Droga S1 (poz. 29) Kosztowy – Bielsko – Biała z obwodnicą Oświęcimia – w przyjętym wariancie została uwzględniona obwodnica Oświęcimia wraz z mostem na Sole, połączenie jej z drogami wojewódzkimi 933 i 948 oraz drogą krajową 44, a następnie z budowaną obwodnicą północną. Teraz dla wybranego wariantu drogi ma być przygotowany raport oddziaływania na środowisko (planowane przygotowanie do końca roku 2015r.

 • OBWODNICE

Poz. 22 – Budowa obwodnicy Zatora

Poz. 27 – Budowa obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej

Poz. 30 – Budowa obwodnicy Zabierzowa

Poz. 34 – Budowa obwodnicy Nowego Sącza i Chełmca

Poz. 43 – Budowa obwodnicy Skawiny

 • PRZEBUDOWA DRÓG KRAJOWYCH

DK 75 Brzesko – Nowy Sącz (poz. 1, zał. 3)

DK 75 Brzesko – Nowy Sącz (Sądeczanka) – w PBDKiA został uwzględniony cały przebieg drogi z Brzeska do Nowego Sącza, w sumie 50 km.

Ponadto powstaną: 

Węzeł drogowy w Poroninie – przetarg i rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na początek 2016 r. Węzeł ma być gotowy do użytku w 2017 r.W ramach inwestycji zostanie przebudowane skrzyżowanie zakopianki (DK 47) z drogą wojewódzką w stronę Bukowiny Tatrzańskiej (DW 961) – powstanie tu bezkolizyjne skrzyżowanie, a droga wojewódzka zostanie poprowadzona tunelem pod linią kolejową (nr 99) oraz drogą krajową (DK 47). Węzeł Poronin otrzymał gwarancję dofinansowania w wysokości 47 mln zł.

Obwodnica Skawiny – II etap budowy obwodnicy Skawiny o długości ok. 4,5 km ma być gotowy za dwa lata. Będzie realizowany w dwóch częściach. W pierwszej kolejności zostanie wybudowany odcinek od ul. Energetyków do skrzyżowania z DK 44 (ul. Piłsudskiego) o długości ok. 2,2 km. II etap budowy obwodnicy Skawiny zostanie zrealizowany w systemie „zaprojektuj i wybuduj” i powinien zakończyć się w 2017 roku. Szacowany koszt całej inwestycji, wraz z przygotowaniem potrzebnej dokumentacji i wykupem nieruchomości, to ok. 49 mln zł z czego ok. 33,5 mln zł ma pochodzić ze środków unijnych zabezpieczonych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Wielokrotnie pisaliśmy o „roboczych” spotkaniach władz sądeckich i debatach nad Węgierską bis, jednak jej realizacja odsuwa się w czasie. Czytaj:

Temat Wegierskiej Bis powrócił. Zespół roboczy już się spotkał ,

Ponownie debatowali nad „Węgierską bis”,

Zrealizują „drogę marzeń”? Podpisano porozumienie ws. Węgierskiej Bis,

 O Węgierskiej-BIS z Posłem Marianem Cyconiem

 

źródło: www.popieramekspresowkedobrzeska.pl

 

Komentarze

Komentarze (7)

 • Sierpień 27, 2015 o 12:38 pm platformiak

  Ciekawe co powie wiecznie dumny z siebie Marian Cycoń .Poszedł na Wejską załatwiać sadeckie sprawy.Widocznie spał na posiedzeniach jak to zatwierdzano.

 • Sierpień 27, 2015 o 1:05 pm Ss

  Panie Cycon glosowalismy na Pana i zawierzylismy Panu bo tak wiarygodnie ( wydawało by się) PAN przekonywał a tu totalna porażka Pana a zarazem społeczeństwa .Nie dał PAN szans młodym kandydatom bo nie obiecywali tyleco Pan .A teraz PAN śpi w sejmie ,widać jak kamerą najeździe na Pana!

 • Sierpień 27, 2015 o 2:42 pm 7777

  Najważniejsza to droga Nowy SĄCZ- Brzesko jej koszt to około 30 mld zł . Wegierska bedzie kosztować około 80 mln takie zadanie mozna zrealizować ze srodków Marszałka i jest na liście rezerwowej.

 • Sierpień 27, 2015 o 4:28 pm 7777

  Czytając komentarz „SS” to pana wypowiedz jest żenująca z pogranicza SS . Cycoń to wybitna postać sądeczyzny i proszę przestać pisać te brednie. Zrób pan jedną milionową z tego co on zrobił dla regionu.

 • Sierpień 27, 2015 o 5:38 pm Vox

  Wybory się zbliżają.Jak zagłosujemy na Platformę Obywatelska to zrealizujemy jeśli nie to?

 • Sierpień 27, 2015 o 10:22 pm kolejarz

  A linia kolejowa Podłęże -Piekiełko w kontrakcie terytorialnym jest na liscie podstawowej za 7mldr zł a w dokumentach rządowych na 20miejcu listy rezerwowej czyli z tym kontraktem terytorialnym dla małopolski to była sciema przed wyborami na czele z jaśnie panią Bieńkowską i marszałkiem Markiem Sową.Obiecanki cacanki PO.

 • Sierpień 28, 2015 o 7:35 pm 8888

  7777 przestań tworzyć nową religię i zejdź na ziemię z jej niedoskonałościami i nie zawsze czystymi interesami.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a